MAKALELER

Süt Kardeşler - Süheyl Behzat Tiyatrosu

2020.06.25 00:00
| | |
19995

Geleneksel Tiyatromuzun ustalarından Nejat Uygur tarafından çokça yıllar önce sahnelenen ‘Süt Kardeşler’ adlı oyun paha biçilmez yine

SÜHEYL BEHZAT UYGUR  TİYATROSU  -2020 ‘SÜT KARDEŞLER’  

Corona ve Tiyatro
Geleneksel Tiyatromuzun ustalarından Nejat Uygur tarafından çokça yıllar önce   sahnelenen ‘Süt Kardeşler’ adlı oyun paha biçilmez yine Nejat Uygur tiyatrosunun miras sahipleri olarak oğulları Süheyl Behzat Uygur tarafından yeniden çağdaş yorumla müzikli oyun yapısına kavuşturularak önce İstanbul ardından Başkent Ankarada  güncel ve ortak sorunumuz haline gelen corona virüs öncesi hatta bir adım öncesi sahnelenmiş.Dans ,müzik eşliğinde  sanatın dokunuşlarını en naif şekliyle türü gereği tiyatro sahnesine bu  oyunla yeniden Uygurlar başarıyla taşımışlardır.  Uygur Kardeşler  seyircilerini kahkaha dolu keyifli akşamlarından birine konuk  etmek   için bu virüsten herkes gibi habersiz olarak çalışmalarını tamamlamışlar önce İstanbul ardından da  şubat ayında Ankara turnesi içinde perde demişlerdir.

NEJAT UYGUR  -SÜT KARDEŞLER VE  ……
 Oyunda yıllar önce baba Nejat Uygur’un rolünü Süheyl Uygur üstlenmiş baba Uygur’un da yine zamanında  İ. Galip Arcan’ın rolüyle  seyirciyle buluşmuş olduğu arşiv kayıtlarında  görülmüştür. Dünü bugüne, bugünü yarına taşımayı amaçlarından biri olarak  bilinen Uygur Kardeşlerin tür olarak benimsedikleri geleneksel yapının tüm ögelerini aslına uygun olarak yenileştirme çabaları bu oyun içinde geçerli olmuştur. Orta oyunu ,  tuluat yapısının seyirciyi mutlu eden naif yapısını çağdaşlaştırma vizyonu içinde sunarken ,yapının  kendi içinde hizmet ettiği yeniden gündeme getirme ve güncelleştirme ile  yine özlemle yenileştirme ,katkıda bulunma eylemlerinin ödüle layik çalışması olarak Uygurlar için değerlendirme bilinci Türk Tiyatrosu adına gerçekten önemi anlamında da ötelenmemeli önemsenmiş olmalıdır.


SÜHEYL BEHZAT UYGUR VE …..
Geleneksel de haklı olarak biçimsel  tercihini kullanan ve  Osmanlı toplum yapısının önemli birleştirici özelliklerinin de yeni kuşaklara taşınma önemi vurgulanarak , çağdaşlık   yapısına da uyarak  en sevecen ,en samimi şekliyle savunusunu yapmanın gerçek anlamda mirasçısı olan Uygur Kardeşler bu mutluluğu yaşıyor ve yaşatmayı başarabilmiş tiyatronun bayrağını da  yıllardır başarıyla taşımayı elde  etmişledir. Uygur Kardeşler  biçimsel anlamda yeniliği tamamen benimserken, dönemsel özellikleri  çarpıcı şekliyle  asla göz ardı etmemiş,  özde   ise tuluatın sıcaklığında doğal yapısından gelen abartısının bilinen sıradanlaşmış çözümünün absürtle  buluşması yapının özelliği nedeniyle  biçimsel anlamda önemli  olan oyunda   asker kostüm uygulanmasında  olduğu gibi  ters uyumla istenilen vurguyu  sağlamışlardır..Salt akılcı yaklaşım yerine duygusallığı ön plana alarak gülümsetmeyi, özlemleri, hoş görüyü öne çıkaran yaklaşımların baş tacı olan  dokunun önemini anlamak ve yaygınlaştırma gayreti  yine Uygur Tiyatrosunun mutlaka fark edilmesi gerekenleri arasında önemli olanlar bu oyunla tekrar hatırlatılmıştır.

HAYRANLIK UYANDIRAN TEMPO ,MÜZİKSEL UYUM VE…….
Süheyl Behzat Uygur’un birlikte  yönetmiş olduğu oyun,  tüm ekibin oyun süresince hayranlıkla izlediğimiz hiç düşmeyen temposu ile türü gereği bu  önemi  seyircinin  dikkatini çekmiştir.Bu  temponun oyunda  sanatçı Ercan Saatçi tarafından yapılan müzik ile daha da uyum içinde  destek alması keyifli tada tat  katmıştır.. Müzikli oyun yapısına uygun olarak bu desteklerin oyun içinde genele yayılarak daha fazla  oyunda devamlılığının sağlanması gereğine  inancım bu anlamda tam olmuştur. Oyunda Süheyl Uygur,Behzat Uygur,Emine Ün,Nurten İnan,Ömer Yılmaz,Hasan Eke,Mesut Yılmaz,Elif Gönlüm  takım oyunculuğu ile alkışlarımızı almışlardır. Müthiş enerjinin halkaları olarak tüm oyuncuların tamamlayıcı ve güzelleştirici özellikleri üstte belirttiğim muhteşem tempoları ile hayranlık nedenimiz olmuştur.Dekor( Batuhan Bozcaada), Kostüm (Serap Koç),Dans( Ömer YILMAZ),Işık( Derya Hızlısoy),Afiş (EREN YİĞİT) olarak sahne tasarım ekibine özenle teşekkürlerimizi ayrıca  iletmek isterim.

ANKARA TURNESİ , SEYİRCİ  VE …..                                                                                 
Ankara seyircisiyle birlikte Ankaralı olarak Şinasi Sahnesinde izlediğim bu oyunda  Uygur Tiyatrosu’na duyulan ilgi ve sevginin büyüklüğü gerçekten görülmeye değer olduğu için paylaşmak istedim.Yaşattıkları geleneksel tiyatro adına   güzel şeyler adına da Uygur Tiyatrosuna teşekkürüm çokça  olmuştur.
                                                                                         

Füsun Akmen Balkaya
2020 /Şinasi Sahne/Ank.

Anahtar Kelimeler: süheyl behzat Tiyatrosu, süt kardeşler0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir