MAKALELER

Artiz

2023.11.02 00:00
| | |
1912

Taylan Yılmaz ile oyun sonrası kısa bir röportaj yaptık.

" Peki tüm bu olanların benim ışıklı ayakkabımla ne ilgisi var? ”

Taylan Yılmaz'ın yazıp, yaşar kıldığı, Muharrem Uğurlu'nun yönettiği, İlker Toğay'ın ışık, Olcay Tanberken'in dekor, Serap Üsküplü'nün koreografi, Elif Kadayıf'ın afiş tasarımını gerçekleştirdiği " Artiz " adlı oyunun rejisör yardımcılığını Funda Dönmez, reji asistanlığını ise Duygu Yavuz üstlenmiş.

Taylan Yılmaz ile oyun sonrası kısa bir röportaj yaptık.


- Tiyatro BİS olarak " Aslında " nın ardından " Artiz " adlı oyunla izleyici karşısına çıktınız. Taylan hem yazdın, hem oynadın...sahi kim bu Artiz ?

- Artiz; Zekeriya, adında genç bir adamın oyunculuk yolculuğu sırasında öğrendiği bir metodu uygulamaya çalışmasının hikayesi.Bu uygulama sırasında başına gelen trajikomik olaylar ve içinde bulunduğu durumları yönetmeye çalışması, hikayenin çatısını oluşturuyor. Lafa böyle başlayınca, bu sadece bir oyuncunun hikayesi gibi görünüyor farkındayım ancak yazarken de oynarken de düşündüğüm şey, bireysel arzulara sıkışmanın, bir noktada tamamen kendine sıkışmaya dönüşmesi meselesiydi. 

- Düş bozumları, bitmek tükenmek bilmeyen auditionlar, beklentiler, umutlar, yalnızlıklar, hayaller...parasızlık.Kendini değersiz hissetme...pek çok oyuncunun yaşadıklarını dile getirmişsin...biraz sen de var mısın bu oyunda ?

- Elbette. Yaşadığım deneyimlerin yazdıklarıma etkisi büyük. İnsan, bir noktada evde oturup kimden geleceğini bilmediği bir telefonu beklemeye başladığında her şey birbirine giriyor. Kendini sabote etmek, suni düşüncelerle kendine saldırmak daha mümkün oluyor.Tabi ki, bu sadece oyunculuk mesleğine ait bir süreç değil. Telefonumuzun telekomünikasyon şirketleri ve bankalar haricinde hiç çalmadığı işsiz olduğumuz dönemler olmuştur. İşte ben, bu dönemlerin bir oyuncu tarafından nasıl yaşandığını ifade etmeyi denedim. Aslında insanın kendisiyle olan mücadelesinin şiddetli bir kavgaya dönüşmesi ve kendisine insanların gözünden en acımasız şekilde bakma hali ArtiZ'in çıkış noktası oldu. 

- İkinci kez Muharrem Uğurlu ile çalışmak...yönetmen oyuncu ilişkiniz nasıl...

- Sevgili Muharrem Uğurlu'yla ve Tiyatro Bis ekibiyle "Aslında" oyunu vesileyle tanıştık. Aslında'nın ortaya çıkış sürecinde birlikte çalışmayı, oyun arkadaşları olmayı çok sevdik. Muharrem'le çalışma şeklimiz, oyun ciddiyetlerimiz birbirine benziyor. Bu da ikimiz için daha konforlu oldu. ArtiZ'in derdi Muharrem'in de hoşuna gitti ve bu yola birlikte çıkmaya karar verdik. İyi ki de yapmışız. 

- Yazar Taylan Yılmaz oyuncu Taylan Yılmaz'ın performansından mutlu mu ?

- Keyif almayı unutmadığı sürece evet mutlu.Çünkü bazen oyun oynama ciddiyetinin dozu kaçtığında alınacak keyifler havaya uçabiliyor. Bu da oyunun çıkış noktasıyla çelişiyor. Oyuncu Taylan da bazen buna meyilli olabiliyor.Oyunun ortaya çıkma sürecinde sevgili Muharrem'in ve Tiyatro Bis'in kurucuları Pelin Koçak ve Serap Üsküplü'nün eleştirileri de hep bu doğrultudaydı. 

- Peki ya oyuncu Taylan Yılmaz, Yazar Taylan Yılmaz'dan ?

- Yazarken bu kadar didaktik ve tepeden cümleler kurduğumu fark etmemiştim. Sahneye çıktığımda onları törpülemem gerekti. Aksi takdirde Zekeriya karakteri sebepsiz ve motivasyonsuz bir bilge gibi görünecekti. Dışardan baktığımda böyle bir karakteri izlemesi de oynaması da zordu. Yazmayı denediğim biçimden memnun olsam da bir karakteri metin düzeyinde konuşturmakla ilgili çalışmam gereken şeyler olduğunu sahne pratiğine geçtiğimde fark ettim.

 

Anahtar Kelimeler: tiyatro bis, artiz0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir