MAKALELER

Kocasını Pişiren Kadın -Tiyatro No:40

2021.09.25 00:00
| | |
6959

Kocasını Pişiren Kadın adlı oyununda en iyi şekilde değerlendirdiği ve traji- komik etiketini üzerinde taşıyan...
Annem Güneş Sezai Akmen anısına…                                                     
 
KOCASINI PİŞİREN KADIN 
( The Woman Who Cooked Her Husband)
 
YAZAR VE OYUN
Debbie Isitt gibi çağdaş yazarın kaleminden çıkan bu oyunu Yasemin Erbulun çevirmiştir. Yazarın oyuncu , yönetmen deneyimlerini Kocasını Pişiren Kadın adlı oyununda en iyi şekilde değerlendirdiği ve  traji- komik etiketini  üzerinde taşıyan ,sahnelenme açısından çokça kelimesine hakkını vermiş oyunlardan biri olarak  , seyircisine keyif vererek türün  yine  sırt sırta özelliklerini bir araya  getirmekten yazar  bu oyununda  da çekinmemiştir. 
 
Oyun olağan ev ve evlilik hallerinin sıra dışı yaklaşımlarla yazar tarafından kaleme alınması ile kadın erkek ilişkilerinin eğlenceli ama kadın figürünü yaralamaktan çekinen  tamamen toplumsal sıkıntıları ve ilişkileri sorgulayan feminist yaklaşımı kafamıza vurmamış gibi  dokundura,dokundura  anlatım ve sahne olanaklarının desteğiyle ifade etmekten çekinmemiştir.
 
KOCASINI PİŞİREN KADIN ve OYUNCULAR
Kenneth,Hillary ve Laura arasında geçen  ve öznesi  aldatma olan evliliğin özensizlik ile nefretin yemek motifiyle birlikte getirebileceği yaşam akışında, kadın susuşunun geçici olduğunu , intikam  tehlikesinin anılan  yemeğin içinde soğumayan lezzetinin vazgeçilmezliğini  yine oyunda  kadınca özellikte paylaşılmıştır.
 
Yeni kurulan Ankara  tiyatro no:40 topluluğu tarafından oynanan  Levent Suner’in yönettiği Miraç Eronat,Kadir Anıl Adıgüzel , Gülizar Oltulu tarafından Haziran ayının son günlerinde yaptığı prömiyerle adı geçen oyun  başkent seyircisiyle buluşturulmuş ve aralıksız yaz aylarında turne yaparak perdesini açık tutmaya gayret etmiştir.
 
Çay Yolu Cüneyt Gökçer Sahnesinde izlediğimiz oyunun  canlı müzikleri  Zeynep Yüce,Barış Efe Miman,Mehmet San,Ümit Bayraktar tarafından başarıyla seslendirilmiştir.
Yönetmen Levent Suner oyunu egemen erkek toplumlarda  zorlu yaşamından sıyrılamayan tanıdık kadın figürü üzerinde traji komik’in daha çok gülen yüzünü yanına alarak ama asal olan sorunu tüm gerçeği ,güncelliği ve acıtan yanıyla seyircisiyle buluşturmayı da ihmal etmeden ,günümüzde iyice kanayan yaramız olan bu gerçeği  kadını,kadınlarımıza yönelerek sahneden de ışık tutmayı istemiştir.
 
Hillary rolünde tiyatro no:40 kurucusu ve Devlet Tiyatrosu Oyuncusu Miraç Eronat performansını beslediği oyunculuk deneyimi,doğallığı ve sahne empatisiyle tüm dikkatleri üzerine alırken, eski eş olmanın ve yılların getirdiği yorgunluğu bedeninin uğradığı biçimsel değişikliğin getirdiği sadakatsizlik üzerinden kadınca mutfak ve yemek becerisi motifi üzerinden sonu etkileyecek  temkinli ,kararlı tavrıyla intikam hedefine ulaştıracak  en hazırlıklı sempatik ve kostümsel abartılı görüntüsüyle bedenini en iyi şekilde kullanarak oyunda çok bildik konunun  akışını başarısıyla taçlandırmıştır .
 
Kenneth rolüyle genç oyuncu Kadir Anıl Adıgüzel inanılmaz performansı ile Hillary ve Laura arasında keyfi bencilliklerini yemek , cinsellik tercihinde kullanmış,  iki ayrı kadına  farklı zamanlarda koşuşturmasına şahit olan seyirci, yılların heyecan ve sevgi anlamında  bakımsız  kalan evliliklerde erkeğin tutumunu başarılı oyunuyla  Adıgüzel sahneye taşımış, Laura rolüyle Gülizar Oltulu karıkoca arasında yaşanan boşluklardan yeni heyecan olarak  yine  genç, güzel ve cazibeli  kimliğiyle oyuna yeterince  katkıda bulunmuştur.
 
Oyunda kostüm-makyaj ,dekor ,ışık uygulaması mümkün olduğunca türün özüne uygun tamamlayıcı özelliklerde gerçekleştirilmiş ve doğru örneklerinden  Alaylı,Baltacıoğlu,Dündar,Mertal tarafından yola çıkılarak çalışılmıştır.Danslar Ovat imzasını başarıyla taşımış oyuncular ve özellikle  Kadir Anıl Adıgüzel ile oyuna katkısı arttırılmıştır.
 
 Reji Asistanı Gökhan Kutum ile Afiş Tasarımında Mustafa Elvan Yüce isimleri çalışmalarıyla ilgimizi  çekerken, oyunun yönetmeni tarafından Yasemin Erbulun’a oyunun armağan edilmesi önemli duygusal ayrıntı olarak değerlendirilmiştir.                                                                    
 
  DOKUNUŞLARIMIZ  !     Oyunun  süre bakımından iki perde olarak düşünülmesi tekrarların  sayısını arttırmış, gerekli budamanın yapılması halinde( 1)saat (20) dakikalık sürede oyunun lezzetini  bozmadan tamamlanması  ve  seyircinin ilk perde oyuncu performansını sonuna kadar bu sürede  izleyebilmesi,  kostümsel zorluk nedeniyle bedenin  kullanıldığı sahnelerde(ME-Hillary) oyuncunun  gözle görülür sıkıntısının azaltılması bu kısaltmayla  söz konusu olabileceği gibi dans sahnelerinde üç oyuncunun farklı nedenlerle tekrarlarda yaşadığı sıkıntı özellikle Adıgüzel için bu temponun gençliğine rağmen   oyunculuk performansını olumsuz etkileyebileceği hissedilmiştir.
Kısacası yazarın oynanmak için değil de okunmak için yazmışçasına çokça satırları seyircinin izlemeyle ilgili  performansına ciddi etkide bulunduğu  ve oyun süresinin uzamasına ilişkin hem oyuncu hemde  seyircide oluşacak   sıkıntının  giderilmesine uzak kalış oyun genelinde yönetmene en önemli eleştirimiz olmuştur.
Oyunda emeği geçen herkese alkışlarımızın ulaşması  dileğimizdir.                                                                          
                                                     
  FÜSUN AKMEN BALKAYA
  Cüneyt Gökçer Sahne/Çay Yolu –Ankara2021

Anahtar Kelimeler: kocasını pişiren kadın0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir