Haber

Çankaya Sahneden

Çankaya Sahneden "Kral Lear"

2024.05.26 00:00
| |
0
|
624


Shakespeare'in ünlü eseri "Kral Lear" Çankaya Sahne repertuarına eklendi.


Shakespeare'in ünlü eseri "Kral Lear" Çankaya Sahne repertuarına eklendi. Çankaya Sahne'nin bu sene repertuarına eklediği "Othello"nun yanı sıra bir diğer Shakespeare oyunu olan "Kral Lear" 21 Mayıs 2024(Salı) günü tarihinde tiyatroseverlerle buluştu.

Oyunun döneminden şaşmayan ve yazıldığı gibi oynama meziyeti gösterilen oyunun uyarlaması Ankara DTCF Oyunculuk mezunu İsmail Suat Öztürk'ten geldi. Döneme ait yapılabilecek üst düzey kostüm tasarımı ise Günay Yıldız'dan tiyatroseverlere bir armağan oldu. Işık tasarımında ise bir görsel şölen vardı.   Yağmurun yağmasında ve göğün gürlemesinde adeta ışık masasında yer alan kişinin ışıkları konuşturması gözlerden kaçmadı. 

Hem Oynadı Hem Yönetti


 Çankaya Sahne Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Atay "Kral Lear" oyununda başrol olarak sahneye çıktı. 67 yaşında olan usta isim yönetmenliği yaptığı "Kral Lear" oyununda 2 saatlik bir performans sergiledi. Gençlere örnek olmasından ziyade, taş çıkarır hâl alması usta olmanın sırlarını düşündürdü. 

 Oyuncu Çocuğunundan Estetik Performans


 Baş Soytarı rolüyle sahneye çıkan Çağrıl Atay'dan estetik performans. Çankaya Sahne'nin repertuarında yer alan "Othello" oyununda da yer alan Soytarı rolüyle karşımıza çıkan Çağrıl Atay farklı bir tragedyada farklı bir soytarıyla karşımıza çıktı. Eski Soytarısına göre daha kendinden emin daha performansı yüksek bir Soytarı seyrettiren Atay, seyircileri sahneye bağlamayı başardı.

 Shakespeare Tragedyası Ruhuna Yakışır Bir Ekip

 2 saati aşkın bir performansla seyirciyi sahneye kilitleyen oyun 21 Mayıs, 22 Mayıs ve 23 Mayıs tarihlerinde Çankaya Sahne'de tiyatroseverlerle buluştu. Oyunun kadrosunda yer alan: Mehmet Atay, Güray Kip, Taygun Sungar, Ateş Bars, Müge Buket, Çağrıl Atay, Deniz Özaydın, Ozan Altuntaş, Baran Taylan Yolalan, Sıla Demircan ve Rüzgar Kılıkçı ünlü tregedyanın 2024 yılı seyircisiyle buluşmasını sağladı.
 Prömiyer konuşmasını yapan Çağrıl Atay, 60 günlük bir prova sürecinden sonra sahneye çıktıklarını belirtti. Ekibin her üyesini tek tek tebrik eden Atay, babası Mehmet Atay'a ayrı bir parantez açarak seyircilerin alkışına sundu. 
 
Yeni Tarihler Belirlendi.

 "Kral Lear" prömiyer haftasını geride bıraktı ve hemen ardından sosyal medya hesaplarından yeni tarihlerini açıkladı.

01 Haziran 2024 16.00
02 Haziran 2024 20.00
09 Haziran 2024 20.00
10 Haziran 2024 20.00

Anahtar Kelimeler: çankaya sahnesi, kral lear

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir