MAKALELER

Eve Dönüşler - Moda Sahnesi

2022.10.04 00:00
| | |
4678

İbsen ve Ferdinand Vanek Ödüllü, Norveçli yazar Fredrik Brattberg'in yazdığı, Ferdi Çetin'in başarıyla dilimize çevirdiği, Kemal Aydoğan'ın yönettiği,

GUSTAV SADECE ORTADAN KAYBOLDU...

İbsen ve Ferdinand Vanek Ödüllü, Norveçli yazar Fredrik Brattberg'in yazdığı, Ferdi Çetin'in başarıyla dilimize çevirdiği, Kemal Aydoğan'ın yönettiği, sahne tasarımını Bengi Günay, ışık tasarımını İrfan Varlı, müzik tasarımını Dengin Ceylan'ın gerçekleştirdiği " Eve Dönüşler "i Moda Sahnesi'nde izledim.

Hani, bazen " Keşke başka birşey isteseydim," deriz ya." Eve Dönüşler / Annenin Çocuğunun Babası " nı ( Habitus Yay., 2021) okurken, bu piyesler mutlaka sahneye taşınmalı, diye düşünmüştüm.

Geçtiğimiz hafta, Moda Sahnesi'nde " Eve Dönüşler " in afişini görünce, nasıl heyecanlandım, anlatamam.

Matem olgusunu bir kaç kez baştan ele alan " Eve Dönüşler ", teması 'keder, hüsran, öfkey'le alaşımlanmış, komedi tarafı ağır basan bir kara komedi aslında.

Anne baba kaybettiklerini sandıkları oğulları Gustav'ın yasını tutarken, onun aniden eve dönüşüyle eski günlerine geri dönerler.Herşey yolunda gibidir aslında...ama Gustav bir kez daha ölüp ortadan kaybolup, tekrar eve döner.Sonra bir defa daha...fakat her geri dönüşte birşeyler değişmektedir ister istemez.Anne baba çocuk üçgeni dağılmıştır çoktan.İletişim kopmuştur. Trajedi, o ağır duygu fırtınaları yerini komediye bırakmıştır artık.

Nalan Kuruçim, Caner Cindoruk, Alper Şimşek abartısız oyunculuklarıyla, yaşar kıldıkları karakterlere derinlemesine sahip çıkmışlar.Kemal Aydoğan'ın, akılla duyarlığı birleştirip estetize eden, kusursuz rejisi Fredrik Brattberg'e yaraşır bir çalışma çıkartmış ortaya.Gerek mekanın kullanımı, gerekse mizansenlerin değerlendirilişi üzerinde adeta matematiksel bir tutumla durulmuş. 

" Eve Dönüşler" in hak ettiği izleyici ilgisini, beğenisini fazlasıyla bulacağından kuşkum yok.Alışılmış piyasa beğenisinin ( duygu fakiri, bir o kadar da sabun köpüğü, diyebileceğim öyle çok piyes izlediğim oluyor ki ) dışında kalmaya özen gösteren Moda Sahnesi yine son derece güzel bir çalışmaya daha imza atmış.

Anahtar Kelimeler: eve dönüşler, Moda Sahnesi0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir