OYUNLAR

Aç Köpekler

Aç Köpekler

Videolar


Oynadığı Sahneler


Etkinlikler

Henüz etkinlik eklenmemiş.
Bugün Bu Hafta Bu Ay Gelecek Ay

İlişkili İçerikler
Dramaturgi Arama

  • Oyun adı, Orijinal adı, Yazar adı, Çevirmen adı bölümlerinde arama yapabilirsiniz


Bu senin için! İçerikle ilgili hata ya da önerin mi var? hemen önerebilirsin.

İlişkili Kişiler

Cem Uslu
(Efekt, Oyuncu +4)
Mirza Metin
(Işık Tasarımcısı, Kostüm Tasarım +5)
Onur Kahraman
(Oyuncu)
Sermet Yeşil
(Oyuncu, Yönetmen +1)
Yiğit Sertdemir
(Işık Tasarımcısı, Kostüm Tasarım +6)

Konu

6 Üstü Oyun No: 4

*Oyunda Kürtçe üst yazı kullanılmaktadır

Bir ait hissedememe öyküsü. Mekana, zamana, topluma ama belki en çok da kendine ait hissedememe…Tarihin tüm hoyratlığına karşın anılara sığınmanın öyküsü. Ve elbette Sevda’ya sığınmanın! Ama… Çima?

Mirza Metin’den oyun hakkında…

Sesler tiyatro hayatımın önemli bir parçasıdır. Uzun yıllardır hayatımda bu ikiz kardeşin sesleri vardı. Oyunlarını Kürtçe yazan ve İstanbul’da yaşayan biri olarak bütünlüklü biçimde yazdığım ilk Türkçe oyunumda güncel hayatta duyduğum sesler çok yardımcı oldular. Benim için Aç Köpekler kalbi Kürtçe atan Türkçe bir oyundur. 

Kendini doğuramamanın sancısı, baştan kaybetmiş olmanın umursamazlığıdır bu oyun.

Dilsizlik çorbasında bir parça tuzdur.
Aidiyetsizlik şehrinin sokaklarında kaybolmuş ve hayata hiç başlamamış;
hem aynı, hem farklı iki yetim köpeğin karışık hikayesidir.

6 Üstü Oyun

“6 Üstü Oyun” projesi Altıdan Sonra Yapım’ın yürütücülüğünde oluşturuldu. Türkiye’nin en üretken yerli oyun yazarlarının bir araya geldiği projede; Ayşe Bayramoğlu, Civan Canova, Ebru Nihan Celkan, Mirza Metin, Yeşim Özsoy Gülan ve Yiğit Sertdemir’in, “BUGÜN” teması altında yazdıkları tek kişilik oyunlar, duayen oyuncular tarafından sahnelenecek.

“6 Üstü Oyun” projesi bir Altıdan Sonra Tiyatro tasarımıdır.


Mirza Metin

1980’de Kağızman’da doğdu. Liseye kadarki eğitimini İstanbul’da tamamladı. 1994-1999 ve 2001-2003 yılları arasında Mezopotamya Kültür Merkezi’ne bağlı Teatra Jiyana Nû’da tiyatro eğitimi aldı ve oyunlarda oynadı. 2003-2008 yılları arasında Seyr-î Mesel Tiyatrosu’nda oyuncu, eğitmen ve yönetici olarak çalıştı. 2004-2007 yılları arasında İTÜ Devlet Konservatuvarı Halkoyunları Bölümü’nde dans ve müzik eğitimi aldı ve 3. sınıfta okulu bıraktı. 2008 yılı Ekim ayında Berfin Zenderlioğlu ile birlikte Destar Tiyatro’yu kurdu. 2010 yılında Şermola Performans adlı sahnenin kurulmasına öncülük etti. Qeşmerên Apoletî, Reşê Şevê, Cerb, Bûka Lekî, Dîsko 5 No’lu, Gor, Aç Köpekler, Kağıtçının Köpeği Kıtmir ve Kulmegurm oyunlarını yazdı ve birçoğunu yönetti. Bunun yanı sıra Bulut Tiyatro’da Ebru N. Celkan’ın yazdığı “Nerde Kalmıştık?” oyununun yönetmenliğini yaptı. Cerb, Gor ve Dîsko 5 No’lu oyunları ile ödüller aldı. Uzun bir zamandır pratik olarak dengbêjlik geleneği ve geleneksel danslar ekseninde hareket, nefes, ses ve anlatı teknikleri üzerine “Dîwan” adında araştırma atölyeleri yürüten Mirza Metin, halen İstanbul Üniversitesi Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümünde akademik eğitimini sürdürmektedir.

 


 

 

Anahtar Kelimeler: aç köpekler

0
|
8136


0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE