Kişiler: Ragıp Savaş


|
0
|
9208Diğer İçerikler


Kariyer Bilgisi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sahne Sanatlar Bölümü


1966 yılında İzmit’te doğdu. 1990 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nden yüksek dereceyle mezun oldu ve aynı yıl kurulan Türkiye’nin 3. ödenekli tiyatrosu olan Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda profesyonel sanat yaşamına başlayarak genç yaşta profesör Zeliha Berksoy’la birlikte bu tiyatronun kurucularından biri olma şansına sahip oldu. 

Sanatçının ilk oyunu 1990 yılında Aziz Nesin’in yazdığı Ahmet Gülhan’ın yönettiği “Demokrasi Gemisi”dir. Aynı sezon Nazım Hikmet’in yazıp Kenan Işık’ın yönettiği “İvan İvanoviç Var mıydı yok muydu?” adlı oyunda başrol alarak Petrof’u oynamış ve oyun Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde 5 ödüle layık görülmüştür. 

Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda ve özel tiyatrolarda birçok tiyatro oyunu ve müzikalde rol aldı, aynı zamanda 1998-2002 yılları arasında Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda Genel Sanat Yönetmeni (Müşfik Kenter) Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği yaptı, 2004 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun Genel Sanat Yönetmenliği’ne atanarak 2007 yılına kadar bu kurumda çalıştı ve Kocaeli Şehir Tiyatroları ve Türk Tiyatrosu adına çok büyük ve radikal çalışmalara imza attı. 

Sanatçı aynı yıl Kocaeli Şehir Tiyatroları’ndaki görevini bırakarak, İzmit Sanat Merkezi’ni kurdu. Daha sonra Sakarya, İstanbul ve Bursa’da da Ragıp Savaş Sanat Akademisi adıyla açılan okullar, 9 yılda 6 binin üzerinde çocuk ve yetişkine sanat eğitimi verdi. 

Halen İstanbul’da faaliyet gösteren akademinin Genel Sanat Yönetmeni’dir.Ödüller

9. Afife Tiyatro Ödülleri - 2005

Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Müzikal ya da Komedi Erkek Oyuncusu Adayı: Ragıp Savaş (Yıldızların Altında - Fil Yapım)

 Eleştirmen Notları

Yağmurcu - Bakırköy Belediye Tiyatrosu

Tüm bunlar yaşanırken uzaklardan, Bill Starbuck (Ragıp Savaş) adında biri çiftliğe gelir. Yağmur yağdıracağının sözünü veren bu cazibeli dolandırıcının gelişi, Lizzie’nin kendisini yepyeni bir biçimde görmesini sağlayacaktır.

Bill Starbuck’da Ragıp Savaş, bana göre seyircinin oyundan aldığı hazzın belki de tek ve en önemli parçası. Üstün Akmen
 
devamı...

Küheylan - Kocaeli Şehir Tiyatrosu

2004 yılında göreve gelen Genel Sanat Yönetmeni Ragıp Savaş ilk projelerinden biri olan Halk Eğitim Merkezi Sahnesini restore ederek ikinci sahnesi olarak hayata geçirdi. Süleyman Demirel Kültür Merkezi bünyesinde atıl durumda bulunan sinema salonunu “Oda Tiyatrosuna” dönüştürdü. Bu sahnede üç-dört kişilik oyunlara yer veren tiyatro burayı aynı zamanda bir deneme sahnesi olarak kullanıp, deneysel projelerin kapısını da buradan açmaktadır. Şehir Tiyatroları Türkiye de bir ilk olan “Gezici Tır Tiyatrosu” projesi ile çocuk oyunlarını Tır Tiyatrosu'nda sahneledi. Kocaeli'nin köylerini dolaşarak buradaki çocukları tiyatro ile tanıştıran ekip ve ayrıca çocukların sağlık kontrollerini de yapan bir sağlık ekibi de her yaz bu performansı rutin olarak gerçekleştirmektedirler... Alaattin Emrah Özdilek

devamı...

 
Yorum

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.


E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir