MAKALELER

Deli Şair, Tiyatro Rudius

2022.11.23 00:00
| | |
684

Tiyatro Rudius yapımı "Deli Şair" oyununu Kosta Kortidis yazmış, yönetmiş ve Cenap Şehabettin karakterini yorumlamış.


" Bahar gelse ne güzel olurdu herşey..." 

Tiyatro Rudius yapımı " Deli Şair " oyununu Kosta Kortidis yazmış, yönetmiş ve Cenap Şehabettin karakterini yorumlamış.

Ali Canip, Hekim Simon, Calibe Hanım, Ömer Seyfettin, Cenap Şahabettin ile buluşmak izleyiciyi farklı iklimlere taşıyor ister istemez.

Ömer Seyfettin'in " Falaka ", " Kaşağı ", " Pembe İncili Kaftan ", " Yalnız Efe "  hikayeleri ilkokul yıllarımızdan kopup gelen hoş birer esinti değil midir zaten ? Ya " Perili Köşk ", " Diyet "  ?

Kosta Kortidis yeryüzü yolculuğunun son gününde Ömer Seyfettin'i hayatla yüzleştiriyor.

Tarih 6 Mart 1920.Günlerden cumartesi.

Derin bir koma...tersine akan, duran zaman ve şuana geçişler yaşıyor genç adam.Hayaller, sanrılar, hatıralar, pişmanlıklar, isyanlar, hicranlar, korkular sökün ediyor tek tek.Kimi hesap soruyor, kimi sırtını sıvazlıyor usulca.Korkunç bir gerçek gibi yaşanan düşler arasında, " Kaşağı " nın Hasan'ı çıkıp geliyor sanki.

Sallanıp duran tahta at...hokkanın içinde kalan son mürekkeple yazılmış olan vasiyet.

Bedene nüfuz eden hastalık giderek yayılıyor.Anlatacakları, yazacakları var oysa...tüm bunları yarım bırakarak ölmek istemiyor Ömer Seyfettin.

" Kelimelerin yetmediği herşey edebiyattır..."

Rejisi, oyunculukları, dekoru ile etkileyici, izleyiciyi sarıp sarmalayan, biyografik öze sadık kalmak adına, asla didaktik tuzaklara düşmemiş, derin duygusal anaforlarla dolu çok başarılı bir oyun " Deli Şair ".Tekst hayli uzun, detaylı bir araştırmanın ürünü belli, sözcükler özenle seçilmiş, nasıl desem, adeta içimizde nöbet tutan hüzünlere hem ayna, hem barınak olmuş.

Kosta Kortidis'e " Neden Ömer Seyfettin ? " diye sordum :

" Öncelikle belirtmeliyim, ben Türkçe hayranı bir insanım.  Türkçe'nin fevkalade bir edebiyat dili olduğunu savunurum hep. Başka lisanları tercih edebilirdim.Ama etmedim.Bir sanatçı kimliğim var ve yaşadığım bu vatana, bu millete olan borcumu ödemek için birşeyler yapmam gerekiyordu." Deli Şair " böyle bir çalışmanın ürünü oldu.Hatta, dünya tiyatro edebiyatında bile çok nadir bir durum çıktı ortaya.Bu oyunun bir sahnesi Bandırma Vapuru'nun arka güvertesinde geçer..." Deli Şair ", " Bandırma Vapuru " adlı piyesin eşiği oldu böylece.Sırada " İnönü " ile ilgili bir oyun var...henüz tasarım aşamasında.Evet, laf lafa eklendi.Neden Ömer Seyfettin sorunuzu şöyle yanıtlayabilirim: Türkçe'yi çok iyi kullanan, gerçek bir dil ustası.Çok basit bir hastalık nedeniyle, henüz otuz dokuz yaşındayken aramızdan ayrılması ve sonrasında yaşanan bir takım dramatik hadiseler de Ömer Seyfettin'i sahneye taşımamda etken oldu."

" Deli Şair " nice keskin duyarlılıklarla dolu, her sahnesi damakta şiirsel bir lezzet bırakan, güncelliği kadar yürekten beyne elçi olmuş, altı kalın çizilmiş biyografik oyunların dışında kalmış, başarılı ve güzel bir oyun.İzleyin, derim.

Fotoğraflar : Murat Nalbant

Anahtar Kelimeler: Tiyatro Rudius, Deli Şair0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir