MAKALELER

Mart'ın 15'inden Sakının...

2023.11.21 00:00
| | |
884

İktidar oyunu gerçekte hayat sarkacında yem ve ökse, ölüm ve yaşam, uçurum ve doruk arasında...

Mart'ın 15'inden Sakının...

William Shakespeare'in yazdığı, Sibel Abdiu'nun yönettiği " Caesar " ın kostüm tasarımını Mine Horosan, ışık tasarımını Cengiz Orhonlu, dekor tasarımını Veysel Karaçayır, afiş tasarımını Berkcan Okar ve koreografisini Liudmyla Usyk, yapımcılığını Kats Sahne Sanat ve Eğlence Merkezi üstlenmiş.

Onur Şenay, Uluç Özkök, Eda Özel, Onur Sarıaltın, Adem Akyazıcı, Enis Kaplanoğlu başlıca rolleri paylaşmışlar.Yaşayan ve yaşatan, incelikli yorumlar koymuşlar ortaya.

İktidar oyunu gerçekte hayat sarkacında yem ve ökse, ölüm ve yaşam, uçurum ve doruk arasında gidip gelmektir.Kazanan kaybeder, kaybeden kazanır...

Şimdi düşünüyorum da, tıpkı " Kırmızı Pazartesi " de olduğu gibi, felaket önceden belliydi aslında.

Caesar, Brutus, Mark Antony, Portis, Kahin, Octavius, Calpurinia, Cassius bu iktidar oyununda zamanın ve yazgının seyrini durduramayacaklarını biliyorlardı.Son başladığı yerde gelecekti her defasında.Ufunetli tutkuların, ihanetlerin bedeli nasılsa ödenecekti.Ödenmeliydi.

İyi duyguları harlı ateş gibi kavuran, yaraya basılmış tuz gibi yakan, ete saplanan bıçak gibi yaşam söndüren o iktidar hırsı...

" Karakteri ne kadar sağlam olursa olsun, ayartılmayacak bir insan yok mu bu dünyada ? " 

Onur Şenay 'Caesar' ve Uluç Özkök 'Brutus' olarak, eserin bünyesine kattıkları oyunculuk teknikleriyle son derece başarılı iki yoruma imza atmışlar.

" Caesar " rejisi, müzikleri, dekor, koreografi, kostümleri, 
oyuncu performansları, doğru rol çözümlemeleri, sanatsal niteliği üzerinde konuşulacak, izlenmesi gereken mükemmellikte, milimetre şaşmayan bir özenle hazırlanmış, gerçek tiyatro tadı taşıyan, izleyiciyi yüreğinden, düşüncelerinden kavrayan bir yapım.İzlemenizi öneririm.

Künye:

Görsel Sanatçı: Lulzim Luigji Bejta

Besteci: Albin Sopa

Yönetici Yapımcı: Menekşe Uçaroğlu

Işık-Ses Kumanda: Berrak Tuna Altuna

Reji Asistanı: Eda İlbey

Sahne Asistanı: Ahmet Tekin

Anahtar Kelimeler: caesar, kast0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir