MAKALELER

Tartuffe - Mam'art

2019.11.05 00:00
| | |
5567

Aslında uyarlamalar, özellikle de klasiklerden yola çıkılarak yapılan uyarlamalardan, bir süredir hep uzak durmaya çalışıyordum...

"Tüm servetimi ve konağımı Mösyö Tartuffe' e bırakıyorum.”
 İmza : Orgon Pernelle “

Moliere'den Irmak Bahçeci' nin dilimize çevirip, uyarladığı eseri, Emrah Eren yönetmiş.Sadık Kızılağaç imzalı kostümler, Faruk Üstün' ün şarkı sözleri, Tolga Çebi' nin müziği, Utku Demirkaya'nın hareket, Yakup Çartık'in başarılı ışık düzeni… Ve Melih Karakurt'un belleklerden kolay silinmeyecek kadar etkileyici, son derece işlevsel dekoru "Tartuffe" ile öyle bir bütünleşmiş, öyle bir sahne illüzyonu yaratmış ki…

Aslında uyarlamalar, özellikle de klasiklerden yola çıkılarak yapılan uyarlamalardan, bir süredir hep uzak durmaya çalışıyordum.Geçtiğimiz sezonlarda izlediğim birkaç Shakespeare uyarlamasında eserin formülünü bozan, ilave ve değişikliklerden son derece rahatsız olmuştum.

İtiraf edeyim ki, Mam'art yapımı "Tartuffe"e de benzer tedirginlik ve önyargıyla gitmiştim.Yanılmışım.Beni böylesine yanıltan o tertemiz, çapaksız uyarlama, reji, oyunculuklar için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

"Tartuffe" baştan sona düşündüren, sorgulayan, duygulandıran, ayna tutan bir oyun.Taşıdığı trajikomik değerlere ek olarak, yapılan güncel göndermeler ve sosyal gerçekliğiyle de "Tartuffe", hiç kuşkusuz şimdiden sezonun en iyilerinden biri olmaya aday.

Emrah Eren'in eseri çok iyi yorumlayıp, özenle, ustalıkla, yenilikçi bir biçemle sahneye taşımış.

Yaşar kıldıkları karakterlerde Beyti Engin ( Tartuffe ), Fatih Al ( Orhon), Geri Baycu Güler ( Dorine ), Goncagül Sunar ( Elmire), Cemil Büyükdöğerli ( Cleante ), Sefa Tanoğlu ( Danis), Sevi Demirçivi ( Marianne ), Ziver Armağan Açıl ( Valere) son derece başarılılar.

Her sahnesi ciddi bir emek ürünü olan "Tartuffe"ü mutlaka izlemenizi öneririm.

Anahtar Kelimeler: tartuffe, mamart0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir