Haber

Kanlı Komedya

Kanlı Komedya "Caligula" Sahnede

2018.01.02 00:00
| |
0
|
3863


Halkının, kendisinden nefret etmesi için adeta yanıp tutuşan çılgın ve zalim Roma İmparatoru Caligula,
HALKININ, NEFRETİNİ KAZANMAK İÇİN YANIP TUTUŞAN BİR İMPARATORUN TRAJİKOMİK HİKÂYESİ: KANLI KOMEDYA ‘CALIGULA’ SAHNEDE!
 
Halkının, kendisinden nefret etmesi için adeta yanıp tutuşan çılgın ve zalim Roma İmparatoru Caligula, Baba Sahne’nin yeni oyunu Kanlı Komedya ‘Caligula’ ile sahnede yeniden canlanıyor! Ragıp Yavuz’un yönetmenliğinde, Levend Öktem, Ahmet Saraçoğlu, Ecem Üstündağ ve Pınar Coşkun’un sahnelediği Kanlı Komedya ‘Caligula’, 7-8 Ocak’ta Baba Sahne’de izleyiciyle buluşacak.
 
Kanlı Komedya ‘Caligula’, sanata ve edebiyata katkılarıyla olduğu kadar, halkına ve çevresine yaşattığı zorbalık, vahşet ve sapkınlıklarıyla da tanınan Roma İmparatoru Caligula’nın hikâyesi üzerinden, halkın özgürlük ve demokrasi arayışına eleştirel bir yaklaşım sunuyor. Oyunda, M.S. 37-41 yılları arasında hüküm süren Caligula ve çevresindekiler, Ragıp Yavuz’un trajikomik yorumunda güncelliğini koruyan metaforik birer “figür” olarak işleniyor.
 
 
M.S. 41 yılında, Cladius şöyle seslenir İmparator Caligula’ya: “Roma Cumhuriyeti’ni hatırlayanlar çoktandır toprak oldu; sonradan doğanlar cumhuriyetin, demokrasi denilen şu şeyin ne olduğunu bile bilmiyorlar, çünkü bütün tarihler çarpıtıldı, bütün kitaplar sansürlendi; demokrasi ve cumhuriyet kelimelerinin üstü çizildi, silindi; bu iki kelime artık dilimizde yer almıyor; halk, zorbalıktan başka bir şey bilmiyor; zorbalıkla emzirildiğinden, zorbalığa anası gibi alışmış ve o yüzden bütün bunları çekiyor; hayır, hayır, çekmiyor, normal hayatını yaşıyor, bunu normal kabul ediyor, hatta hoşuna gidiyor, çünkü başka bir hayat bilmiyor...” Ve sonraki 1412 yıl boyunca, yani Roma İmparatorluğu’nun son gününe kadar da, bir daha hiç kimse cumhuriyeti ve demokrasiyi geri getirmeyi denememiş...
 
Dünyaca tanınan Bulgar yazar Stefan Tsanev’in kaleme aldığı, Hüseyin Mevsim’in dilimize çevirdiği oyunun yönetmen koltuğunda Ragıp Yavuz oturuyor. Sahne ve kostüm tasarımına Barış Dinçel’in imza attığı oyunda, Levend Öktem, Ahmet Saraçoğlu, Ecem Üstündağ ve Pınar Coşkun rol alıyor.
 
Baba Sahne’nin üçüncü oyunu, tek perdelik Kanlı Komedya ‘Caligula’; 7 Ocak 2018, Pazar günü saat 16.00’da, 8 Ocak 2018, Pazartesi akşamı ise 20.30’da Baba Sahne Savaş Dinçel Salonu’nda sahnelenecek. Oyunun biletleri, babasahne.com’dan ve gişeden temin edilebilir.
 
 
Adres: Caferağa Mah. Bahariye Cad. Sakızgülü Sok.
No: 31/37 Kadıköy-İstanbul
Gişe: 0216 700 11 11

Anahtar Kelimeler: kanlı komedya, caligula, baba sahne

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir