Haber

Nilüfer Belediyesi 2016-17 tiyatro sezonunda...

Nilüfer Belediyesi 2016-17 tiyatro sezonunda...

2016.11.29 00:00
| |
0
|
5896


Herkesi tiyatro ile buluşturma hedefiyle yola çıkan Nilüfer Belediyesi ‘Tiyatro’, yeni sezonda perdelerini,..

ROMEO & JULİET

 

Yazan : W.Shakespeare
Güncel Türkçeye Uyarlayan : Ahmet Sami Özbudak
Yöneten : Serdar Biliş

Herkesi tiyatro ile buluşturma hedefiyle yola çıkan Nilüfer Belediyesi ‘Tiyatro’,  yeni sezonda perdelerini, tüm dünyada 400. ölüm yıldönümünde anılan William Shakespeare’in Romeo ve Juliet isimli oyunu ile açtı.


 
Shakespeare’in klasik oyununa farklı bir yaklaşım getiren Romeo ve Juliet’in prömiyeri 6 Ekim tarihinde Nâzım Hikmet Kültürevi sahnesinde geniş katılımla gerçekleşti. 

İzleyiciyi çok farklı bir  Romeo ve Juliet ile karşı karşıya getiren oyun, 15 yaş üzerindeki izleyiciler için, çağdaş bir yorumla sahnelenen oyun tek perde ve 100 dakika sürüyor. Serdar Biliş’in yönettiği Romeo ve Juliet’i güncel Türkçeye Ahmet Sami Özbudak uyarladı.  Dekor ve ışık tasarımını Cem Yılmazer, kostüm tasarımını Tomris Kuzu’nun yaptığı oyunun koreografisi Tuğçe Tuna’ya ait.
 
Romeo’yu Mert Tiryaki’nin, Juliet’i Melissa Akman’ın canlandırdığı oyunun diğer oyuncuları Cansu Ecem Erkek, Çağdaş Tekin, Deniz Gürsucu, Elit Andaç Çam, Gökhan Kum, Hakan Kahraman, İbrahim Ersoylu, Meral Kaya, Mesut Özsoy, Suat Onur Çalık, Şeyma Gökçe Cengiz ve Yüce Armağan Erkek.

Romeo ve Juliet sadece kült bir aşk hikayesi değil, her zaman günümüzü yansıtacak kadar güncel olmayı başarmış bir öykü. Bu kez unutulmaz aşkın kahramanları Romeo ve Juliet bir  lise sınıfında vücut bulup; tutkuyu ve aşkı şenlikli bir ders tadında aktarıyorlar bize.
Oyunun turne tarihleri;

    
15 Aralık  Cüneyt Gökçer Sahnesi Saat 20:30 - Ankara
23-24-30 Aralık Nazım Hikmet Kültürevi 20:00 - Bursa

ŞARK DİŞÇİSİ

Yazan : Hagop Baronyan
Çeviren: Boğos Çalgıcıoğlu
Uyarlayan ve Yöneten : Engin Alkan

2007 yılında Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde kurulan Kültürel Çoğulculuk Çalışma Grubu (KÇÇG)’nun Hagop Baronyan hakkında yürüttüğü araştırmalar Şark Dişçisi’nin (Adamnapuyjn Arevelyan) sahneye taşınmasının ilk adımlarını oluşturmaktadır. Bu çalışmaların sonucunda Türkçe çevirisi ve basımı olmayan metnin 2011 yılında Boğos Çalgıcıoğlu tarafından çevirilerek basımının gerçekleştirilmesi İstanbul’un ve 19. yüzyıl Osmanlı edebiyatının çok önemli bir hiciv yazarı Hagop Baronyan’ı çok geç de olsa tanımamıza aracılık etmiştir.

Bir buçuk asır önce İstanbul’da yazılmış Ermenice bir oyunu, Ermenice bilmeyen İstanbul seyircisi ile ilk kez karşılaştırarak unutulmuş -ya da kültürel politikalar sebebiyle unutturulmuş- bir yazara ve eserine hak ettiği itibarı geri verebilmek bizler için öncelikle önemli bir  sorumluluktu. Bunun yanı sıra  Osmanlı gösteri sanatları tarihini kültürel çoğulcu bir bakış açısıyla ele alıp, tiyatro seyircisine Türkiye’de yaşayan kültürel kimliklerin zenginliğini  hatırlatabilmek ve bu sayede bir ortak kültürel yaşam hayalini ilham edebilmek oyunun sahnelenmesinin başlıca dayanak noktalarını oluşturmuştur.

İlk kez 2011 yılında Engin Alkan rejisiyle İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından sahnelenen ve üç sezon boyunca çok yüksek bir doluluk oranıyla seyirciden çok yoğun ilgi gören, pek çok ödülle gündem yaratan oyun bu kez yine Engin Alkan rejisiyle Bursa’da Nilüfer Tiyatro tarafından röpriz bir prodüksiyonla seyirci karşısına çıkmaktadır. 
 
Engin Alkan aynı zamanda Bedia Ener ile birlikte başrolü paylaşıyor. Çağdaş Tekin, Deniz Gürsucu, Mert Tiryaki, Cansu Ecem Erkek, Mesut Özsoy, Gökhan Kum, Hakan Kahraman, Suat Onur Çalık, Şeyma Gökçe Cengiz, Yüce Armağan Erkek, Ferya Soysal ve Nihan Işık’ın rol aldığı oyunun müzikleri Selim Atakan’a ait. Sahne ve ışık tasarımını Cem Yılmazer’in yaptığı oyunun kostüm tasarımını Tomris Kuzu, koreografisini de Dicle Doğan yaptı. 

Müzikli, danslı, şenlikli bir gösteri olan oyun, zamanın İstanbul Ermenileri arasında geçen, birbirini aldatan eşlerin, kavuşamayan aşıkların hikayesini konu alıyor.
Parası için evlendiği, kendinden yaşça büyük karısını her fırsatta aldatan Taparnigos’un hır gür içinde geçen mutsuz evliliğin çevresinde gelişir olaylar. Şark Dişçisi namıyla İstanbul’da hatırı sayılır bir üne sahip dişçi Taparnigos çapkınlık ve hovardalık için kendisini Pera sokaklarına attığı bir gece öfkeli karısı Marta’nın kılık değiştirerek peşine düşmesiyle hayatının en zor saatlerini yaşar. Karısını aldattığı kadının kocası Tovmas’ın, zorla evlendirmek istediği kızının ve sarsak uşağının da araya girmesiyle işler içinden çıkılmaz bir dolantı komedyasına dönüşür ve sonunda herkes hak ettiğini bulur.

Oyunun kasım ve aralık ayı tarihleri;

2-3 Aralık  Saat 20:00 Nazım Hikmet Kültürevi -Bursa
16 Aralık  Saat 20:00 Cüneyt Gökçer Sahnesi -Ankara

TERSİNE DÜNYA

Yazan : Orhan Kemal
Uyarlayan ve Yöneten : Engin Altan

Geçtiğimiz sezon kapalı gişe oynayan ödüllü oyun ‘Tersine Dünya’ bu yıl da seyirci ile buluşmaya devam ediyor.

Oyuncu ve rejisör Engin Alkan'ın, Orhan Kemal'ın romanından uyarladığı ,yönettiği  ve müziklerini yaptığı oyunun dekor tasarımı Barış Dinçel’e, kostüm tasarımı Candan Seda Balaban’a, ışık tasarımı ise Cem Yılmazer’e ait.

Oyunda rol alan isimler ise; Feyha Çelenk, Tuba Erdem, Çağdaş Tekin, Çağrı Büyüksayar, Cansu Ecem Erkek, İbrahim Ersoylu, Suat Onur Çalık, Şeyma Gökçe Cengiz, Deniz Gürsucu, Elit Andaç Çam, Mert Tiryaki, Mesut Özsoy, Gökhan Kum, Yüce Armağan Erkek, Hakan Kahraman.

Oyunda ‘Kadınlarla erkeklerin rollerini değiş tokuş ettiği bir dünya nasıl olurdu?' sorusuna cevap veriliyor. ‘Tersine Dünya’ kadın ve erkek rollerini ironik ve eğlenceli bir üslupla tersine çevirerek, gündelik ilişkilerden, namus kavramına kadar bir çok konuda izleyiciyi cinsiyetler üzerine ezberleriyle yüzleştiriyor.


Oyunun kasım ve aralık ayı tarihleri;

17 Aralık Saat 20:00 Cüneyt Gökçer Sahnesi - Ankara
  9 - 10 Aralık  Saat 20:00 Nazım Hikmet Kültürevi - Bursa

Anahtar Kelimeler: nilüfer belediyesi, şark dişçisi, romeo ve juliet

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir