Haber

Provalar Başladı

Provalar Başladı

2017.07.26 00:00
| |
0
|
3930


Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, başarılı bir sezonun ardından tekrar ‘Perde’ demek için çalışmalarına başladı.


ADANA ŞEHİR TİYATROLARI 2017-2018 TİYATRO SEZONU İÇİN DÖRT YENİ OYUNUN PROVALARINA BAŞLADI…


 2016-2017 Tiyatro sezonunda, yaptığı turneler ve 3. Şehir Tiyatroları Buluşmasıyla birlikte, toplamda 70 bin izleyici ile büyük bir başarıya ulaşan Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, başarılı bir sezonun ardından tekrar  ‘Perde’ demek için çalışmalarına başladı.  Azerbaycan Devlet Sanatçısı ve tiyatro adamı sayın Prof. Cahangir Novruzov, ‘Harikalar Avulusu’ isimli oyunu yönetiyor. Yakamos Kambanellis’in yazdığı oyun, günümüz Atina’sının ara mahallelerinden birsinde, iki katlı pansiyon tarzı bir binanın avlusunda geçmektedir. Binanın bütün odaların kapısı avluya açılmaktadır ve avlu, binada yaşayan beş aile için ortak yaşam alanıdır. Oyun boyunca, bina sakinlerinin avluda yaşadıklarını, zorluklarla dolu yaşamlarını ve hayata tutunma çabalarını seyrederiz. Her birinin ayrı ayrı hayalleri vardır. Gelecek ile ilgili kurulan düşler, onların yaşama bağlanmalarını sağlamaktadır. Tek ortak noktaları, bina sakinlerinin hiçbirisinin de içinde bulunduğu durumdan memnun olmayışıdır.. Gitmek ve kalmak arasında bocalayanından, aşk ve ihtiras duygularına yenik düşenine, kumar batağından çıkmaya çalışanından, bütün hayalleri asker olmaya çalışanına kadar, umutlarına ulaşmak için çabalayan insanları izlerken, binanın yıkılıp yerine daha büyük bir apartmanın yapılacağı haberi gelir… Prof. Cahangir Novruzov’un deneyimlerle dolu sanat hayatını düşünürsek, yine çok iyi  bir oyun yeni sezonda Adanalı sanat severleri bekliyor olacak diyebiliriz. 


Adana Şehir Tiyatroları’nın sahneleyeceği bir diğer oyun ise, Tuncer Cücenoğlu’nun kaleme aldığı, ‘Boyacı’ isimli dolantı komedisi türündeki oyun. Oyunun yönetmenliğini, geçtiğimiz yıllarda Devlet Tiyatroları’nda genel müdürlük görevini yerine getirmiş olan ve şu an Devlet Tiyatroları’nda rejisör olarak çalışan, Sayın Mustafa Kurt yapıyor. Birçok başarılı çalışmada imzası bulunan Mustafa Kurt, yıllarca Adana Devlet Tiyatrosu’nda çalıştığı ve bir dönem Adana Devlet Tiyatrosu müdürlüğü de yaptığı için, Adanalı tiyatroseverleri yakından tanıyor. Deneyimli yönetmen, tekrar Adana’da olmaktan mutluluk duyduğunu belirtirken,  Şehir Tiyatroları’nın çalışanlarındaki enerjiden gayet memnun olduğunu söylüyor. Yönetmen, ağustos ayının sonlarına doğru provaların biteceğini; ekim ayıyla birlikte, keyifli bir oyunun Adanalı tiyatroseverler ile buluşacağının müjdesini de veriyor.


Bu yıl, Adana Şehir Tiyatroları, kendi içinden bir sanatçısına, oyuncu  İlter Şen’e, Güngör Dilmen’in yazdığı, Dede Korkut hikayelerinden tanıdığımız  ‘Deli Dumrul ‘isimli oyunu yönettiriyor. Daha önce uzun yıllar, hem Adana Devlet Tiyatrosu’nda,  hem de Adana Şehir Tiyatroları’nda birçok oyunda görev almış olan İlter Şen, Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Bölümü mezunu. Genç sanatçılara, özellikle İlter Şen gibi alanında ciddi ve sistemli çalışan, başarılı işlere ismini yazdırmış, genç yönetmen adaylarına fırsat tanınması açısından son derece önemli bir karar. Oyuna gelecek olursak; oyunun ana kanaması, Dede Korkut’un, Deli Dumrul’a söylediği ‘Nerede bir haksızlık görürsen onunla savaş’  sözlerinde gizlidir. İşte bu sözü arkasına alan Deli Dumrul’un,  Azrail’e kafa tutması,  onun trajik hatasıdır… Adanalı sanatseverler bu oyunda, kazananla kaybedeni ve  İnsanın insanla olan yaşamsal serüvenini seyredecek….

 
Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları 2017-2018 tiyatro sezonunda çocuklarımız için de yepyeni bir oyunun çalışmalarına başladı. Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Oyunculuk Bölümü Öğretim Görevlisi Sayın Muzaffer Kırıkkalp’in yazdığı ve provalarına geçtiğimiz günlerde başladığı ‘Müzisyenler Çetesi’ isimli oyunun konusuna bakacak olursak;   üç kuzenden oluşan ‘Müzisyenler Çetesi’ adlı grup, gittikleri her kasabada, kasaba sakinlerini ‘yaptıkları müzik aletleri ile onlara şifa verecekleri’ yalanıyla dolandırmaktadırlar.  Çetenin yolları, Kuzey Kokona Kentinde müzik yapmaya çalışan Orfin ile kesişir. Orfin’in tek amacı, bir gün doğru müziği insanlara dinletmek ve onları mutlu edebilmektir. Orfin’de onlara katılarak, Müzisyenler Çetesinin sevimli üyeleri ile birlikte yola koyulur. Orfin yol boyunca, Müzisyenler Çetesi’ne yaptıklarının yanlış olduğunu anlatıp insanları mutlu edecek müzik aletini yapmaya çalışacaktır… 

 

 

Anahtar Kelimeler: adana şehir tiyatrosu, adana şehir tiyatrosu sahnesi

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir