Haber

Prof. Dr. Özdemir Nutku Vefat Etti.

Prof. Dr. Özdemir Nutku Vefat Etti.

2019.11.08 00:00
| |
0
|
5299


Yoğun bakımda olduğu bilinen hocamız Prof. Dr. Özdemir Nutku İzmir'de Vefat Etti.

Yoğun bakımda olduğu bilinen hocamız Prof. Dr. Özdemir Nutku  İzmir'de Vefat Etti. 

Cenaze töreninin 10 Kasım Pazar günü yapılacağı bildirildi. 10 Kasım Pazar günü, saat 13.00’te İzmir Sabancı Kültür Merkezi’nde tören düzenlenecek. Nutku’nun cenazesi, daha sonra Karşıyaka Doğançay mezarlığına defnedilecek...

 

Prof. Dr. Özdemir Nutku

Özdemir Nutku (d. 12 Ocak 1931, ö. 08.Kasım.2019), Tiyatrobilimci, oyuncu, yazar, eleştirmen ve yönetmen.

İlkokuldan sonra 1942'de Robert Kolej'e girdi. Orta eğitimden sonra 1950'de B.A. derecesiyle mezun oldu. Tiyatroya olan ilgisi Robert Kolej yıllarında başladı. Okulun Temsil kolunda amatör olarak çeşitli roller oynadı. 1946'de Kadıköy Süreyya Sinemasında sahnelenen Franz Lehar'ın Tarla Kuşu operetinde ilk kez profesyonel oldu.

1952 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Kürsüsüne yazıldı. 1956 yılında mezun oldu. Aynı yıl Almanya'ya gitti. Göttingen'de Georg-August Üniversitesi Tiyatro Bölümüne alındı. Burada Göttingen Devlet Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Heinz Hilpert'in üç yıl boyunca asistanlığını yaptı.

Almanya'daki çeşitli özel tiyatrolarda oyunlar sahneye koydu. 1959'da yurda dönerek Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Enstitüsü'ne asistan olarak alındı. 1961'de Doktor, 1967'de Doçent, 1974'te de Profesör oldu. 1976'da Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde Tiyatro Bölümünü kurdu. Daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi'ne bağlanan ve Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü adını alan bölümün başkanı olarak uzun yıllar çalıştı.

Aynı zamanda Sahneleme dersi hocası olarak altmıştan fazla oyun sahneye koydu. İki bine yakın makalesi, çeşitli uluslararası tiyatro şenliklerinde yönetmenlik, tiyatro yazarlığı ve tiyatroya genel katkıları nedeniyle çok sayıda ödüller kazanmıştır.

Sitemiz Yazarlarından Prof. Dr. Özdemir Nutku Sitemizde Çıkan haber, yazı, ve eleştiriler... 

Eleştri ve Eleştirmen

Cardenio - Prof. Dr. Özdemir Nutku

60. Sanat Yılında Prof. Dr. Özdemir Nutku.

Oyuncunun Çalışması - Özdemir Nutku.

Anahtar Kelimeler: özdemir nutku, Prof. Dr. Özdemir Nutku

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir