Kitap

Tamer Leventin Yeni Kitabı Raflardaki Yerini Aldı

Tamer Leventin Yeni Kitabı Raflardaki Yerini Aldı

2017.05.31 00:00
| |
0
|
10760


Daha yaşanılır bir dünya için sanata evet ve Tamer Levent... Nurhan Uslu

Usta oyuncu, yönetmen ve yazar Tamer Levent yaşadığımız coğrafyanın sanat hayatına pek çok değer kattı; yaşattığı “ilk”lerle sanatımızı zenginleştirdi, yeni başlıklar oluşturdu. Ülkemizin Drama’yla tanışmasını sağladı. Ülke tiyatrosunu uluslararası arenada tanınmasını sağladı. Bizi uluslararası meslek örgütleriyle bir araya getirdi. “Devlet Tiyatroları yöneticileri seçimle işbaşına gelmeli” dedi, uygulanması için büyük bir çaba sarfetti ve başardı. Devlet Tiyatroları’nın ilk ve son kez seçimle göreve gelmiş genel müdürü oldu ve bu sayede ülke tiyatromuza çok önemli bir model sunmuş, deneyimletmiş oldu... Sıraladığım “ilk”ler sadece bir kaçı, devam etmeye kalksam belki de yeni bir kitap oluşturacak kadar sayfaya ihtiyaç olabilir.

Peki Tamer Tevent tüm bunları neden yapıyor? Devlet Tiyatrolarında ulaşılabilecek en üst düzeye ulaşmış, genel müdür olmuş, yönetmen olarak çok önemli metinleri, çok önemli sanat insanları ile birlikte sahneye taşımış, bir oyuncu olarak adı ülke sınırlarını aşmış, yanı sıra sinema ve televizyon ekranlarındaki çalışmaları ile tüm ülkeye ulaşmış, tanınmış, sevilmiş “popüler” bir isim. Bir çokları gibi bununla yetinip keyfini süreceği yerde neden insanla, toplumla uğraşmayı dert edinmiş? Çünkü, Tamer Levent insanca yaşanabilecek daha güzel bir dünyanın mümkün olduğunu biliyor ve buna inanıyor. Yaşadığımız olumsuzlukların bir kader olmadığını biliyor. İnsanların daha  iyi, güzel ve mutlu olması gerektiğine inandığı için tüm davranışlarında, düşüncelerinde bunun formüllerini geliştiriyor ve bize ipuçlarını veriyor. Tamer Levent demek hayata yeniden ve yeniden bakmak demek. Farkındalığımizi yeniden farketmek demek. 

Yaşama, kendimize daha etik, estetik değerlerle bakmak ve yaşamak için yıllardır “Sanata Evet” diyor usta. Tamer Levent’i ve düşüncelerini anlamak için, onun insanlığının samimiyetine ve yazdıklarına bakmak yeterli aslında. Biz de Dramatik Yayınları olarak  ustanın yaşama, topluma ve insana dair insanca bakışını ifade eden yazılarını bu kitapta sizler için topladık. Onun insanlara daha iyi yaşayabilmeleri için sunduğu formülleri sizlerle paylaşmak istedik. Çünkü biliyoruz ki güzellikler paylaştıkça çoğalacak. 

Daha yaşanılır bir dünya için Sanata Evet demekten asla vazgeçmeyecegiz.

Tamer Levent’in bu yazılarını okudukça daha farklı düşünmek ve daha insanca yaşama özlemimiz için bir şeyler yapmak gerekliliğini bir kez daha hatırlamak bizi daha da insanlastiracaktir. Daha uygar, sanatla dolu, aklın hüküm sürdüğü bir dünyaya taşınmak için Tamer Levent’in cümlelerini bir araya getirerek bir adım atıyoruz. Bu cümleleri insan yaşamlarına taşımak istiyoruz. Haydi buluşalım. Haydi çoğalalım. Haydi sanatı, aklı, adaleti hükümdar kılalım.

Dramatik Yayınları / Basım Yılı 2017, Sayfa Sayısı 216, Fiyatı 30 TL, Karton Kapak, 2.Hamur, ISBN: 978-605-67373-4-3

Anahtar Kelimeler: tamer levent, dramatik yayınları

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir