Haber

Tiyatro  Frankfurt'tan  Üstü Kalsın!

Tiyatro Frankfurt'tan Üstü Kalsın!

2017.10.19 00:00
| |
0
|
5224


Tiyatro Frankfurt Üstü Kalsın adlı yeni oyununu Frankfurt Gallus Theater da sahnelemeye başladı.


Genel Sanat Yönetmenliğini Kamil Kellecioğlu’nun yaptığı TİYATRO Frankfurt sezonu  Zeynep Yıldız’ın yazıp ve yönettiği “Üstü Kalsın” oyunuyla açtı.
Tiyatro Frankfurt Üstü Kalsın adlı yeni oyununu Frankfurt Gallus Theater da sahnelemeye başladı. 


1980 darbesinde ülkesinden çeşitli nedenlerden dolayı ayrılmak zorunda kalan, tesadüfen 15 Temmuz’da vatanına dönen bir adam ve karısının, genç bir çift olan yan komşularıyla geçirdikleri “darbe” gecesini konu edinen  “Üstü Kalsın”ın dünya prömiyerini -Almanca üst yazılı olarak-  Rüsselsheim Tiyatrosu’nda yaptı. 


Zeynep Yıldız’ın yazıp yönettiği oyunun süpervizörlüğünü Tamer Levent, yardımcı yönetmenliğini ise Nurten İnan yaptı. Oyunda Emrah Elçiboğa, Nurten İnan, Kamil Kellecioğlu, Çiğdem Özkurt Spickermann ile İpek Bayraktar rol alırken Alman seyircinin oldukça yoğun olduğu Almanca üst yazılı sunulan oyun izleyiciden tam puan aldı. 
Prömiyer sonrasında hem seyircilerden hem de ulusal ve yerel gazeteler tarafından olumlu eleştirilerle karşılanan oyun Alman gazetelerinde de övgüyle bahsedildi. (Allgemeine-zeitung oyun için özel bir yer ayırdı)Ve bu eleştiriler oyunun 2.sergilenişinde Gallus Theater’de kapalı gişe oynayarak karşılığını buldu. 
Seyirciler ve basın mensupları tarafından yine olumlu not alan “Üstü Kalsın” için ortak görüş şu oldu. “Bu oyun mutlaka izlenmeli, daha fazla oynanmalı” Hem konusu, hem sahneye koyulma biçimi hem de oyuncu kadrosu ile dikkat çeken oyun. 
4 aylık bir çalışma sonrasında çıkan sonuçtan memnun olan Kamil Kellecioğlu şunları söyledi:


“Bu oyunla birlikte ve sonrasında geçmiş yıllardaki oyun, oyuncu ve yaratıcı kadrosunu profesyonel anlamda yenileyerek büyük ve de ses getiren prodüksiyonları gerçekleştirmek isteyen Tiyatro Frankfurt bu doğrultuda ciddi adımlar atıyor.  Düzenlediğimiz Festivallerde (ki bu yıl 5. Gerçekleşecek) Türkiye’den tiyatronun önde gelen isimlerini, tiyatro topluluklarını, sahnede, ekranda ve perdede tanınan ünlü sanatçıları Almanya’daki gurbetçilerle buluşturan Tiyatro Frankfurt artık bu isimleri misafir olarak ağırlamak yerine kadrosuna katmaya başladı. 


İlk olarak oynadığı tiyatro oyunları, sinema filmlerinin yanı sıra yıllardır oynadığı dizilerle ekrandan da tanıdığımız Emrah Elçiboğa’yı ve son yıllarda tiyatroda parlayan, özellikle Uygurlar Tiyatrosu’ndaki akılda kalıcı başarılı performanslarıyla dikkat çeken Nurten İnan’ı kadrosuna dahil etti. Yine ekranlardaki bir çok sevilen dizilerin senaristliğini yapan Zeynep Yıldız, Tiyatro Frankfurt’ta artık tiyatro oyunu yazarı ve yönetmen kimliğiyle de yer almakta. 


Ben sanatın birleştirici ve iyileştirici gücüne her zaman inandım. “Üstü Kalsın” oyunu için Almanya içinden olsun Türkiye’den olsun insanları bir araya getirip inandığımız bir işi ortaya koyduk. Çalışma koşullarımız çok zordu. Salonsuzluk –yıllardır bunun sıkıntısı var-  bir yana herkesi aynı tarihlerde bir araya getirip prova yapmak bir yana. Ama oyunda da dediğimiz gibi “Bizim aşkımız davamız” ve bu dava da Tiyatro ve sanat… “Üstü Kalsın” sadece Tiyatro Frankfurt’a değil onun sadık seyircilerine de başka kapılar aralıyor. Artık kendi çıtamızı daha yükseğe taşıdık ve bunu da devam ettirmek niyetindeyiz. Bu yüzden de İNADINA TİYATRO VE SANATA EVET diyoruz “ 
Oyunun hem yazarı hem de yönetmeni olan Zeynep Yıldız oyunu şöyle değerlendiriyor.


Üstü Kalsın aslında bir kurgu gibi görünse de aslında yaşanmış gerçeklerin bir araya gelmesi. Hepimizin yaşadıklarından, aramızda yaşayanlardan hatta kaybettiklerimizden parçalar barındıran bir oyun. Herkes bir şekilde “aaa evet ben böyle bir şeye şahit oldum, ya da başımdan geçti, böyle bir adam yada kadın tanıdım, tanıyordum diyecektir”  ama ya sonrası işte tam da bu noktada ben Üstü Kalsın demeyi yeğledim. Oyunun rejisini yaparken de buna dikkat ettim. Her şeyi, her duyguyu tam anlamıyla sahne üzerinde sağmadan, sadece hesaplaşma sürecini yansıtmaya çalışıp “üstü seyirciye kalsın” istedim. Bir de darbenin ayrıştıcı yönünden değil onun tahribatından doğan birleştiren penceresinden bakmak istedim.  Benim profesyonel anlamda ilk yönetmenlik denemem Üstü Kalsın. Elbette asıl işim yazın –edebiyat-. Oyun provalarına başlamadan önce “nasıl yapacağıma” dair bazı tereddütlerim vardı. Fakat oluşturduğumuz kadrodaki insanlar –buna sahne üstü ve gerisindeki 25 kişilik dahil- en deneyimlisinden ilk kez bu işi yapanına kadar  herkes sonuna dek destek verip olanca emeğini ortaya koydu.  O yüzden de her platformda BEN yaptım demekten ziyade BİZ yaptık demem ekip arkadaşlarıma sunduğum bir teşekkürün ve minnetin ifadesidir. 

 

 

Anahtar Kelimeler: tiyatro frankfurt, üstü kalsın

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir