MAKALELER

Muhteşem Diva - Ankara Devlet Tiyatrosu

2017.11.28 00:00
| | |
11983

Devlet Tiyatrosu ‘nun yeni oyunu ‘ Muhteşem Diva’ da doğal hali, enerjisi,tutkuları,hayalleri ile sıra dışı bir kadın...

Annem Güneş Sezai Akmen anısına …

‘MUHTEŞEM DİVA ‘    FLORENCE FOSTER JENKINS   VE   ‘MİRAÇ ERONAT’

Devlet Tiyatrosu ‘nun  yeni  oyunu  ‘ Muhteşem Diva’  da doğal hali,  enerjisi,tutkuları,hayalleri ile sıra dışı bir kadın olan Madam Jenkins ile Miraç Eronat Ankara seyircisinin gönlünü fethetti. Ankara seyircisi koltuğunda Foster Jenkins için  ilk dakikalarda yaşadığı şaşkınlık anlarının ardından oyunda bu güzel kadının inanılmaz sesini!, olmazı  olur  yapan sıcacık yüreğini çok sevdi.Seyirciye elini uzatırken ağlamak yerine gülmeyi hedefleyen yine bu kadın  kısacık yaşamda  umutlarımızın sözcülüğünü de yapmayı başarmıştır.

Peter Quilter ve şans!
Oyunun yazarı Peter Quilter’ın  yarattığı eserlerinde  içten,samimi ve sıcak konuları ile  birlikte müzikli oyun ve müzikallere olan ilgisi seyircinin daha da dikkatini  çekmiştir.Yazarın en büyük özelliği olan sayısız ülkede sahnelenen eserlerinin yine sayısız olması üzerindeki   şansın bilinmemesinin gizemi ise daha açıklanamamıştır.


  
 ’Diva’ ülkemizle birlikte Avustralya,Japonya,Hırvatistan,Kanada,Çek Cumhuriyeti,Rusya,Polonya Ukrayna da bu sezonda perde açmıştır.
Diva ansızın hayatınıza girerse! 

Yukarıda bahsettiğimiz isim Foster Jenkins ya da Diva sahne ışıklarının yanması ile birlikte hayatınıza hemen girmeye başlamıştır. Önce kendisinin size yakınlaşmasını istemeyecek hatta dudağınızın bir ucu ile küçümser bir tavırla uzak açı yaratmaya çalıştığınızı zannederken tüm sevimliliği ile görselden öte yüreğinize bu kadını yerleştirdiğinizi yine bilmeden fark edeceksiniz. Nedeni? Yaşamında var olan tüm olumsuzluklara ve savaşın etkilerine rağmen Foster’ın  en önemli özelliğinin tüm bunlardan tebessüm ve sanatla çıkışı bulmasında  etkisi olmuştur.

Fenomen olmak ve Diva..
Parası , seven dostları ve mevcut sosyal ortamı bir çok şeyi Foster Jenkins (Diva) için olumlu görünüyor olsa da bu tatlı birazda şımarık kadının arkasında onu en sevdiği şeyi yapmaktan alıkoyan  ya da  buna  çalışan iyileşme imkanı olmayan hastalığı olmuştur. 


Şarkı , iyi şarkı söylemesini önleyen hastalığına rağmen bu dikenli yolda Foster Jenkins ‘En Kötü Şarkıcı’ olarak  Fenomen olmayı olumsuzdan olumluya varışla ipi göğüslemesi  gerçekten insan denen alaycı varlığa bile şaşırtıcı gelmiştir.


Mutluluğun,tebessümün aydınlattığı yolların sözcülüğünü  üstlenen bu kadınlar sayıca az da olsa tarihe bile sadece dokunmamış ,akışının  yönünde  etkili olmayı başarmışlardır.

N.Florence Foster Jenkins(Diva)ve NY Carnegie Hall..
Zengin bir ailenin kızı olan Foster ‘ın yaşamı boyunca en büyük tutkusu müzik olmuş,ailesinin müzik anlamında kendisine  destek  vermeyişleri Dr.Frank Thornton Jenkins ile evliliğini getirmiştir.Bu  evlilik ise onu ömür boyunca en sevdiği şarkı söylemek ,iyi şarkı söylemek zevkinden mahrum edecek frengi mikrobu ile tanışmasını maalesef  ki sağlamıştır.

Ekonomik ve sağlıksal anlamda geçen zor yıllarının ardından gelen baba mirası NewYork ile St.Clair Bayfield aşkında Foster’i buluşturmuştur.
Teatral performans çalışmalarının ardından foster de ateşlenen şarkı söyleme arzusunun gittikçe büyümesi tutulan şan hocaları ve piyanistlere rağmen olumsuz neticeyi değiştirmemiştir.   Yetmişaltı yaşında NY Carnegie Hall’da verdiği son  konseri ise inanılmaz kalabalık seyircinin katılımı  ile bu sanat aşığı kadın son kez ödüllendirilmiştir.

Oyun üzerine notlarımız…
‘Muhteşem Diva ‘ da hayal etmenin gücü cesaret ile yaratılmış,yaşayan hayallere ise  henüz değer  biçilemediği  de açıkça görülmüştür.
Peter Quilter teksti, Nazlı Gözde Yolcu çevirisi ,Funda Mete tarafından Ankara Devlet Tiyatrosunda sahneye konmuştur.

Funda Mete’nin sıcak,kadınca yaklaşımlarını unutulmaz sesi ve göz alıcı biçimsel özellikleri  Florence Foster Jenkins (Diva)etiketinde Miraç Eronat ‘ın başarılı performansı ile   yönetmen Foster Jenkins ‘i seyirciyle buluşturmayı bilmiş,alışılmışın dışında duruşu biçimsel anlamda tutku ve ihtirasla beslenen  kişiliğinde Jenkins- Eronat uyumu da  mükemmel  yansıtılmıştır.
 
Foster kimliği Eronat’ın oyunculuğu ile biraz daha görkem kazanmış ,hem özsel  hem de biçimsel  anlamda Eronat inanılmaz enerjisinin yine olağanüstü hallerini başarılı performansında birleştirmeyi  aynı  titizlikle oyunda  başarmıştır.

Kötü şarkı söylemeyi başarmanın da ayrıcalık olduğunu ispat edercesine çocuksu iyimserlik hallerindeki doğallık ise oyuncunun oyunda yakaladığı en önemli an’ları oluşturmuştur.Seyircisinin ayakta alkışladığı bu oyun Miraç Eronat oyunculuğu ile de taçlandırılmıştır.
Özgür  Deniz Kaya(Cosme McMoon )Başarılı piyanist olarak tüm duygularındaki değişimi adeta görsel bir şölen şeklinde seyirciye aktarmayı  genç oyuncu başarmıştır.Elif Şeker Saka (Maria)Oyunda olması gerektiği gibi  küçük,küçük dokunuşları ile kendini hissettiren oyunculuk performansı anlamında alkışlarımızı almıştır.Serap Doğan (Dorothy),Cevat Duman(St.Clair Bayfield),Tuğba Yılmaz (Bayan Verrinder Gedge)için oyuna katkılarından dolayı teşekkürlerimizi sunarken , başarılı Şan Eğitmeni olarak ‘Muhteşem Diva’ oyun düzeninde  gördüğümüz Ayşe Mine Burç ismi  bize ayrı heyecan katmıştır.Seyhan Karaca(Dekor Tasarımı)Sahneyi son derece anlamlı ve akıllı dekor parçaları ile kullanmış amacına yeterli hizmet etmesi  bakımından  başarılı tasarımı  yakalamıştır.Deniz Çağrı Bilgili(Kostüm Tasarımı)1940’ların esintilerini üzerinde taşıyan kostümlerin renksel ve biçimsel özellikleri   Foster Jenkins için abartıya gidilerek sahne uyumunun tamamlanması sağlanmıştır. Işık tasarımında özellikle yarı karanlık sahnelerin ağırlıkı olması şaşırtmış,Foster için daha aydınlık, vurgu’ya eşlikçi ışık tasarımı aranmıştır.Müzikli Oyun özelliklerinin tamamını bulduğumuz bu sıra dışı kadın  sezonun  kesintisiz olarak sahnelerimizde seyircinin alkışına  açık olması dileğimiz olmuştur.

Oyunda emeği geçen herkese yazımızda teşekkürlerimizi ilave etmek  de  ayrıca güçlü isteğimiz olmuştur. 
                               
Füsun Akmen  Balkaya/29.Ekim.2017  K.Sahne -Ankara.         
 
Alışılmışın dışında duruşunu oluşturan tutku ve ihtiraslarının yansıdığı kişiliği ile  de hep düşündüren bir kadın olan foster aslında hayallerin tılsımında hep güçlü durmayı bilmiştir.

Anahtar Kelimeler: muhteşem diva, ankara devlet tiyatrosu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir