MAKALELER

Tiyatroya Adanmış Yaşam Ve Bozkurt Kuruç

2022.02.22 00:00
| | |
4315

Türk Tiyatrosunun yaşayan efsanesi Bozkurt Kuruç’un tiyatro sahnesi üzerinde oyuncu,yönetmen,öğretici,idareci olarak 86 yıllık yaşam maratonu...

Annem Güneş S. Akmen anısına…

              
          
KENDİSİNDEN HİÇ VAZGEÇMEDİK..
Türk Tiyatrosunun yaşayan efsanesi Bozkurt Kuruç’un  tiyatro sahnesi üzerinde oyuncu,yönetmen,öğretici,idareci olarak 86 yıllık yaşam maratonu  16 Ocak. 2022 tarihinde ve İzmirde sona erdi. Kendisini kolayca ele vermeyen kişiliğiyle kendisini tanımanın kolay olmadığı yaşam kitabını bu anlayışıyla  oluşturmuştu. Hepimiz kendisini çok sevdik bazen çok kırıldık ama ustanın  kendisinden hiç vazgeçmedik.Birbirine bağlı kısalı, uzunlu bölümlerden oluşan bu  86 yıllık  Bozkurt Kuruç  yaşam kitabında  bazılarımız katılarak, bazılarımızda katkılarda bulunarak gizil satırlarında  yer bulduk. Ustanın başvuru  kaynağı gibi olan öneri ya da görüşlerinin ise  yaşam sayfalarımızda bizlerinde uygulamada örneklerini görmemiz , kendisine inancımızı daima yüceltmiştir. Çalışma,proje vb işlerde  ‘ama ‘ veya olumsuzu veya  baş kaldırıyı çağrıştıran kelimeleri duymaktan  hiç hoşlanmadığı gibi diğer  bir alışkanlığı ise  mutlak  kendisine itaat anlamında ağırlıklı olan uyumu ilke edinmişliği öne çıkmıştır.Unutmak  ve hatırlamak  ve yine unutmak ustanın yaşamı içinde dengelerin değişimiyle yer değiştirebilmiştir.Belleğinde sakladığı tüm hikayeleri unutmamış ,halının altına süpürülen tozlar gibi onları kendi deposunda tutmayı hep  başarmış, ilişkilerinde bunları  öne getirmeden de geliştirmeye devam edebilmiştir. Fakat bu anlamda en ufak koku,tat aldığında bunların ustanın olumsuz duygularını  sessiz ve derinden tetiklediği açıkça gözlemlenmiştir…

ÜSKÜP VE BAŞLAYAN YAŞAM..
Üsküp Projemiz esnasında Üsküp göçmeni olduğunu öğrendiğim Kuruç ‘un posta memuru babasını erken yaşlarda yitirdiğini nemlenen gözleriyle anlatmış ,Cebeci Konservatuvarı kendisinin en güzel anıları arasında yer almış ve  mezuniyet sonrası hep ilişkisini okuluyla bu anlamda  sıcak tutmuştur. Londra,Shakespeare ile yakın tanışıklığını ve hepimizin çok sevdiği eşi  Christian Kuruç ile uzun mutlu yıllara imza atacakları yerin başlangıcı olmuştur.

Bozkurt Kuruç ‘un Devlet Tiyatrosu Sahnesinde oynanan ‘Guguk Kuşu’adlı oyunla uzun süre repertuarda kalarak kendisini  oyuncu olarak taçlandıran bu oyunu ile iyice tanımamızın ardından sayısız oyunla çalışmalarına uzun yıllar  sahnede  aralıksız devam etmiştir. Tiyatro ve oyunculuk tutkusu  sinema daha sonra kısa süreli buluştuğu dizi dünyasına sıcak bakmasını hep önlemiştir. Tiyatronun özgürlüğünü hep vurgulamış ve yaşam biçimi olarak seçtiği bu alanda hep mutluluğu bulduğuna inanmıştır.

UZUN ÇALIŞMA YILLARININ BAŞLANGICI , UNUTULMAZ !
Bozkurt Kuruç ile Devlet Tiyatroları Genel Müdür Yardımcılığı döneminde tanışıklığımız,  kendisine  telefon görüşmesiyle ulaşmam sonrasında 1980’li yıllarda başlamıştır. Sayın Özal’la sekreteri  olarak çalıştığım dönemde kendisinin danışmanı sevgili  Adnan Kahveciyi görevlendirdiği sanatçıların ekonomik yaşamlarını doğrudan ilgilendiren sözleşme yapısına ilişkin iyileştirme ve yenileştirme çalışmalarına ilişkin görüşme daveti ve sonrası devam eden  bilgi akışı ve çabalar bugünkü ekonomik iyileştirmelerin ilklerini sanatçılara getirmeye yönelik olmuştur.Bu  döneme ait  çalışmalarda tercihan bulunmam  ve yine Bozkurt Kuruç ile gelecekte Devlet Tiyatroları Genel  Müdürlüğüne giden yolda dostlarımın tesadüfi olması  bana özenle sakladığım anılarıma ait gururu armağan etmiştir. 

H.Ü ANKARA DEVLET KONSERVATUVARI ..
Bozkurt Kuruç ile dostluğumuz devam ederken, çalışma anlamında yollarımız Ankara Devlet Konservatuvarında bir kez daha H.Ü Ankara Devlet  Konservatuvarı olarak ve öğretim üyesi kimliğiyle buluşmuştur.Burada çalışma birlikteliği 1996 -2011 yılına kadar aralıksız sürmüş ve  Anasanat Dalı Başkanlığıma destek vermiştir. Birlikte ulusal ve uluslararası çokça Türk Tiyatrosu Projesine  hayat vererek,gerçekleşmesi sağlanmış yine Bozkurt Kuruç’un   50.Sanat Yıl Kutlama Töreni şölen gibi kutlanmış(2009) ,  Konservatuvar ön bahçesine 2010 yılında  Carl Ebert,Cüneyt Gökçer ve Bozkurt Kuruç kaideli büstler proje olarak yapılmış , dönemin Yüksek Öğretim Kurul Başkanı Yusuf Ziya Özcan ‘ında katılımıyla  yine törensel düzen ve  özenle  büstlerin açılması sağlanmıştır. 
KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Tiyatro Oyunculuk Bölümü ile Tiyatro Anasanat Dalı arasında imzalanan kardeşlik ,dostluk antlaşmalarıyla öğretim elemanları arasında ders ve seminer olanaklarının gerçekleşmesi oluşturulmuş, Alanya Belediye  Konservatuvar  ve Tiyatro Topluluğunun kurulması gibi 2009-2010 yılında  gene zorun  başarılmasına destek verilmiş,yenilikçi kimliğiyle Kuruç  H.Ü ADK  Tiyatro Y.Lisans ve Sanatta Yeterlik Yönergelerinin yenilenmesine ,vakıf üniversiteleriyle karşılıklı oyun izleme ,izletme çalışma ve  ilişkilerinin  benimsetilmesine eşlikçi olmuştur.

GÜÇLÜ OLMAK! 
Bozkurt Kuruç oyuncu ,yönetmen,idareci,öğretici kimliklerinin hepsinde başarısını kanıtlamış sanat adamı olarak gelmek istediği her yere ulaşmış,Devlet Sanatçısı  ünvanıyla yine  sayısız ödülün sahibi olmuştur.Bunları en mütevazi şekliyle kendi yapısında buluşturmuş ama bulunduğu her konumda gücün kendisinden ayrılmasına sıcak  bakmamış olduğu inancını yaşamı boyunca  davranışlarıyla  desteklemiştir. Politik yanını daima yüreğinde saklamış,bu anlamda olabilecek isyanlarında asla öne çıkmamayı tercih etmiştir.

BİR ÖĞÜT VE BİR VASİYET..
Bozkurt beyin bana  daima öğüdü  ‘ Sen ateşe hep doğrudan elini sokuyorsun maşa ile tutmasını öğrenemedin’ olmuştur.Bu öğüdün doğruluğunu  ve kıymetini biliyorum…Yerine getirebilirmiyim bundan sonra  bilemiyorum!. Fakat size sevgili hocam söz verdiğim isteğinizi  yerine bu yazımla getirdiğimi biliyorum ve  inanıyorum…
Konservatuar Tiyatro Anasanat Dalında 2010 yılında toplantı sonrası Bozkurt beyle baş başa keyifle yaptığımız  sohbetimiz esnasında bana birden  ‘’Öldükten !sonra  arkamdan ancak sen yazı  yazarsın ‘demiş ve  sonra ilave etmişti  ’Christian ile ilk defa sana hediye aldık,unutma ! ona bakınca  bana sözünü  hatırla’  demiştir. Sizleri saygı ve sevgiyle hep hatırlayacağım.                                                                
                                                                          

Anahtar Kelimeler: bozkurt kuruç0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir