MAKALELER

Kim Bu Ben ?

2023.09.19 00:00
| | |
1983

Hayata da, masallara da, bir varmış, bir yokmuş cümlesiyle başlarız ya !

Tiyatro İn'nin yapımcılığını üstlendiği, Rose Leilani'nin yazdığı, Onur Ünsal'ın dilimize kazandırdığı, Kenan Doğulu'nun müzik, Cem Yılmazer'in ışık, Asena Saban'ın kostüm, Okan Temizarabacı'nın video, Büşra Firidin'in koreografi, Cemre Yeşil Gönenli'nin afiş, Engin Hepileri'nin hem yönettiği ve hem de dekor tasarımını üstlendiği " Kim Bu Ben ? " adlı piyeste Onur Ünsal, Beyza Şekerci, Neslihan Ünsal başlıca rolleri paylaşmışlar.

Hayata da, masallara da, bir varmış, bir yokmuş cümlesiyle  başlarız ya !  

Aslında herşey, bir biçimde karşılaşmış, tanışmış, evlenmiş bir çiftin, yani Celeste ve Noan Quilter'lerin bir gün sanal kimliklerinin çalındığını fark etmeleriyle başlamıştı...kendilerini gerilim dolu bir döngünün içinde buluvermişlerdi ansızın.Geçmişin bütün hayaletleriyle merhabalaşmış, ateşle denenmiş olsalar da, gelecek onlara tuhaf hediyeler sunmakta kararlıydı.Gerilimle, tedirginlik ve korku arasındaki göçük gittikçe büyüyordu aslında.Herşey hem şimdiki zamana aitti, hem de gelecek ve düne...

Senkronize edilmiş beyinler, pandemi ve karantina günleri, imkansızı imkanlı yapma çabaları, giderek kronikleşen tükenmişlik duygusuyla beslenen kuşkular, sanrılar, hezeyanlar, güvensizlik ve yalnızlık ! Komplo olmayan ya da olan komplo teorileri, çok daha iyi, yaşanılası bir dünyaya duyulan özlem.

Onur Ünsal, "Hamlet ", " En Kısa Gecenin Rüyası", "Babamı Kim Öldürdü?", "Kıyı" nın ardından " Kim Bu Ben ?" de de ışığı yüksek, rüzgarı güçlü oyunculuğuyla göz dolduruyor. Yine 'tam rolünün adamı', dedirtiyor.Doğal oyunculuğu, karaktere kattığı süreklilik övgüye değer.

Beyza Şekerci " Hermia " yorumdaki başarısını " Daphne " de de sürdürüyor.

" Aynur Hanım'ın Bebeği", " Temiz Ev "," Fanatik," den sonra yine duru bir oyunculuk sergilemiş.

" Kim Bu Ben ?"i Engin Hepileri kusursuza yakın bir sağlamlık, yalınlıkla yönetmiş.İzleyicinin oyundan bir an olsun kopmasına izin vermemiş.Her detay abartısız ve de yerli yerinde.Bir diğer ifadeyle, tüm tasarım oyunla bütünleşmiş.Sahne üstü trafiği çapaksız.

Tiyatro İn, her zaman olduğu gibi, iyi bir tekst, iyi bir reji, iyi bir takım oyunu ve elde mevcut malzemenin doğru kullanılmasıyla " Kim Bu Ben ? " de tek sözcükle ' düzey 'sergilemiş.Sahnenin dördüncü duvarına yeni duyarlıklar yansıtmış.Gerçeği yorumlamış, yargıyı ve değerlendirmeyi izleyiciye bırakmış, alkış avcılığı tuzağına düşmemiş.Daha ne olsun ?

Anahtar Kelimeler: kim bu ben, tiyatro in0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir