Haber

Kuvayi Milliye Eskiişehir'de

Kuvayi Milliye Eskiişehir'de

2023.11.08 00:00
| |
0
|
870


Türkiye’nin kültür sanat başkenti Eskişehir'in nitelikli ve renkli sanat ortamı, yeni kurulan yerleşik bir tiyatronun hayata geçmesi ile daha da renkleniyor.

ESKİŞEHİR’DE TİYATRO ADINA YENİ BİR SOLUK… 


“KUVÂYİ MİLLİYE” BAŞLIYOR…

Türkiye’nin kültür sanat başkenti Eskişehir’in nitelikli ve renkli sanat ortamı, yeni kurulan yerleşik bir tiyatronun hayata geçmesi ile daha da renkleniyor. (ETK) Eskişehir Tiyatora Kumpanyası, büyük şair “Nâzım Hikmet” in “Kuvâyi Milliye” adlı ölümsüz eserini Eskişehir’de sahnelemeye başlıyor. 

Yapımcılığını Gösterişli Sanatlar yapım şirketinin üstlendiği, Eskişehir’de uzun zamandır oyunculuk mesleğini sürdüren deneyimli sanatçıların bir araya gelmesi ile oluşan topluluk, açılış oyunu olarak Nâzım Hikmet’in Kuvâyi Milliye adlı eseri ile sanatsal yolculuğuna başlayacağını duyurdu.

 Eskişehir’de yerleşik olarak faaliyet gösterecek ve düzenli perde açacak olan ETK topluluğunun ilk oyununun rejisini tecrübeli yönetmen Enis Yıldız üstlendi. İlk gösterimini 12 Kasım Pazar günü Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yapacak olan oyunda, Özlem Akdoğan, Ozan Karaahmet ve Berk Kırlak rol alıyor. Oyuna canlı performansları ile müzisyen ikili Yiğit Dalğın ve Azar Guliyev eşlik ediyorlar. Kuvâyi Milliye,  12 Kasım tarihinde prömiyerini gerçekleştirmesinin ardından 14 Kasım’da ve 4 - 21 – 28 Aralık tarihlerinde Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde Eskişehirli tiyatro severler ile buluşacak.
 

Nâzım Hikmet’in kendi üslubuyla, Kurtuluş Savaşı’nı bölümler halinde anlattığı destan şiir, ülkemizde yıllar içinde birçok kereler farklı topluluklar tarafından sahnelendi. ETK Tiyatro Topluluğu, şiir dilinde ve sahnelemede özgün bir yorum tercih ederek, seyirciye daha önce görmediği bir Kuvâyi Milliye deneyimi sunmak için uzun zamandır provalarını aralıksız sürdürüyor.   

Sahnelenmesine günler kala oyunla ilgili açıklamada bulunan yönetmen Enis Yıldız; “ETK benim tiyatroya bakışımın ruhunun ve niteliğinin ilk oluştuğu köktür, ilk basamaktır. Yıllar sonra arkadaşlarımla birlikte bu ruhu yeniden canlandırmanın heyecanı içerisindeyim. Seyircilerimiz, bundan yaklaşık 30 yıl önce sahnelediğimiz Kuvâyi Milliye oyunumuzdaki aynı samimiyeti, aynı coşkuyu elbette ki bugünün ve yeni oyuncu arkadaşlarımın farkıyla izleyecekler.” diyerek düşüncelerini dile getirdi. 

Topluluğun yapımcılığını üstlenen Gösterişli Yapımlar adına konuşan Erdem Gösterişli; “ Akademik hayatımızı ve mesleki çalışmalarımızı Eskişehir’de sürdürüyoruz. Eskişehir’in kültür sanat yaşayışına bizim de bir katkımız olsun diye bu yola çıktık. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılında bu yolculuğa, Nâzım ustanın Kuvâyi Milliye adlı ölümsüz eseri ile başlıyor olmak bizleri gururlandırıyor ve motive ediyor. Eskişehir’in sanatsever halkının bizi destekleyeceğinden ve yalnız bırakmayacağından kuşkum yok, hepimize kolay gelsin.” sözleri ile açıklamada bulundu. 

12 Kasım’da ilk gösterimin ardından Eskişehir’de oyunlarını sahnelemeyi sürdürecek olan topluluk, ülkemizin farklı bölgelerine de turne yapabilmek için hazırlık çalışmalarını yürütüyor. 

Anahtar Kelimeler: Eskişehir Tiyatora Kumpanyası, eskişehir, kuvayi milliye

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir