MAKALELER

Çılgın Zamanlar

2023.03.19 00:00
| | |
3817

Ya düşündüğün şey, düşündüğün gibi değilse...

Sam Bobrick'in yazdığı, Çağman Pala'nın dilimize çevirdiği, Kemal Başar'ın yönettiği, Tiyatro Keyfi yapımı " Çılgın Zamanlar " adlı oyunun dekor tasarımını Murat Gülmez, ışık tasarımını Yüksel Aymaz, koreografisini Alkış Peker'in üstelenmiş.

Cem Özer, Kemal Başar, Zeynep Gülmez, İmren Çapanoğlu, Caner Nalbantoğlu başarılı, inandırıcı, rahat, abartısız, içten oyunlarıyla Sam Bobrick'e yaraşır yorumlara imza atmışlar.Ve sonuçta seyirciyi sürekli uyanık tutan, yüksek tempolu, enerjik, tutarlı, bütünselliğini hiç aksaksız koruyan bir oyun çıkmış ortaya.

Hemen belirteyim ki, Miles Gladstone ve ortağı Jerry ile iki saat boyunca kahkaha dolu bir yolculukta olmak, izleyiciyi son derece mutlu ediyor.

Kemal Başar ile " Çılgın Zamanlar "ı konuştuk.

Pınar Çekirge - Nasıl bir reji uyguladınız ? Biliyorum ki, ortaoyunundan yola çıkıyorsunuz genelde...ve yine biliyorum ki, olayların, duygulanımların izleyici tarafından doğru ve eksiksiz okunmasını sağlayan bir reji anlayışınız var.Kum üstüne yazı yazmıyorsunuz yani.

Kemal Başar - Uyguladığım reji biçimi sizin de hissettiğiniz gibi, yabancı hayranlarınca epik tiyatro unsuru sayılan, oysa Brecht’in de yazımda ve rejide esinlendiği geleneksel tiyatromuzun zengin öğeleriyle bezeli.

Pınar Çekirge - Yani...

Kemal Başar - Tamamen dramatik aksiyon öneren, yapısı çok güçlü ve en ufak bir farklılık denediğinizde rejisörü hüsranla karşılaştıracak dünya çapında bir yazarın, yine müthiş bir biçimde kurgulanmış metninde seyirciyi hep uyanık tutmaya ve kendini sorgulamaya, kendine soru sormaya çalışan interaktif bir reji anlayışıyla yaklaşmak ve dramatik yapısına karşı çıkmak, baştan meydan okumak ve geleneksele sahip çıkmak, diye düşünüyorum.Mesela, Cem Özer, rejideki Kavuklu’muz oldu.

Pınar Çekirge - Miles, Jerry, Kate biraz da karakterlerden konuşsak...

Kemal Başar - Miles’ı bu tarzın önemli isimlerinden Cem Özer’in oynamasının bir anlamı var, rolüne dışarıdan bakabilecek zekaya, tecrübeye, yeteneğe sahip, oyunun ve rolün dışına çıkıp kıvraklıkla esasa dönebilecek, aynı zamanda hiç sahneden çıkmayıp kabul günü gibi sürekli birini ağırlayacak, laf yetiştirecek kondisyona ve konsantrasyona sahip, üst düzey bir oyuncu. Benim oynadığım Jerry’nin oyun içinde oyun olarak bulunduğu sahneleri en saygısız sinema seyircisi gibi elde mısır seyretmesi, müdahaleleri, kesmeleri, seyirciyle atışmaları, Kate’i oynayan, yine çok kapasiteli Zeynep Gülmez’in Michael Jackson’la, Carmen’le, hatta bir ara Duygu Asena ile özdeşleşip sonra rolüne dönmesi, genç kız ve genç erkeğin de metni oldukça zorlayan, ama genel reji yapısına uygun geleneksel tiyatromuzun tiplerini andıran aşırılıklar ve yabancılaşmalar barındırmasını sayabilirim.

Pınar Çekirge - Sahne tasarımınız da son derece sade..

Kemal Başar - Bilmeyenlerce yoksul sayılabilecek, oysa geleneksel tiyatromuzun paravanından, kimi sahnelerde Karagöz perdesinden yola çıkan ana dekorumuz bilgiyle yapıldı, ortada sadece gerekli aksesuarın olması ve karakterlerin giysileri, ışığın da yabancılaştırma etmeni olarak, kimi sahnelerde Karagöz şemi gibi kullanılması, gölge tiyatromuzdan da yararlanılması, bu anlayışı destekleyen unsurlar. 

Pınar Çekirge - Bu projeye başlarken kurduğunuz hayalin yüzde kaçını gerçekleştirdiniz ?

Kemal Başar - Son derece neşeli, keyifli, birbirini seven, destekleyen bir ekiple, hayalimin tamamına eriştim, diyebilirim.

Bu güzel komediyi Kemal Başar sahneye eserin çizgisine bağlı kalarak, son derece işlevsel biçimde, kendi özgün sahne dilini de katarak, kolaya kaçmadan, dengeli bir ustalıkla aktarmış.Oyuncular oyunun iletisini ve iç dinamiğini doğru biçimde kavrayıp, yansıtarak, başarılı bir Sam Bobrick yorumu ortaya koymuşlar.Özellikle Cem Özer ve Kemal Başar'ın kurdukları tahterevalli dengesi, övgüye değer nitelikte.

Özetle, " Çılgın Zamanlar " ı izlemek, başlı başına bir keyifti, diyebilirim.

Anahtar Kelimeler: kemal başar, Çılgın Zamanlar0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir