OYUNLAR

Hizmetçiler

Hizmetçiler

Oynadığı Sahneler


Etkinlikler

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerikler
Dramaturgi Arama

  • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.

İlişkili Kişiler

Damla Karaelmas
(Oyuncu, Reji Asistanı)
Elif Ürse
(Oyuncu)
Emre Sırımsı
(Oyuncu, Reji Asistanı)
Nazan Koçak
(Oyuncu)
Oğuz Utku Güneş
(Koreograf, Oyuncu +4)
Yakup Çartık
(Işık Tasarımcısı)
Yelda Baskın
(Oyuncu, Reji Asistanı +2)

Konu

 “İyilikte bir şey yok, güzel ve zengin olunca elbette iyi olur insan. Mesele adil olmakta. Ama bu adaletsizlikte hizmetçi ol da iyi ol bakalım!”

Bakırköy Belediye Tiyatroları çağa damgasını vuran yazarlardan Jean Genet’nin dünyaca ünlü Hizmetçiler (Les Bonnes) adlı eserini sahneliyor. Yönetmenin sahneleme üslubuyla metni yeniden oluşturduğu oyun, hanımlarına nefret ve arzu ikileminde tekinsiz bir tutkuyla bağlı olan iki hizmetçi kız kardeşin gerçek ve fantezi ile iç içe geçmiş öyküsünü anlatıyor.

Jean Genet’nin, 1933’de Fransa’da gerçekleşen ve büyük çalkantıya neden olan Papin Kardeşler olayından esinlenerek yazdığı Hizmetçiler, gizemlerle örülü bir düş içinde düşü -bir karabasan içinde karabasını- , yazarın tüm eserlerinde olduğu gibi çarpık bir aynadan yansıyan görüntümüzü yüzümüze tutuyor.

Yaşamı ve sanatında toplumca takınılmış ahlak ve değer sistemini kökten sorgulayan Jean Genet (1910-1986) Paris’te dünyaya geldi. Bebekken terk edilen Genet’nin aidiyetsizliği doğumuyla başladı ve yetimhane, ıslahevi ve hapishanede geçirdiği yılların ardından bir yazar olarak dünyaca ün kazandığı yaşamı boyunca da sürdü. 

Ötelenen ve küçümsenen her şeyde derin bir güzellik bulduğunu söyleyerek bunları şiir, roman ve oyunlarında yeniden saygınlıklarına kavuşturur. Kahramanları kendilerine benzemeyenlere yaşama şansı tanımayan bir düzene karşı duran,  toplumca makbul sayılmayan “hiç kimseler”dir. Oyunlarında Coup de theatre özellikleri (beklenmedik olaylar) görülen Genet’nin dünyasında kişiler kendi gerçeklerinin dışında bir dünyanın kavuşulmamış anısıyla beslenirler ve farklı kimliklere bürünebilirler. Genet’in eserlerinde yaratıcısı tarafından istenmemiş ve bir melekken düşmüş olan Şeytan’ın sonsuza dek yasaklandığı ışık dünyasına karşı isyanı görülür.

Bir suçluyken kendisini reddeden bu dünyayı reddeden Jean Genet, meydan okuyuşunu bir genelev ve bir hapishane arasına yaptırdığı mezarında devam ettirmektedir.

Anahtar Kelimeler: bbt, Hizmetçiler

0
|
6394


0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.