MAKALELER

Deathtrap - Gate Production

2023.10.16 00:00
| | |
1945

Gate Production’ ın tiyatro seyircisinin beğenisine sunduğu Deathtrap (Ölüm Tuzağı), geçtiğimiz aylarda...

DEATHTRAP (2023): “Tiyatrodan Sinemaya Uzanan Muhteşem Proje”

Gate Production’ ın tiyatro seyircisinin beğenisine sunduğu Deathtrap (Ölüm Tuzağı), geçtiğimiz aylarda prömiyer yaparak Türkiye’de seyircisi ile buluştu. Sinemadan da yakınan tanıdığımız oyun, Ira Levin tarafından 1978 yılında yazıldı ve Broadway' de en uzun süre sahnelenen gerilim- komedi rekoruna sahip gösteri olarak tarihteki yerini aldı. 1982 yapımı bir Amerikan kara komedi gerilim filmi olarak beyazperdeye de uyarlanan metin, Levin ve Jay Presson Allen'ın senaryosundan Sidney Lumet’in yönettiği bir şahesere dönüşmüştü. Filmin başrollerinde ise döneminin sağlam karakter oyuncuları Michael Caine, Dyan Cannon ve Christopher Reeve yer almıştı. Böylesi önemli bir projeyi ise Altuğ Görgü yönetiminde; Metin Coşkun, Ayşe Kökçü, Müge Tüfekçioğlu, Altuğ Görgü, İsmail Dündar sahnede oynuyor. Türkiye Tiyatrosu’ndan eşine ender rastlanan bu sıradışı gösteri için söylenecek çokça cümle var.

Not: Bu bölümden sonra eleştiri ağır spoiler içerir!

Oyun, son yıllarda hiçbir hit yakalayamayan ünlü bir oyun yazarının hikâyesini anlatıyor. Öğrencisi gelecek vaat eden bir oyunun taslağını kendisine emanet ettikten sonra yazar, karısına, öğrencinin oyunundan başka kimseye bahsetmemesi halinde öğrenciyi öldürebileceğini ve taslağın kendisine ait olduğunu iddia edebileceğini söyler. Sidney, genç Clifford Anderson'ı, Deathtrap senaryosunu tartışmak üzere kendi oyunlarından silahlarla süslenmiş tenha evlerine davet eder. Yakışıklı, hem saf hem de coşku dolu Clifford trenle gelir. Akşam boyunca Myra umutsuzca Sidney'i Clifford'la eşit ortaklar olarak çalışmaya ikna etmeye çalışır, ancak işe yaramaz. Sidney, Clifford'u Harry Houdini'nin hileli kaçış kelepçelerini denemeye ikna eder. Clifford bunların işe yaramadığını anlayınca hem kendisi hem de Myra gerginleşir. Sonunda Sidney, Clifford'a anahtarlarını verir, ancak onları çıkaramadan Sidney saldırır ve onu bir zincirle boğar…

Buradan sonrasını mutlaka oyunda izlemelisiniz. Düz mantık gibi görünen, ama insanı şaşırtan olaylar zinciri ölümle beraber başlıyor. Yönetmen Altuğ Görgülü, oyunun sahne tasarımını konunun bütünüyle eritmiş. Ayrıca filmle kurulan bağ oyunu canlı tutan başka bir ayrıntı. Çehov’ un söylediği gibi; ‘sahnede duvarda asılı duran bir silah varsa, oyunun sonunda mutlaka patlar’ mantığından hareketle, oyundaki cinayet eşyaları olaylara sürekli bir gerilim havası katıyor. Yönetmen, gösterinin içine bu ayrıntıları çok iyi yerleştirmiş.

Metin Coşkun, Sidney Bruhl rolünde, sakin ve rahat tavırlarıyla ilk önce insanı şaşırtıyor, gerilimin oluşmadığını düşündürüyor insana. Fakat olaylar ilerledikçe soğuk kanlı katilin rahat tavırlarıyla karşılaşıyoruz. Sahnede ustalığını konuşturuyor. Ben Metin Coşkun’u izlerken, sakin tavrıyla, sinemada da aynı rolü oynayan Michael Caine ile inanılmaz benzerliklerini yakaladım. Bu tavır sayesinde gerilim tırmandıkça tırmanıyor. Clifford Anderson’da Altuğ Görgü seyirciyi ters köşeye yatıran tüm hamlelerin merkezinde. Ölüm sahnesi sonrasında ve kendisine özel yazdığı oyunun ortaya çıkışında Anderson’ ın bütün hinliklerini oyuncunun doğru hamleleriyle izledik. Myra Bruhl karakterine hayat veren Mine Tüfekçioğlu, gösterinin hemen başında olayların içine hızlı bir giriş yapmamızı sağlamış. Cinayet, kara komedi, gerilim, korku… kadın oyuncunun gayretiyle tempolu bir noktaya taşınıyor. Medyum Helga Ten Dorp’da Ayşe Kökçü ‘kara komedi’ yaratma durumunda son derece başarılı. Avukat Porter Milgrim sahnede kısa ve öz yer almış. İsmail Dündar, rolünün hakkını vermiş.

1978 yılının tüm detaylarını oyunda gösteren yönetmen Altuğ Görgü, metni güncellemeyerek çok doğru bir iş yapıyor. Oyunun kurgusu dönemin şartlarına göre şekillendirilmiş. Ayrıca ‘dönem’ diye bir kavram var. Tiyatro metinlerini günümüz şartlarına göre güncelleme düşüncesi Deathtrap için uygulansaydı, bu kesinlikle olumsuz sonuç doğururdu. Başarılı çalışmayı mutlaka izleyin!

[email protected]

 

Anahtar Kelimeler: Deathtrap, Metin Coşkun, Yaşam Kaya, Gate Production, Ayşe Kökçü, Müge Tüfekçioğlu, İsmail Dündar, Altuğ Görgü0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir