MAKALELER

Düşüş - İstanbul Şehir Tiyatrosu

2010.03.05 00:00
| | |
3443

Oyun yazarı Kemal Bekir, bir devrimin yozlaşmasını sahneye getirirken kuşkusuz ki, bu kriterden hareket etmeyecekti...

"SULTAN HAMİD DÜŞERKEN"
 
Ülkemiz tarihinde önemli bir sürece damgasını vuran İttihat ve Terakki’nin 1908 yılından sonra yaşama ve yönetime egemen oluşunun sonuçlarına Nahid Sırrı Örik’in romanından Kemal Bekir’in oyunlaştırmasıyla bakan “Düşüş”, insanın toplumsal değişimler karşısındaki duruşunu eleştirel bir gözle ve çok yönlü biçimde ele alıyor. Engin Gürmen’in sahneye koyduğu “Düşüş”, bir yanıyla yakın tarihimize bakma olanağı sunarken, diğer yanıyla da arka planda çizdiği 20. yüzyıl başındaki İstanbul’u yazınımızın usta bir kaleminin gözünden tanıtıyor.

Prof. Dr. İlber Ortaylı diyor ki ;


 
"Oyun yazarı Kemal Bekir, bir devrimin yozlaşmasını sahneye getirirken kuşkusuz ki, bu kriterden hareket etmeyecekti. Onun için oyunu romanda olmayan yeni tipler ve kitle öğesinin ilâvesi ile konuya sistem ve olayların analiziyle yaklaşmayı yeğ tutmuş, kanımca bu konuda başarılı da olmuştur."


 
Kemal BEKİR’e Sanatsevenler Derneği`nin 1975-1976 Tiyatro Dönemi En İyi Oyun Yazarı Ödülünü kazandıran Oyunda, İstanbul halkı huzursuzdur. Padişah II. Abdülhamit’in baskıcı yönetimi sürerken, İttihat-Terakki Partisi’nin iktidarda olmasa da halkın üzerindeki etkinliği artmaktadır. Nitekim padişahın aldığı tedbirler bir işe yaramaz ve İttihat-Terakki Partisi II. Meşrutiyet’i ilan ettirir. II. Meşrutiyet’in ilanıyla birlikte, saray ve yeni yönetim yanlıları arasında çatışmalar başlar.


 
Dramaturgluğunu Özge Ökten’in, sahne tasarımını Ayhan Doğan’ın, kostüm tasarımını Nilgün Gürkan’ın, ışık tasarımını F. Kemal Yiğitcan’ın, efekt tasarımını Mustafa Emin Duman’ın yaptığı oyunda; Engin Gürmen, Haşmet Zeybek, Defne Gürmen Üstün, Toron Karacaoğlu, Oya Palay, Melike Altınbaran, Ali Karagöz, Erkan Sever, Rahmi Elhan, Yavuz Şeker, Murat Derya Kılıç, Özgür Dağ, Caner Çandarlı, Gökhan Eğilmezbaş, Samet Hafızoğlu, Engin Coşkun rol alıyor.

 

 

Anahtar Kelimeler: düşüş, 2. Abdülhamid, istşeh, istanbul şehir tiyatrosu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir