Haber

Tezat Sanat Yeni Oyunuyla Dünya Prömiyerini Yapıyor.

Tezat Sanat Yeni Oyunuyla Dünya Prömiyerini Yapıyor.

2023.08.24 00:00
| |
0
|
974


Tezat Sanat yeni sezonda Cumhuriyetin 100.yılı için Cüneyt İngiz'in kaleme aldığı "Çanakkale'den Kurtuluş'a 100 yıl" oyunuyla İsviçre'de dünya prömiyeri yapıyor.

Tezat Sanat Cumhuriyetin 100. yılı kutlamaları kapsamında provalarına başladığı yepyeni oyunu “Çanakkale’den Kurtuluş’a 100 yıl” dünya prömiyeri ile sahnelenmeye başlıyor.

İsviçre Atatürkçü Düşünce Derneği ve İsviçre Türk Kadınlar Birliği’nin organizasyonuyla İsviçre’nin Zürih şehrinde prömiyer yapacak olan “Çanakkale’den Kurtuluş’a 100 yıl” tiyatro oyunu sonrasında yurtiçinde İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde sahnelenmeye hazırlanıyor.

Cüneyt İngiz’in Çanakkale ve Kurtuluş savaşı anılarından derleyerek kaleme aldığı oyunu yine kendisi Meddah olarak canlandırıyor. Oyunun yönetmenliğini Türkiye’nin önemli tiyatro yönetmenlerinden Ali Yaylı yapıyor. Oyunun müzikleri Koray Kahraman’a ait. Ses tasarımı ise Emrah Can Yaylı tarafından hazırlandı. Afiş tasarımını Deniz Nida Şener, sahne tasarımını ise Burcu İngiz yapıyor.

“Anılarla Atatürk” oyunuyla başarılı bir performans sergileyen Cüneyt İngiz yeni oyunuyla da göz dolduracak. Hem kalemi hem oyunculuğuyla ödüller aldığı eserleriyle tiyatro camiasında adından söz ettiren Cüneyt İngiz, yeni oyunuyla da çok konuşulacak gibi duruyor.

Tezat Sanat’ın “Çanakkale’den Kurtuluş’a 100 yıl” oyununda Çanakkale’de ve Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’ün yanında, onunla beraber çarpışan, komutanlar, subaylar, onbaşılar, erler kısacası gencecik yaşında kanını bu topraklara vatanı uğruna akıtan şehitlerimiz anlatılıyor.

Disney Plus’ın Ermeni lobilerinin baskısıyla yayınlatamadığı “Atatürk”ün Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları’ndaki başarılarını Disney Plus’a inat kendi oyunuyla sahneye taşıyan Cüneyt İngiz, oyununun dünya prömiyerini İsviçre’de yaparak bütün dünyaya çok önemli bir mesaj veriyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün ne büyük bir insan olduğunu ve O’nun fikirlerinin, devrimlerinin sonsuza kadar yaşayacağını bütün dünyaya göstermeye hazırlanıyor.

Çanakkale’nin ve Kurtuluş savaşlarının kahraman komutanları Halil Sami Bey, Hüseyin Avni Bey, Şefik Bey, Mahmut Sabri Bey, Doktor Tarık Nusret, Fahrettin Paşa, Esat Paşa ve daha nicelerinin isimlerini hikayelerinde anlatarak yad eden Cüneyt İngiz “Çanakkale’den Kurtuluş’a 100 yıl” oyunuyla çok ses getireceğine inanıyor.

İsviçre Atatürkçü Düşünce Derneği ve İsviçre Türk Kadınlar Birliği’nin Cumhuriyetin 100. Yılı için organize ettiği “Çanakkale’den Kurtuluş’a 100 yıl” oyunu Cüneyt İngiz'in yorumuyla 3 Eylül Pazar günü saat 14:00’de İsviçre'de dünya prömiyeri yapıyor.

 

OYUNUN KÜNYESİ

Yapım: Tezat Sanat

Yazan ve Oynayan: Cüneyt İngiz

Yönetmen: Ali Yaylı

Müzik: Koray Kahraman

Ses Tasarım: Emrah Can Yaylı

Afiş: Deniz Nida Şener

Sahne Tasarımı: Burcu İngiz

Atatürk (Dış Ses): Ömer Atalay

Anahtar Kelimeler: tezat sanat, Çanakkale den Kurtuluşa 100 Yıl

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir