MAKALELER

Tatavlada Son Dans ve Sezon Heyecanı!

2023.11.25 00:00
| | |
2984

İki Kadının muhteşem performansı ayakta alkışlandı...

annem güneş s. akmen anısına…               
 
                

"İki Kadının muhteşem performansı ayakta  alkışlandı"

Tatavlada Son Dans’ bir uyarlamadır.Kadın oyunlarına güzel bir örnek olup Eleni ve Gül oyunundan Şaban Ol başta olmak üzere  oyun başarılı imzaları her katmanda bir araya  toplamış.Yönetmenliğini Berfin Zenderlioğlu,dramaturgi çalışmasında yine  Zenderlioğlu ve Yavrucuk işbirliği başarının anahtar nedenlerinden biri olurken, Yavrucuk Çakır oyunculuğunun birbirini gerçekten yama olmadan tutması seyirciye müthiş lezzet vermiştir. İki farklı yaş ve kadınca özellikleri olan rum kadınının  farklı baş kaldırılarına tanık olduğumuz Tatavla(Kurtuluş)da beklemelerinin  acıtıcı ve neşeli öyküsünde sahneyi seyirciye kucaklatan duygusal geçişlerin özenli durumu orada olmanın hazzı anlamında seyirciye çok değişik duygular katmıştır.Bu iki  kadın  akrabalık bağlarına benzer ilişkilerinin yakınlığı  içinde yaşadıkları ve tarihin olumsuz değişimlerinin hasarlarını göç dalgası içinde yaşamak ölmek,gitmek kalmak ya da birlikte  elde ettikleri güçle seyirciye ulaşırken hiç zorluk çekmeden oyunun trajik yanını da aynı şekilde birlikte vurgulamıştır.

Müziğin tınıları da adeta iki kadının ruhsal anlamda seyirciye  doğru ulaşımına fayda  sağlamıştır. Fısıltıların, iç sesin ötesine geçerek  anıları zorlayan duraklarında  ise bu iki kadını aynı zamanda daha iyi anlama şansını seyirciye sunmuştur. Kadınlarda duygunun çocuksu tazeliğini kaybetmeden direnmenin ,sıkışıklığın baskısının ardında gülümseten durumun aydınlığı çağıran yapısı ,belirsizliği daha da öne çıkarmıştır. İki farklı kadının aslında ortak duygusu,anlayışı kadar yine değişik yapılarının gittikçe büyüyen trajik olandan komik olana ya da tam tersi giden yolda iki kişilik pür duyguların varlığıyla beslenen oyun doksan dakika boyunca sahneyi parlatmayı ,ortak performansın düşmeden devam eden oyunculuk anlayışıyla devam etme başarısını yakalamış.

Dün her iki kadın içinde unutulmamış.Bugün ise kadınca duyguların yoğun olduğu şemsiyenin altında çaresizliği algılarken ,eğlenceli dilin ötesinde kendileriyle yüzleşmenin en güzel örneği olabilme durumu bu kadınları  kaçınılmazları oluyor.Yaşamın keyfini bırakmadan  dans,şarkı ve anlatılarıyla bizi heyecanlarına ortak eden Elene ve Gül devlet,yasa ve yasakların içinde var olan korkularında bile duygusallıktan ayrılmadan kötü,çirkin,saldırgan kavramları ötelemekten vazgeçmeden , yumuşacık geçişleri durumu yıpratmadan özlemleri ustalıkla  geride tutabildiklerini izleyebiliyorsunuz.Tek perde ,saat gibi işleyen farklı duygu geçişlerinde kimliksizliğin sessizliğinde terketmeyen,bırakmayan Elene ve Gül adlı iki kadının sahnede birlikte yürüyüşünün hikayesini nefessiz seyredebiliyorsunuz.

6/7Eylül olaylarıyla birlikte  İstanbul’un yakın tarihine de dokunuşlar da dekorsal anlamda desteklenmiş olarak seyiciye hatırlatılmak istenmiş.

Sumru Yavrucuk (Eleni) Seyircinin oyunculuk anlamında en büyük keyfi , heyecanı oluyor. Bütünüyle seyirciyi büyüleyen bu kadın, oyunculuğun her katmanında birikimlerinin sentezi olan başarıda  zirveye oturmuş ve Türk TiyatroTarihinin altın sayfalarında yerini almış olduğu kanısı tamamen gerçeğe dönüşmüştür.
 
Deniz Çakır (Gül) Sahnede duruşu ve oyunculuğunun başarılı performansıyla Sumru Yavrucuk  (Eleni) ile birlikte oluşan sahnedeki sıcak ortamda büyük uyumun sahiplerinden biri oluyor.Karşıtlığın ortaya çıkmasında oyuna atılan başarıda  güçlü imzanın sahibi olarak kendisine yeniden alkışlarımızı göndermek istiyoruz.

Sadık Kızılağaç , Batuhan Parlak ve Alev Topal çalışması oyun akışında üç  önemli eşlikçi olarak başarıyı desteklemiştir.

Beklemek,direnmek ya da terketmeyen ile terketmeyeni bırakmak adına  Eleni ile Gül’ün hafızalarımızda kalıcı olduklarına inanıyorum.

Füsun Akmen Balkaya                                                                                 

                                                                                      
İsmet Küntay Tiyatro Ödülü-2023/ Kadın Oyuncu / Sumru Yavrucuk  /Tatavlada Son Dans   

Anahtar Kelimeler: tatavlada son dans, sumru yavrucuk0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir