Haber

Kuvayi Milliye destanı Bilkent'te

Kuvayi Milliye destanı Bilkent'te

2019.05.19 00:00
| |
0
|
5415


Nâzım Hikmet'in ölümsüz eseri “Kuvâyi Milliye Destanı”, Ayşe Emel Mesci'nin yönetmenliği ve koreografisiyle 19 Mayıs’ın 100. yılında Bilkent Tiyatrosu'nda sahneleniyor.

“KUVÂYİ MİLLİYE DESTANI” 19 Mayıs'ın 100. Yılında BİLKENT TİYATROSU’NDA


Nâzım Hikmet'in ölümsüz eseri “Kuvâyi Milliye Destanı”, Ayşe Emel Mesci'nin yönetmenliği ve koreografisiyle 19 Mayıs’ın 100. yılında Bilkent Tiyatrosu'nda sahneleniyor. Bilkent Tiyatro Bölümü mezuniyet oyunu olarak sahneye konulan oyun,  Bilkent MSSF Ana Sahne’de 19 Mayıs'ta saat 19.19’da izleyicilere sunuluyor. 

Nâzım Hikmet'in Kurtuluş Savaşı'nı bölümler halinde anlattığı bir destan olan “Kuvâyi Milliye”, şair tarafından 1939-1941 yılları arasında yazıldı. Ali Berktay tarafından oyunlaştırılan, Ayşe Emel Mesci'nin koreografisini ve yönetmenliğini üstlendiği oyun, Milli Mücadele'nin 100. yılında Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü'nün mezuniyet oyunu olarak mayıs ayında sahneye kondu.  

Oyunun koreografisini ve yönetmenliğini üstlenen Ayşe Emel Mesci, Kuvâyi Milliye Destanı’nın şiir-tiyatro ilişkisinin sahnesel karşılıklarının aranması anlamında çok değerli olduğunu belirterek, “Kuvâyi Milliye’nin günümüz açısından farklı bir anlam yüklü olduğunu, Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze Nâzım Hikmet’in dizeleriyle, onun Kurtuluş Savaşı’na bakışıyla seslenme olanağı da verdiğini düşünüyorum” dedi.

Bilkent Tiyatrosu, Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğrencileri ve öğretim üyelerinden oluşuyor. Beril Pozam, Burçak Kaya, Burak Günaydın, Ecem Aydın, Ege Kesmeci, Selim Galip, Orkun Can İzan, Turgay Korkmaz, Yağmur Uzunoğlu ve Yeliz Balım’ın rol aldığı oyunun set tasarımı Selim Cinisli, kostüm tasarımı Gökçe Şener ve ışık tasarımı Yılmaz Ertekin tarafından gerçekleştiriliyor. 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nda Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Salonu’nda sahnelenecek olan oyun 19.19’da başlayacak.

 

 

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: kuvayi milliye destanı, bilkent tiyatrosu

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir