Haber

Oyun Atölyesi'nin Pencere'si sezon boyunca Zorlu PSM'de...

Oyun Atölyesi'nin Pencere'si sezon boyunca Zorlu PSM'de...

2016.09.23 00:00
| |
0
|
5114


Zorlu Performans Sanatları Merkezi, dünyaca ünlü gösterileri, grupları ve alanında en iyi sanatçıları sahnelerinde ağırlıyor.

Zorlu Performans Sanatları Merkezi ve oyun atölyesi, biletleri ilk günden tükenen Pencere’nin gördüğü yoğun ilgi üzerine 27 Eylül Salı akşamına ek oyun koydu.

Zorlu PSM, Haluk Bilginer, Esra Bezen Bilgin ve Kürşat Demir’in rol aldığı, senaryolarıyla iki Oscar adaylığı bulunan yazar David Hare kaleminden çıkan, oyun atölyesi prodüksiyonu Pencere’yi sahnesinde ağırlıyor! Her geçen gün tiyatroya artan yoğun ilgiye yanıt veren Zorlu PSM, kendi prodüksiyonlarının yanı sıra birçok farklı tiyatronun oyununa da ev sahipliği yapıyor. 

Orijinal adı Skylight olan, Haluk Bilginer, Esra Bezen Bilgin ve Kürşat Demir’in rol aldığı oyun atölyesi prodüksiyonu Pencere, 26-27 Eylül’de Zorlu PSM’de. The Hours (2002) ve The Reader'ın (2008) senaryolarıyla iki Oscar adaylığı bulunan Britanyalı yazar David Hare'ın kaleminden çıkan ve Haluk Bilginer tarafından çevrilen oyun, farklı dünya görüşleri olan Tom ve Kyra’nın yıllar sonra bir gece buluşup geçmişi, hayatı ve birbirlerini sorgulamalarını anlatıyor. 

İlk gösterimini 1995 yılında Richard Eyre rejisiyle Cottesloe Theater'da yapan Skylight, Hare ve Eyre'in yanı sıra başrolde yer alan Michael Gambon ve Lia Williams Tony Ödülü aday gösterildi. 1996 yılında Yılın En İyi Oyunu dalında Laurence Olivier Ödülü kazanan oyun, 1997 yılından bu yana Tom rolünde Bill Nighy'nin oynadığı iki ayrı prodüksiyonla seyirci karşısına çıktı. 2014'te Wyndham's Theater'da başlayan ve Stephen Daldry'nin yönettiği yeni prodüksiyonda Kyra rolünde Carey Mulligan yer alıyordu. Oyunun bu versiyonu 7 Tony Ödülü'ne aday oldu.


7 Nisan 2016’da oyun atölyesi’nde prömiyer yapan oyunda Haluk Bilginer, Esra Bezen Bilgin ve Kürşat Demir rol alıyor. Birkan Uz'un rejisiyle sahnelenen oyunun sahne tasarımı Gamze Kuş, müzikleri Çağrı Beklen, ışık tasarımı ise Kemal Yiğitcan tarafından üstleniliyor.


İlk gün, biletlerin satışa çıkar çıkmaz tükenmesiyle, Eylül ayında ikinci kez Pencere’yi konuk edecek olan Zorlu PSM tiyatro sezonuna hızlı bir giriş yapıyor. Pencere ve oyun atölyesi’nin diğer prodüksiyonları sezon boyunca da Drama Sahnesi’nde tiyatroseverlerle buluşacak. 


(2 perde; ara ile birlikte 130 dakika)

Zorlu Performans Sanatları Merkezi Hakkında - www.zorlupsm.com

Şehrin sanat platformu Zorlu Performans Sanatları Merkezi, dünyaca ünlü gösterileri, grupları ve alanında en iyi sanatçıları sahnelerinde ağırlıyor. Broadway ve West End müzikallerinden dansa, poptan klasik müzik, opera ve caza pek çok alanda performans sanatlarına ev sahipliği yapıyor ve çeşitli sanat etkinlikleri için farklı olanaklar sunuyor. Yeni sezonunda, “sahne üzerinde ayakta konserler”e ve alternatif müziğe de ev sahipliği yapan Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde; 2,190 kişi kapasiteli zenginleştirilmiş akustik özelliğe sahip Ana Tiyatro – ayakta, 3,000 kişi izleyici alıyor ve 678 kişi kapasiteli doğal akustik özelliğiyle tasarlanan Drama Sahnesi’nin yanı sıra senfoni orkestrasının kayıt alabileceği büyüklükte, aynı zamanda butik tiyatro oyunları için tasarlanan Stüdyo, bir galeri alanı ve sanat ile kendini ifade etmek isteyen herkese kapıları açık olan, son teknoloji ile donanımlı Şehir Sahnesi yer alıyor. Şehir Sahnesi, Zorlu PSM’nin farklı fuaye alanları ve/veya salonlarında gerçekleşebiliyor. Fuaye alanları arasında en çok ışık alan Meydan Fuaye de, kanatlarıyla kullanım alanı 1.250m2’ye çıkabilen, yüksek tavanı, ayrı giriş-çıkış imkanlarıyla bağımsız olarak da kullanılabilen çok amaçlı bir salona dönüştü. 1,000 metrekare alana yayılan yeni sergi alanı Sky Lounge ise çeşitli içeriklerdeki global sergilere ev sahipliği yapıyor.

Anahtar Kelimeler: oyun atölyesi, pencere

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir