Haber

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT) 25. Yaşında

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT) 25. Yaşında

2017.08.23 00:00
| |
0
|
4032


Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT) 25. sanat yılını karnavalları aratmayan etkinliklerle kutladı.

Çeyrek asrı geride bırakan Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu (BBŞT) 25. sanat yılını çeşitli etkinliklerle kutladı. Ana kadro oyuncusundan kursiyerlerine, çocuğu genci yaşlısı tüm BBŞT ailesi, rengarenk kostümleriyle önce Bornova Cumhuriyet Meydanı’nda toplandı. Bando eşliğinde şarkılar ve marşlar söylendi. Palyaçolar ve jonglör gösterileri festivalleri aratmayan kutlamalara ayrı bir renk kattı. Kimileri bu coşkuya dans ederek katıldı. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’da meclis üyeleri, muhtarlar ve bürokratlarıyla birlikte bu özel günlerinde tiyatrocuların yanındaydı. Bornova Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan kortej, Mustafa Kemal Caddesi boyunca devam etti. Onların heyecanına tüm Bornovalılar ortak oldu. Kimileri alkışlarla tempo tuttu, kimileri korteje katıldı. Yürüyüş, Bornova turunun ardından Büyük Park’ta son buldu.


Renkli görüntülere sahne olan etkinlikler, Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi’nde devam etti. BBŞT’nin geçmişini anlatan fotoğraflar ile birbirinden ilginç kostüm ve aksesuarların yer aldığı serginin açılışı hep birlikte yapıldı. Başkan Atila sergiyi ailesi ile birlikte gezdi.

Atila: BBŞT’yi Türkiye İzleyecek
Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi Sevda Şener Sahnesi’nde BBŞT’nin yetiştirdiği ünlü isimlerin de yerini aldığı programda konuşan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “25. yıldaki hedefimiz tiyatromuzun ülkemizin her yerinde oyunlar sergilemesi. İşe İzmir’in ilçeleri ile başlayıp, sonra da İzmir dışına çıkacağız. Bunu başarabilirsek tiyatro sanatının daha da gelişmesine ve yeni şehir tiyatrolarının kurulmasına da öncülük ederiz” dedi.


BBŞT Genel Sanat Yönetmeni Hakan Taner Yıldırım ise kuruldukları günden bugüne kendilerine destek veren herkese teşekkür ederek, sanat yolunda azimle çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Emeği Geçenler Unutulmadı
Festivale dönüşen 25. Yıl Kutlamaları çerçevesinde BBŞT’ye emek verenler de unutulmadı. Başkan Atila, Bornova Eski Belediye Başkanları; Ali Sözer ve Sırrı Aydoğan ile yine Bornova Eski Belediye Başkanı ve CHP Genel Sekreteri Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır’a BBŞT’nin bugünlere gelmesindeki katkıları nedeniyle teşekkür plaketi takdim etti.

 Prof. Dr. Özdemir Nutku: "Bornova Tiyatrosuna Sahip Çıkıyor"
25. yıl etkinlikleri kapsamında Tiyatro Bilimci, Oyuncu, Yazar ve Eleştirmen Prof. Dr. Özdemir Nutku, “Cumhuriyet Sonrası İzmir’de Tiyatro” başlıklı söyleşi ile tiyatseverlerin karşısına çıktı. Kurum tiyatrolarının ve sanatçıların yaşadığı zorlukları kendi sanat yaşamından örnekler vererek anlatan Nutku, “Başka kentlerde tiyatrolar kapanırken BBŞT büyüyor ve kurumsallaşıyor. Çünkü Olgun Atila ve daha önceki başkanlar bu tiyatroya sahip çıktı” diye konuştu. Başkan Atila, bu özel günde konuk ettikleri Nutku’ya teşekkür plaketi sundu.

Bu günlerde yeni sezonun hazırlığına devam eden BBŞT kadrosu yoğun bir çalışma içerisinde ve seyircilerini yeni oyunlarla  karşılamanın heyecanı içerisindeler.

 

Anahtar Kelimeler: Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu, bbşt

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir