MAKALELER

Dar Alanda Yaşamak

2023.02.17 00:00
| | |
3174

"Dar Alan" sezonun izlenmesi gereken, iddialı oyunları arasında.Kaçırmayın, derim...

Bakırköy Belediye Tiyatroları Mac Frisch'in 1953 yılında yazdığı, Ersin Umut Güler'in uyarlayıp, yönettiği, dramaturgluğunu Irmak Bahçeci'nin üstlendiği "Dar Alan (Biedermann und die Brandstifter )" adlı oyunu izleyicisiyle buluşturdu.

Hareket düzenini Maral Ceranoğlu, ışık tasarımını Yasin Gültepe, müzik tasarımını Uğur Çerkezoğlu, afiş / broşür tasarımını Savaş Çekiç'in gerçekleştirdiği eserin reji asistanları; Damla Karaelmas ve Burç Ara.

Cihan Aşar her zaman olduğu gibi başarılı dekor tasarımıyla, daha ilk andan izleyiciyi fethediyor.

Ersin Umut Güler'in etkileyici rejisi, oyunculuk, sahne plastiği, dekor, ışık, kostümle en doğru biçimde bütünleşmiş.

Doğacan Taşpınar, Defne Günay, Ali Rıza Kubilay, Ercan Koçak başarılı yorumlarıyla yaşar kıldıkları karakterleri inandırıcı ve sahici kılmışlar.

Gerçek hayatın kaskatılığı, hunhar yıkımlar, yangınlar, kundaklamalar sürgit devam ederken, Kadın ve Adam sığındıkları evde, her türlü zorbalıktan, tehditten uzakta güvende olduklarını sanırlar...dar bir alanda, ufuksuz kaldıklarının, kısıtlandıklarının farkında değillerdir.

Ama bir gün, peşpeşe iki adam gelir ziyaretlerine...

 

Oyun sonrası Ersin Umut Güler ile kısa bir röportaj yaptım.

Pınar Çekirge - "Karanlığın Ötesinden Gelen Sesler", "Kapıların Dışında", "Joko'nun Doğumgünü", "Kürklü Venüs" ve "Gomidas" gibi birbirinden iddialı yapımların ardından yönetmen olarak yine önemli bir esere daha imzanı attın.Neden "Dar Alan" desem ?

Ersin Umut Güler - Yaşam ve manevra alanlarımız giderek daraltılıyor.Toplum susuyor, korkuyor, otosansür uyguluyor kendine, hapis yatıyor, öldürülüyor.İçinden geçerken nasıl bir felaketten geçtiğimizi ve neleri kaybettiğimizi, nelerin daralıp yok olduğunu anlamıyoruz belki...ama durup geçmişe baktığımızda, kaybettiklerimizi, fark ediyoruz. 

 

Pınar Çekirge - Özü, sözü olan oyunlarda görev aldın hep.Sözü olan oyunlar sahnedin."Kürklü Venüs"te toplumsal cinsiyet meselesi vardı mesela, "Joko’nun Doğum Günü" ezen ezilen ilişkisine odaklanıyordu, "Kapıların Dışında" savaş travması hakkında bir oyundu.Peki ya, "Dar Alanlar" ? 

Ersin Umut Güler - Herkesin bildiği sözleri söyleyerek, seyircinin gazını alan ve yeni bir şey söylemeyen oyunlarla doldu son yıllarda sahneler."Dar Alan" daha önceki oyunlarım gibi, seyircinin gazını almak yerine onu dürtüklüyor ve bu hareketsizlikle devam ederse sonunun ne olacağını sert bir şekilde hatırlatıyor seyircisine. Oyunda geçen şehirde sürekli patlamalar olması ve henüz evine ateş düşmemiş kişilerin bu konudaki umursamazlığı, sıranın kendilerine de geleceğinin, bir işareti aslında.

 

Pınar Çekirge - Provalara başladığında kafanda kurduğun hayalin yüzde kaçını gerçekleştirdin?

Ersin Umut Güler - "Dar Alan"ı Yolcu Tiyatro'da değil, Bakırköy Belediye Tiyatroları bünyesinde yapmış olmam, hayal ettiğim bazı şeylerin az ya da çok gerçekleşmesine yol açtı elbette, işin doğasında var bu birazda. Eldeki imkanlarla ve malzemeyle, izlediği oyun üzerine düşünmeyi ve sorgulamayı seven seyirciye fikri ve hissi geçen bir sahneleme oldu, diyebilirim.

Pınar Çekirge - "When ın Rome", "Zakir", "Gabriel'in Düşü", "Ölüleri Gömün", "Gece Sempozyumu" ve tabii "Kürklü Venüs"... aktör Ersin Umut Güler mi, yönetmen Ersin Umut Güler mi sende daha ağır basıyor ?

Ersin Umut Güler - İkisi de. Aktörlük ve yönetmenlik çok farklı hazlar ikisinden de vaz geçebilmem mümkün değil.  

"Dar Alan" sezonun izlenmesi gereken, iddialı oyunları arasında.Kaçırmayın, derim.Bu kara komediyi, beğeneceksiniz.

Anahtar Kelimeler: dar alan, bbt, Bakırköy Belediye tiyatrosu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir