Haber

Adana BBŞT 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Sahnede

Adana BBŞT 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde Sahnede

2021.03.24 00:00
| |
0
|
3459


Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları; 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde...

Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları; 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’nde, Onur Erbilen’in yazıp yönettiği ‘Köprüden Önce Son Çıkış’ adlı komedi oyununu pandemi koşullarına uygun olarak seyircilerle buluşturacak. 

Daha önce 20 Kasım 2020’de prömiyeri planlanan ancak pandemi nedeniyle 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü’ne ertelenen oyun, Adana Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın bu sezon çıkarttığı ikinci oyun olma özelliğini taşıyor.

Köprüden Önce Son Çıkış; dünyada birbirini tanımayan ve öldükten sonra, cennet ya da cehenneme gitmeden önce, arafta ya da bilinmedik bir yerde karşılaşan üç gencin hikâyesini ele alıyor. Oyunun aynı zamanda yazarı olan Onur Erbilen, komedi dalında iddialı bir metinle ve rejiyle karşımıza çıkıyor. 

 Oyunun konusu kısaca şöyle: Öldükten sonra, bilinçlerine tekrar kavuşan ve neler olacağını merakla bekleyen Burak, Medeni ve Akbal kendilerini Nekir Meleğinin karşısında bulurlar. Nekir onlara kendilerini sorgulamaları için zaman tanır… Azaptan kurtulmanın ve dünyaya tekrar dönmenin tek yolunun kendilerini sorgulamaları olduğunu öğrenen Burak ve Medeni, bunun için çalışırlar. 

Dünyada da sistemin adamı olmuş, duygusuz, çıkarcı ve zengin çocuklar olan Burak ve Medeni gittikleri yerde önce kendilerine ait bir düzen kurmaya, sonra da Nekir’in sözü üzerine Sırat Köprüsü’ne varmadan önceki çıkışı bulmaya çalışırlar. 

Akbal; doktorasını yapmış, memurluk sınavlarına girmiş ama tanıdığı olmadığı için iş bulamamış ve sistemin yalnızlaştırdığı biridir. İdealist, dürüst, emekçi bir kadın olan Akbal’ın kültürünü, dürüstlüğünü ve iyi kalpli oluşunu, onun melek olmasına yoran Burak ve Medeni; sahte iyiliklerle, görünüşte ibadetlerle Akbal’a hoş görünmeye çalışarak, dünyaya geri dönmek için uğraşırlar. 

Ölen üç gencin öncelikle kendi yaşamlarını sorgulamaları üzerinden, sistem eleştirisi ve yaşamanın önemini anlatan Köprüden Önce Son Çıkış, 27 Mart 2021’de Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda saat 18.00’de prömiyerini yapacak.

Yazan – Yöneten: Onur Erbilen
Yönetmen Yardımcısı: İlter Şen
Dramaturg: Kurtuluş Bilgilioğul
Koreograf: Dicle Doğan

Dekor Uygulama: Yücel Uğurlar
Kostüm Uygulama: Hülya Sağlık
Işık Tasarım Cahit Kuşdemir
Işık Kumanda: Metehan Tanrıverdi
Ses Kumanda: Bülent Oğuz
Projeksiyon: Demirhan Yılgın
Aksesuar: Emrah Yıldız
Sahne Makinistleri: Gökhan Anlayan, Haydar Şahin, Ahmethan Çelebi, Mehmet Polun, Turan Sönmezler
Makyöz: Seda Güven
Sahne Amiri: Çağla Yeleç
Sahne Realizetörü: Canan Tanak

Oyuncular: Başar Uğur, İlter Şen, Olca Hayal Çetin, Tufan Naharcı

 

Anahtar Kelimeler: adana şehir tiyatroları, adana şehir tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir