Ödül

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

2018.07.26 00:00
| |
0
|
8896


Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) tarafından verilen TEB Ödülleri her yıl 27 Mart tarihinde açıklanmakta ve uygun bir sahne de daha sonra verilmektedir.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

2018-2019  - 28.

Tiyatro Eleştirmenler Birliği Ödülleri 2019 -->

2017-2018  - 27.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) tarafından verilen 2018 TEB Ödülleri'nin sahipleri belli oldu.
Ödül kazananlar, TEB üyeleri tarafından 2017-2018 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunları arasından belirlendi.

Bu yıl "TEB Özel Ödülü"ne Şevket Çoruh yönetimindeki Baba Sahne, "Yılın Oyunu" ödülüne Pürtelaş Tiyatro yapımı "Martı", "Yılın Kadın Oyuncusu" ödülüne Nezaket Erden, "Yılın Erkek Oyuncusu" ödülüne Murat Akkoyunlu, "Yılın Yerli Oyun Yazarı" ödülüne ise Aysel Yıldırım ve Duygu Dalyanoğlu değer görüldü.

"2018 TEB Onur Ödülü" ise etkinlik kapsamında düzenlenecek törenle Müjdat Gezen ve Prof. Dr. Zehra İpşiroğlu'na takdim edilecek.
2018 TEB Ankara Ödülleri'nde de "TEB Özel Ödülü" Devlet Tiyatroları'na, "Yılın Oyunu" ödülü Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı "Gün Batımı"na, "Yılın Kadın Oyuncusu" ödülü Miraç Eronat'a, "Yılın Erkek Oyuncusu" ödülü Olcay Kavuzlu'ya, "Yılın Yerli Oyun Yazarı" ödülü ise Ali İhsan Kaleci'ye verilecek.

Ankara bölümünde "Onur Ödülü" ise Ömer Atilla Sav'a sunulacak.

Ödüller, nisan ayında İstanbul ve Ankara'da yapılacak törenlerle sahiplerini bulacak.

----
2016-2017 - 26.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği 2017 TEB Ödülleri’ni açıkladı. Birlik üyesi eleştirmen ve akademisyenlerin oylarıyla belirlenen ödüllerde; Yılın Oyunu Stüdyo Oyuncuları’nın, Şahika Tekand’ın sahneye koyduğu ilk olarak 2016 İstanbul Tiyatro Festivali’nde seyirciyle buluşan ve sezon boyunca büyük beğeni kazanan “Godot’yu Beklerken”oldu. Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü’ne bu yıl iki başarılı oyuncu, Tiyatro Pera’nın ‘Vanya, Sonya, Maşa ve Spike’ oyunundaki rolüyle Tilbe Saran ve Tiyatro İN’in ‘Akciğer’ oyunundaki rolüyle Nergis Öztürk değer görüldü.

Anlamlı onur ödülü

Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nden KHK ile ihraç edilen akademisyenler 2017 TEB Onur Ödülü’ne layık görülen isimler oldu. TEB Ankara Ödülleri’nde ise İpek Atagün Gezener ve Murat Çıdamlı, Yılın Oyuncuları olarak belirlenirken, TEB Onur Ödülü’nün de Prof. Dr. Özdemir Nutku’ya verilmesi kararlaştırıldı.

Türkiye’de tiyatro eleştirmeni ve akademisyenlerini çatısı altında toplayan Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin, 2016-2017 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunlarını göz önünde bulundurarak ve üyelerinin katılımıyla yaptığı değerlendirme sonucunda belirlendi.

Yolcu Tiyatro’nun “Joko’nun Doğum Günü” isimli oyunundaki performansıyla Tolga İskit, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü’ne eleştirmenlerin çoğunun oyunu alarak layık görüldü. Yılın Yerli Oyun Yazarı, “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin” oyunuyla Murat Mahmutyazıcıoğlu olarak belirlendi. Fiziksel Tiyatro Araştırmaları da “Şatonun Altında” performansı ile TEB Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Ankara’nın ödülleri

TEB Ankara Temsilciliği de 2016-2017 tiyatro sezonu Ankara TEB Ödülleri kapsamında verilen Yılın Kadın Oyuncu Ödülü, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Özen Yula’nın yazıp yönettiği ‘Gayri Resmi Hurrem’deki başarılı performansıyla çok dengeli ve enerjik bir oyun sunduğu için İpek Atagün Gezener’e verildi. En İyi Erkek Oyuncu Ödülü ise Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Erdinç Doğan’ın Dostoyevski’den uyarlayıp sahneye koyduğu ‘Yeraltından Notlar’ adlı oyundaki güçlü, başarılı, yetkin oyunculuğu nedeniyle Murat Çıdamlı layık görüldü. Onur Ödülü ise tiyatro alanına uzun yıllar sonsuz bir inanç ve enerjiyle sağladığı akademik ve sanatsal katkı nedeniyle Prof. Dr. Özdemir Nutku’ya verildi.

Bu yıl 26. kez verilecek TEB Ödülleri, 21 Nisan Cuma günü İstanbul’da Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde yapılacak törenle, Ankara Ödülleri ise sezon sonunda Ankara’da sahiplerine takdim edilecek.

---

2015-2016 - 25.

Türkiye Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin (TEB) verdiği “25. TEB Ödülleri” sahiplerini buldu.

Eski Büyükdere İskelesi’nde gerçekleşen ödül töreninde konuşan TEB Başkanı Ragıp Ertuğrul, çalışmalarını yürütürken en önemli noktanın eleştirmenin karşı taraf olmak yerine, güvenilir bir paydaş olarak konumlanması olduğunu belirtti. Ertuğrul, şöyle devam etti:

“Bugün toplumun her kesiminin ihtiyaç duyduğu barışı, birlik ve beraberliği, dürüstlüğü, sanat emekçileri olarak bizler sahiplenmeli, kavga, gürültümüzü birbirimize karşı değil, yobazlığa, yozluğa, hoyratlığa, cehalete, çağdaş toplum olma yolundaki engellere karşı vermeliyiz.”

Ertuğrul, geçen yıl hayatını kaybeden tiyatro eleştirmeni Üstün Akmen’in yaşamı boyunca sanatın ve sanatçının hor görülmesi karşısında dimdik ayakta durduğunu aktararak, kendisini bir kültür savaşçısı olarak saygıyla ve şükranla andığını söyledi.

Ödüllerin tiyatro emekçilerinin özverili çabaları karşılığında yeterli olmayacağını dile getiren Ertuğrul, “Ödüller, sanat paydasında buluşma, naçizane iltifatlarımıza tercüman olma niteliği taşır. Bu nedenle eleştiri yazılarıyla bilinen tiyatro sanatı için güzel şeyler yapma gayretindeki herkese aynı heyecanı, aynı gururu yaşatmalıdır. Eleştirilerimiz, değerlendirmelerimiz, ödüllerimiz, sanat tutkusu ile yaşama sarılan ailemizi karalamak ve yaralamak için değil, birbirimizi teşvik etmek ve güçlendirmek içindir.” diye konuştu.
Ertuğrul, tiyatroya gönül veren tüm emekçilere teşekkür ederek, ödül alanları kutladı.

Törende “Hayal-i Temsil” ve “Cyrano de Bergerac” oyunlarındaki performansıyla “Yılın Erkek Oyuncusu” ödülünü alan Yiğit Sertdemir, geçen sene hayatını kaybeden oyuncu Tomris İncer’in, 2015 TEB Onur Ödülü’nü aldığını hatırlatarak, “Ödülünü alırken ‘Ödülümü zihnimi ve beden sağlığımı borçlu olduğum Yiğit Sertdemir adına alıyorum’ demişti. Ben de bugün burada olsaydı ‘Bu ödülü zihin ve beden sağlığımı borçlu olduğum Tomris İncer adına alıyorum’ diyecektim.” ifadelerini kullandı.

“Di Tuwalete De” oyunundaki performansıyla “Yılın Erkek Oyuncusu” ödülünü alan diğer oyuncu Alan Ciwan da ilk kez ödül aldığını anlatarak, “Çok mutluyum. Bu ödülün arkasında oyunculuk anlamında beni var eden Mirza Metin var, kendisine çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“Üç Oyun-Vurgun” oyunundaki performansıyla “Yılın Kadın Oyuncusu” ödülünü alan Laçin Ceylan ise ödül almaktan mutlu olduğunu belirterek, tüm ekibine teşekkür etti.
“TEB 2016 Onur Ödülü”ne layık görülen isimlerden tiyatro eleştirmeni Seçkin Selvi de geçen sene hayatını kaybeden Tomris İncer ve Üstün Akmen’i sevgiyle andığını söyleyerek, şunları kaydetti:

“Tiyatro tüm sanat dalları gibi onurlu bir uğraş dalıdır ve onurlu insanlar tarafından yapılır. O yüzden o onurlu insanların verdiği ödül, benim için büyük bir onurdur ve hepimize ne mutlu ki hiçbirimiz memleketin cahiliye açığını kapattığımız için ödüllendirilmiyoruz.”

“Akmen anısına bir ödül hazırlanmasını bekliyorum”

Geçen sene hayatını kaybeden eşi Üstün Akmen anısına bir plaket takdim edilen Şaylan Akmen ise TEB Ödülleri’ne ilk defa eşi olmadan katıldığını ifade ederek, “Çok duygusalım, çok üzgünüm, çok da mutluyum bana bu ödülü yaşattığı için. Uzun zaman başkanlığını yaptığı, gençlere devrederken de benim de çok desteklediğim gençlerin bu derneği çok ileriye götüreceklerine inanıyorum. Gelecek yıl da bu aile üyelerinin Üstün Akmen anısına bir ödül hazırlamalarını bekliyorum. Bu konuda çıkacak olan kararı hem mühimsiyor hem de özlemle bekliyorum. Bu sene yapılmasını çok isterdim, onun da çok hoşuna giderdi, bu sene atlandı ama seneye mutlaka yapılmasını istiyorum.” şeklinde konuştu.
Törende, Çiğdem Erken de bir konser verdi.

----


2014-2015 - 24.

Birliğimizin, 2014-2015 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunlarını göz önünde bulundurarak ve üyelerinin katılımıyla yaptığı değerlendirme sonucunda, 2015 yılı TEB Ödülleri’ne değer görülen eser ve sanatçılar, her sene olduğu gibi 27 Mart Dünya Tiyatro Günü‘nde açıklandı.

Tiyatroadam’ın, Alman yazar Friedrich Dürrenmatt’ın eseri olan Tahsin Yücel çevirisi ve Fatih Koyunoğlu rejisiyle sahnelediği “5.Frank“, Yılın Oyunu Ödülü’ne layık görüldü. Tiyatroadam aynı ödülü geçtiğimiz sene de “Arturo Ui’nin Önlenebilir Tırmanışı” oyunu ile almıştı.

Tiyatro Craft prodüksiyonu olarak David Eldridge’in yazdığı, Okan Başar Bahar‘ın çevirdiği ve Çağ Çalışkur‘un yönettiği “Kalp Düğümü” oyunundaki performansıyla Melisa Sözen, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü’ne eleştirmenlerin çoğunun oyunu alarak layık görüldü.

Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü kategorisinde ise Tiyatro Biriken’in “Ormanlardan Hemen Önceki Gece” oyunundaki performansıyla Rıza Kocaoğlu ve DOT Tiyatro‘nun “İki Kişilik Yaz” oyunundaki performansıyla Tuğrul Tülek, bu ödüle değer görülen isimler oldular.

TEB 2015 Onur Ödülü‘ne, tiyatro yaşamı boyunca üstlendiği büyük küçük her rolde başarılı performans sergileyen ve sanatçı kimliğini daima koruyan usta oyuncu Tomris İncer layık görüldü.

Birliğin Ankara Temsilciliği de Yılın Oyunu Ödülü‘ne müzikal anlamında Türk Tiyatrosu’nda yıllardır görülen eksikliği bir rock müzikali örneğiyle gidererek, müzik, dans, çevre düzenlemesi ve reji anlamındaki başarısı nedeniyle Tatbikat Sahnesi’nin “Woyzeck Masalı” oyununu, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü’ne Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı Satıcının Ölümü adlı oyundaki Willy Loman rolü ve yıllardır sürdürdüğü ölçülü, yalın ve incelikli oyunculuğu nedeniyle Erdal Küçükömürcü‘yü, Yılın Onur Ödülü‘ne de, Türk Tiyatrosu’nun kendi geçmişi, kendi dili ve kendi kişiliğini tanımlama ve tanıtma anlamında yaptığı son derece değerli çalışmalar ve bu doğrultuda yaptığı özgün sahneleme başarıları, akademik katkıları, emekleri için Prof. Dr. Nurhan Karadağ’ı layık gördü.

Ödüller , Nisan ayında İstanbul’da ve Ankara’da yapılacak törenle sahiplerine takdim edilecek.

---

2013-2014  - 23.

T.E.B Yılın Tiyatro Oyunu Ödülü: Tiyatro Pürtelaş yapımı “Savaş”.

T.E.B Yılın Kadın Oyuncusu: Oyun Atölyesi yapımı “Kim Korkar Hain Kurttan Zerrin Tekindor,

T.E.B Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü : Tiyatro İn yapımı “Katil Joe”daki Joe Cooper karakteri ile Engin Hepileri ve Tiyatro Gerçek “Savunma” Hakan Gerçek

---

2012–2013 - 22.   

----

2011-2012 - 21.

TEB Onur Ödülü: Haldun Dormen’e verilmesi kararlaştırıldı.

 TEB Onur Ödülü”nünse, uzun tiyatro geçmişinde kazandığı başarıları; oyuncu, yönetmen, eğitmen olarak tiyatronun çeşitli alanlarında titiz, tavizsiz çalışması; yaşamının neredeyse her anını tiyatroya adamasıyla Haldun Dormen’e verilmesi kararlaştırıldı. Ödül gerekçesinde, Haldun Dormen’in “alevin fosfora bağlı olması örneği, tiyatroya bağlı” olduğu ve “tiyatronun da onun yıllardır parlamasını sağladığı” ifadesine yer verildi.

2010 -2011  - 20.

---

2009 – 2010 - 19

UNESCO’nun sivil toplum örgütlerinden Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (IATC)’nin Türkiye Merkezi’nce (TEB) verilen geleneksel yılın tiyatro ödüllerinin 2009–2010 sezonu sahipleri belli oldu.

Uluslararası Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Türkiye Merkezi’nin onur ödülü: Yıldız Kenter
2009–2010 TEB Yılın Tiyatro Ödülü: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın Ragıp Yavuz’un yönetmenliğinde gerçekleştirdiği yapımı “Mefisto”

Genç Yetenek ödülü: Çağlar Yiğitoğulları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda bu sezon oynadığı oyunlardaki (“Mefisto”, “Bakhalar”, “Keşanlı Ali Destanı”) başarısı, Garaj İstanbul’da İlyas Odman’la yaptığı “Cam Adamlar” ve 22/11 Proje Topluluğunun “Bana Islak Mayonuzu Gösterin” adlı yapıtındaki performansları

Ankara Temsilciliği Ödülleri

2009–2010 TEB Anadolu / Yılın Tiyatro Ödülü: Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı, Sevim Burak’ın yazdığı İskender Altın’ın yönettiği “İşte Baş İşte Gövde İşte Kanatlar”
Anadolu Genç Yetenek Ödülü: Erzurum Devlet Tiyatrosu yapımı “Cumhuriyetin İlk Sadası” oyunundaki başarısıyla İrfan Kılınç

----

2008 – 2009 - 18.

2008- 2009 TEB Tiyatro Ödülü: “Dotbilsarda – Vur / Yağmala / Yeniden”
(İçerikte yoğunluğu, biçimde yeniyi arayan, çağdaş tiyatro akımlarının örneklerini Türk seyircisiyle buluşturan ve farklılık yaratan Tiyatro DOT, ilk mobil projesi)
Genç Yetenek Ödülü: Okan Yalabık
(“Martı”, “Inishmore’lu Yüzbaşı”, “Kumarbazın Seçimi”, “39. Basamak” ve “Bayrak” oyunlarındaki tutarlı ve başarılı oyunculuğu ile)

Yılın Tiyatro Sanatçısı (Ankara) Ödülü: Maral Üner
(Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı olan, Güner Sümer’in tek kişilik oyunu “Hüzzam”daki incelikli yorumu, yanı sıra soluklu oyunculuğunun “tiyatro dersi” niteliği taşıması ve sanatçının “emeklisinin” olamayacağının somut kanıtı olması gerekçeleriyle)

2008 Onur Ödülü: Prof. Dr. Dikmen Gürün 

---
2007-2008 - 17.

2007 Onur Ödülü: Mücap Ofluoğlu 

Yılın Tiyatro Oyunu Ödülü: Genco Erkal – Dostlar Tiyatrosu prodüksiyonu “Sivas ’93”
TEB Ankara Temsilciliği Yılın Tiyatro Oyunu Ödülü: Bertolt Brecht’in Barış Erdenk yönetiminde Erzurum Devlet Tiyatrosu yapımı olarak sahnelenen “Kafkas Tebeşir Dairesi” adlı oyunu

----

2006 -2007 -16.

----

2005-2006  - 15.
Yılın Tiyatro Oyunu Ödülü: DOT tiyatro topluluğu
TEB Ankara temsilciği ödülü: Haluk Yüce (Tiyatro Tempo)

---

2004 – 2005 -14
Genç Yetenek Ödülü: Bartu Küçükçağlayan, Kumarbazın Seçimi, Kent Oyuncuları
Onur Ödülü: Yılmaz Öğüt

---

2003 – 2004  - 13.
Nesrin Kazankaya “Dobrinja’da Düğün”, Tiyatro Pera
Onur Ödülü: Agop Ayvaz
Haldun Taner “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı”, Van Devlet Tiyatrosu
Onur Ödülü: Yılmaz Büyükerşen

---

2002 – 2003 - 12.
Haluk Bilginer ve Zuhal Olcay, Oyun Atölyesi
Ali Meriç, Antalya Devlet Tiyatrosu, “Aslan Asker Şvayk”

---

2001-2002 - 11. 

------

2000 – 2001 - 10.
“Ayrılış”, Haluk Bilginer ve Zuhal Olcay, Oyun Atölyesi
Joshua Sobol “Ghetto” yönetmen Erhan Gökgücü, Ankara Devlet Tiyatrosu
 

----
1999 -2000 - 9.

----

1998 -1999 - 8.

----

1997 – 1998 - 7.
“Balkon”, Tiyatro Stüdyosu,
“Akrep”, Lemi Bilgin

-----

1996 – 1997 - 6.
Başar Sabuncu
Tiyatro Stüdyosu
“İnadına Yaşamak”, Altan Erkekli, AST
“Çayhane”, Özdemir Nutku, İzmir Devlet Tiyatrosu

1995-1996 - 5.

----

1994 – 1995  - 4.
Turgay Nar “Çöplük” , Tiyatro Stüdyosu
Vasıf Öngören “Asiye Nasıl Kurtulur?” Ankara Devlet Tiyatrosu
Nurşen Girginkoç
ODTÜ Tiyatro Topluluğu

---

1993 – 1994  - 3.

Aziz Nesin
Georg Büchner “Woyzeck” yönetmen Müge Gürman, Ankara Devlet Tiyatrosu

Gogol “Bir Delinin Hatıra Defteri”, Dostlar Tiyatrosu

----

1992 – 1993 - 2.
Kumpanya, AÇOK

----

1991 – 1992  - 1.
Nazım Hikmet “Sevdalı Bulut”, yön. Mehmet Ulusoy, Dostlar Tiyatrosu
Aiskhylos “Orestea” yön. Mustafa Avkıran, İstanbul Devlet Tiyatrosu / Vanya Dayı

Anahtar Kelimeler: teb ödül, teb, tiyatro eleştirmenler birliği, Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülleri

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir