MAKALELER

Sonbahara Son Güller

2024.02.03 00:00
| | |
2351

Gaziantep diyarının en mutena mekanı Ferah Saz iftiharla sunar :

Gaziantep diyarının en mutena mekanı Ferah Saz iftiharla sunar :

Fitnat Tanrıöver, Seniha Örnekses, Balkanlar'ın en hisli sesi Cemile Telliturna, Orta Şark'ın Bülbülü Lebibe Seyran, Orta Şark'ın, Garp'ın ve bütün Orta Asya'nın en büyük sesi Feyruz Simten'den beraber ve solo şarkılar...

'Derdiyle kederiyle', hayata tutunmak isteyen nice kadınlar gelip geçmişti Ferah Saz'dan.'Hayat kadar eksik ve hatalı' ne çok insan da.

Hepsi aynı şarkıda birleşmişti aslında : 

" Kimseye etmem şikayet..." 

Geçen akşam, İstanbul Devlet Tiyatrosu yapımı, Özen Yula'nın yazıp/ yönettiği " Sonbahara Son Güller " adlı müzikli oyunu izledim.

İki yıl kadar önce, teksti okurken, nedendir bilmem, komi Asım, sunucu Ercü ve Feyruz Simten karakterleri ilgimi çekmişti.Hepsiyle tanışmak imkanım oldu, desem.

Sonrasında bir bir şarkılara eşlik ettim.Renkli ışıklar altında onlarla fasıl programına bile çıktım, hatta Lebibe'nin ve diğerlerinin seslerini bastırmak için boğazım yırtılırcasına söyledim şarkıyı...kıskansınlar, hasetlerinden çatlasınlar istedim.Öyle de oldu, sanırım.Hele Cemile Telliturna, bu duruma çok bozuldu, eminim.

" İnsanın sevdiğini kaybetmesi duvar saatinin durması gibi. Bütün ihtişamıyla durur konduğu yerde ama işlemez. Hiçbir şeyi anlamazsın. Zamanın geçtiğini göremezsin. O eski zaman sesi kulağına gelir arada. Hafızan seni kandırır. Sonra onun bir zamanlar çalıştığı fikrine alıştırırsın kendini. Artık bir işlevi yoktur. Ama gene de görüntü olarak oradadır. Hayatının, tarihinin bir yerine konmuş, kalmıştır." 

" Sonbahara Son Güller "  sadece hanendeleriyle değil, sazın patronu, komisi, sunucusu, müşterileriyle Ferah Saz'ın odağında bir dönemin öyküsü aslında.

Işıltılı dekor, pullu, simli, payetli, otrişli birbirinden şık kostümler,  fuayede yer alan mavi, yeşil, sarı, kırmızı ampuller, hanendelerin afişleri...

İzleyici daha salona adım atar almaz farklı, güzel, etkileyici bir oyun izleyeceğini, farklı iklimlerde, farklı hayatlarla karşılaşacağını, şahit ve suç ortağı olacağını hissediyor.

Özen Yula sözünü sakınıp, lafını dolandırmadan bir dönemin tanıklığını yaparken, 1980 yılının izdüşümünü de ortaya koyuyor.İlk sahneden itibaren seyirciyi, nasıl derler avucunun içine alan, son derece enerjik, kusursuz, sade, abartısız, çapaksız, temposu bir an bile düşmeyen, yüksek düzey bir oyuna daha imzasını atıyor.Ben buna, ' Özen Yula Farkı ' diyorum sadece.

Gözen Müftüoğlu, Mehmet Emrah Hamşioğlu, Nazlı Uğurtaş, Eren Özyalçın Ercü Rami Çakır, Türkü Deyiş Çınar, Merve Çağla Kuru, Damla Polat, Asena Hotamış, Muhammed Yıldız, Sercan Er yaşar kılmış oldukları kimlikleri çok iyi tanımış, tartmış ve en gerçekçi, inandırıcı bir biçimde yorumlamışlar.Bir diğer ifadeyle klişe değil, sahici karakterler koymuşlar ortaya.Rol yapmıyor, oynamıyor, yaşıyorlar adeta.Zamanlama, beden ve özellikle mimik kullanımlarındaki ustalıkları ayrı ayrı övgüye değer.Özellikle Gözen Müftüoğlu, Rami Çakır, Damla Polat, Merve Çağla Kuru, Muhammet Yıldız başta olmak üzere tüm kadronun, mükemmel bir uyum içinde sergiledikleri oyunculuk gösterisini, yorumladıkları duyguların seyirci tarafından ( doğru ve eksiksiz olarak ) okunabilmesi konusundaki başarılarını kesinlikle seyretmenizi öneriyorum.

 " Sonbahara Son Güller ",  beklenmeyen gelişmeleri, anılarımıza sinmiş şarkıları, etkili anlatımı, hiçbir gereksiz ayrıntı içermeyen sahne tasarımıyla da, belleklerden kolay kolay silinmeyecek, izlenmeyi, yürekten alkışlanmayı hak eden başarılı, usta işi bir takım oyunu." Sonbahara Son Güller "in bir diğer özelliğiyse, hiç kuşkusuz, böylesi düzeyli müzikli oyunlara hasret kalmış olanların özlemlerine, isteklerine çok hoş bir karşılık veriyor olması.

 

Künye

Fitnat Tanrıöver :  Gözen Müftüoğlu
Osman Germen : Mehmet Emrah Hamşioğlu
Feyruz Simten : Nazlı Uğurtaş
Hamdi Bey : Eren Özyalçın
Sunucu  Ercü : Rami Çakır
Seniha Örnekses :  Türkü Deyiş Çınar
Cemile Telliturna :  Merve Çağla Kuru
Lebibe Seyran : Damla Polat
Mübeccel : Germen Asena Hotamış
Ali Tercan :  Muhammed Yıldız
Asım : Sercan Er
 

Müzisyenler      

Klarnet: Ercan Yalazan
Keman: Bekir Bağcı
Kanun:Harun Uğur Kaya
Ud: Ali Bilen
Perküsyon: Yaşar Talha Özkan

Dış Ses : Özen Yula, Abdurrahman Merallı, Zeyno Eracar

Dekor & Kostüm Tasarımı :Almila Altunsoy
Işık Tasarımı :Yakup Çartık
Korrepetitör :Türkü Deyiş Çınar
Yönetmen Yardımcısı: Nazlı Uğurtaş
Asistanlar :Türkü Deyiş Çınar,  Abdurrahman Merallı, Sercan Er
 

Sahne Amiri : Neslihan Eman
Kondüvit : Mustafa Ar
Işık Kumanda : Uğur Akcan
Suflöz : Şeyda Pektok 
Dekor Sorumlusu : Tolukan Uçar
Aksesuar Sorumlusu : Merve Demeli Yavrum
Kadın Terzisi :Raziye Öztürk
Erkek Terzisi :Recep Güler
Perukacı :  Ferdane Göktaş

Anahtar Kelimeler: sonbahara son güller, istanbul devlet tiyatrosu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir