MAKALELER

Kalbimizde Kalan Aşklar Var....

2024.02.10 00:00
| | |
2337

Allahaısmarladık Cumhuriyet adlı oyunu yeniden izledim.

 " Allahaısmarladık Cumhuriyet" adlı oyunu yeniden izledim.Özge Midilli ( Halide Edip), Tuba Zehra Sağlam ( Afife Jale/ Fikriye Hanım) , Yasemin Yalçınkaya (Latife Hanım) , Murat Avni Yürekli ( Terzi Galip )'nin başarılı oyunculukları, Eraslan Sağlam'ın reji, Cihan Aşar'ın sahne, Özge Midilli'nin koreografi, Hüseyin Özay'ın kostüm ve Emrah Yaylı'nın müzik tasarımları yine yüreğime dokundu, içime işledi.Bir duygu selinde buldum kendimi.

"Allahaısmarladık Cumhuriyet. Seni biz ıstıraplarımızla kurduk... Sakın unutma!"

Birden Çolpan İlhan'ı, Hale Akınlı, Köksal Engür'ü hatırladım...sonra 28 Ocak 2017 akşamına döndüm yeniden.Tatavla Sahne'de " Allahaısmarladık Cumhuriyet "i izledikten hemen sonra yazdığım yazıyı arayıp buldum :

"Onca yıl sonra 'Allahaısmarladık Cumhuriyet' şimdilerde tekrar sahnelenecek.Bu güz başı Eraslan Sağlam aradı ve Tiyatro Tatavla'da bu oyunu yeniden sahnemek istediklerini söyledi.Çok başarılı birkaç prova izledim:Hale Akınlı gibi usta bir aktris ve pırıl pırıl bir genç kadro;bütün emek verenleriyle beni yeniden tiyatro aşkıma alıp savurdu.O kadar ki, yaşlanışımın, karamsarlığımın ortasında sevinçler duydum."

"O Aşk Dinmedi"(2017) yi okurken Selim İleri'nin bu sözleriyle birden seneler öncesine döndüm.Sadri Alışık Tiyatrosu'unda "Allahaısmarladık Cumhuriyet"in ilk sahnelenişine...

Sanırım yirmi küsur sene önceydi Selim İleri'nin " Ölüm ve Elmas" kitabında okumuştum "Allahaısmarladık Cumhuriyet"i...içimde bir kırıklık..tuhaf bir hüzünle.

Halide, Galip, Latife, Afife...hepsi ne kadar sahiciydi.Ne kadar bir başına...ve ne kadar kırık.

"Zaman geçiyor, her şey unutuluyor...."

" Beraber yaşadıklarımız, aslında etrafımızdan geçip gidenlerdir..."

" Bildiğim tek şarkı tiyatroydu..rüyalarımda uzun seneler tiyatroyu gördüm."

" Düşünceleri kaybolmuştu.Hayatı kaybolmuştu.Romanlarda yazıldığı gibi:İki el revolver.Yetip arttı.."

" Daima iki ölüm vardır:Gerçek ölüm ve bizim bidiğimiz ölüm.."

" Her ayrılık bir kalp ağrısıdır."

" Birbirimize sığınmıştık..."

" Pişmanlık acı bir duygu."

" Ama yaşayanların, yaşar görünenlerin intihar etmediklerini kim söyleyebilir ki..

" Biz Bedia Hanım'ı alkışlamıştık."

Bugün, 28 Ocak 2017.Cumartesi yaklaşık beş saat sonra Eraslan Sağlam'ın yönettiği Hale Akınlı, Tuba Zehra Sağlam, Cansu Diktaş, Can Ertuğrul'un oynadıkları Selim İleri imzalı "Allahaısmarladık Cumhuriyet"i izleyeceğim..heyecanlıyım.Oyunların ilk gecelerinde koltuk tozunu içime daha bir çekerim çünkü.O toz neredeyse tüm hücrelerine nüfuz eder bir anda.Nurseli İdiz, Aytaç Öztuna, Köksal Engür, Aliye Uzunatağan ve hep özlemle andığım Çolpan İlhan'ı yeniden hatırlayarak izleyeceğim "Allahaısmarladık Cumhuriyet"i.

Tiyatro Tatavla'yı "Antigone"den sonra yine iddialı,özenli bir çalışmaya daha imza attığı için kutluyorum."

Selim İleri " Kar Yağıyor Hayatıma "( 2005) adlı kitabında şöyle der :

" Sonunda, Halide Edip Adıvar, ' Allahaısmarladık Cumhuriyet "in baş kişisi oldu.Bu oyunu çok severek yazdım.' Türk'ün Ateşle İmtihanı'ndan bazı bölümler, sözgelimi Yüzbaşı Nazım'ın görkemli hikayesi yazdıklarıma yoldaştı.(...)Asıl Halide Edip Adıvar'ıysa 'Allahaısmarladık Cumhuriyet' sırasında hissettim.(...)Romancının şu sözleri 'yaşıyordu' artık:

' Kâinatta ne varsa, hepsi vehim ve hayal, yani aynalara vuran akisler veya gölgeler."

Hale Akınlı'nın aramızdan ayrılmasından sonra bu eseri, yine onun değerli hatırasına ithafen Eraslan Sağlam sahnelemeye devam etti.Özge Midilli Halide Edip rolünü yaşar kıldı.

Eraslan Sağlam'ın vefa duygusu, hatıralara olan saygısı bir başkadır zaten.Tiyatro salonunda yer alan Tomris İncer, Hale Akın fotoğrafları desem...

Söz Eraslan Sağlam'da : 

" Şehir Tiyatrosu’nda eteklerine doğduğum Tomris İncer’i, Hale Akınlı’yı nasıl var kılmam? Boynumun borcudur. Çünkü onlar tiyatro şehitidir ve bizler o tahtaya bastığımızda, onların ruhları bizi ayakta tutuyor. Dolayısıyla aldığım her alkış, aslında onların aşkınadır. Biliyor musunuz, iki aya kadar bir kız evladım dünyaya geliyor. Adı ne biliyor musunuz? Tomris Hale…”

Doğru, kalbimizde kalan aşklar, hatıralar var.

Anahtar Kelimeler: Allahaısmarladık Cumhuriyet0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir