Tiyatro Eleştirmenleri Yılın En İyilerini Ödüllendirdi.

Tiyatro Eleştirmenleri Yılın En İyilerini Ödüllendirdi.

2017.04.22 00:00
| |
0
|
5516


2017 TEB Ödülleri, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.


•    Tiyatro Eleştirmenleri Birliği tarafından 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıklanan 2017 TEB Ödülleri, Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu

.


•    TEB Özel Ödülü Fiziksel Tiyatro Araştırmaları Topluluğu’na, Yılın Oyunu Ödülü “Godot’yu Beklerken” oyununa, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü Tilbe Saran ve Nergis Öztürk’e, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü Tolga İskit’e, Yılın Yerli Oyun Yazarı Ödülü Murat Mahmutyazıcıoğlu’na verildi.


•    2017 TEB Onur Ödülü, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nden KHK ile ihraç edilen akademisyenleri temsilen Prof. Dr. Süreyya Karacabey’e takdim edildi.
Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin, 2016-2017 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunlarını göz önünde bulundurarak ve üyelerinin katılımıyla yaptığı değerlendirme sonucunda belirleyip 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde açıkladığı ödüller, 21 Nisan Cuma günü Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde düzenlenen törenle takdim edildi.


Bu yıl 26. kez düzenlenen ve sunuculuğunu Ece Dizdar’ın üstlendiği TEB Ödülleri töreni, Gülriz Sururi, Dilek Türker, Tijen Par, Tilbe Saran, Şahika Tekand, Selçuk Borak, Nergis Öztürk, Serhan Süsler ve Onur Şenay’ın da aralarında bulunduğu geniş bir kitleyi Şişli Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde buluşturdu.


TEB 2017 Onur Ödülü, barış için girişimlerinden dolayı Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nden KHK ile ihraç edilen Prof. Dr. Selda Öndül, Prof. Dr. Tülin Sağlam, Prof. Dr. Beliz Güçbilmez, Dr. Elif Çongur, Araştırma Görevlileri Ceren Özcan ve Şamil Yılmaz’ı temsilen yine üniversiteden bu gerekçeyle koparılan Prof. Dr. Süreyya Karacabey’e takdim edildi.


TEB Özel Ödülü, “Şatonun Altında” performansıyla Fiziksel Tiyatro Araştırmaları Topluluğu’na, Yılın Oyunu Ödülü, Stüdyo Oyuncuları’nın, Şahika Tekand’ın sahneye koyduğu ilk olarak 2016 İstanbul Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluşan ve sezon boyunca büyük beğeni kazanan “Godot’yu Beklerken”e, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü, Tiyatro Pera’nın “Vanya, Sonya, Maşa ve Spike” oyunundaki rolüyle Tilbe Saran’a ve Tiyatro iN’in “Akciğer” oyunundaki rolüyle Nergis Öztürk’e, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü Yolcu Tiyatro’nun “Joko’nun Doğum Günü” isimli oyunundaki performansıyla Tolga İskit’e, Yılın Yerli Oyun Yazarı Ödülü “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” oyunuyla Murat  Mahmutyazıcıoğlu’na verildi.


TEB Ankara Temsilciliği’nin belirlediği şekilde Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü İpek Atagün Gezener'e,  Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü Murat Çıdamlı’ya, Onur Ödülü ise Prof. Dr. Özdemir Nutku’ya 5 Mayıs’ta Ankara ve İzmir’de düzenlenecek törenlerle verilecek.

 

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) hakkında
Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi olarak 1990 yılında kurulan birlik, tiyatro (sahne ve gösteri sanatları) alanında eleştiri disiplininin yurdumuzda gelişmesini, diğer milletlerin bu alandaki çalışmalarını, kullandıkları yöntem ve teknikleri ülkemizde tanıtarak bilimsel ve çağdaş düzeye ulaşmasını, sahne faaliyetlerimizin yurt içinde ve dışında tanıtılmasında güvenilir bir değerlendirme kaynağının oluşmasını sağlamak, etkinleştirmek, geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacı ile çalışmalarını sürdürmektedir.

 

TEB Ödülleri 2017 Destekçileri


Mekan sponsoru    : T.C. Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi
Kokteyl sponsorları    : Manage Works, Concept Team, Portaxe Baltalimanı, Lime Catering
Baskı sponsoru        : Rengin Matbaa
İletişim Destekçisi    : BEZE Group

Anahtar Kelimeler: teb ödül, teb

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir