Festival

İzmir Tek Kişilik Oyunlar Festivali - 2017

İzmir Tek Kişilik Oyunlar Festivali - 2017

2017.03.16 00:00
| |
0
|
4395


İzmir Tek Kişilik Oyunlar Festivali” 20-21-22 Mart tarihlerinde Fuar’da İzmir Sanat sahnesinde gerçekleştirilecektir...20-21-22 Mart İzmir Sanat / Fuar


Mavi Sanat, Seyyar Sahne, Praxis Perform ve TiyatroEvi işbirliği ile düzenlenen  “İzmir Tek Kişilik Oyunlar Festivali” 20-21-22 Mart tarihlerinde Fuar’da İzmir Sanat sahnesinde gerçekleştirilecektir. Oyunların tümü 20:30’da başlayacaktır.


Dört özel tiyatronun tamamen kendi imkanlarıyla hazırladığı bu festivalde Mavi Sanat yapımcı ve organizatör olarak yer almakta, 20 Mart tarihinde İstanbul ekiplerinden Seyyar Sahne, “Trom”, 21 mart tarihinde İzmir ekiplerinden Praxis Perform “Jean- Paul Marat” , 22 Mart tarihinde ise yine İstanbul’dan TiyatroEvi “Çirkin”  adlı oyununu sahneleyecektir. Oyunların başlangıç saati 20:30’dur biletler Biletix’den ve oyun günü Fuar’da bulunan İzmir Sanat sahnesinin gişesinden alınabilecektir. Detaylı bilgi için: 0232 464 60 69 


Festival tamamen kolektif olması bakımından tiyatrolar adına yeni bir deneyimdir. Tiyatrolar hiçbir kurum ve kuruluşa bağlı olmadan tamamen kendi insiyatifleriyle bir festival yapma fikriyle yola çıkmışlardır. Bu uyumu arama ve bunun yanında farklı seslerle hareket edebilme yetisi kazanma adına önem taşımaktadır. Bir kurul tarafından onaylanan, bütçelendirilen, yönlendirilen festivaller yerine başka bir alternatifin mümkün olduğunu deneyimlemek üzere çıkılan bu yol, gelecek yıllarda yapılacak çoksesli festivallerin zeminini oluşturmayı hedeflemektedir. Festivalin sanat yönetmenliğini Ahmet Akdeniz yapmaktadır. 
İçerik adına ve festivalin tek kişilik oyunlara ayrıması bağlamında bir bildiri, festival sırasında kaleme alınacak ve tiyatroların ortak imzalarıyla yayınlanacaktır. Ayrıca oyunlar sahnelendikten hemen sonra, katılan tiyatroların yaratıcı ekipleri tarafından birer söyleşi yapılacaktır.

20 Mart 20:30 “Trom” – Seyyar Sahne 90 dk
Yazan*-Oynayan: Hakan Emre Ünal Yöneten-Metni Düzenleyen: Senem Donatan
Proje Asistanı: Serhat Gücüm  *Roland TOPOR'un 'Masanın Altında' adlı metninden hareketle yazılmıştır.
Oyun Hakkında
"Sahnede ve hayatta kendi olma"yı mesele edinen bir oyuncu Roland Topor'un 
''Masanın Altında'' adlı oyun metnini tek başına anlatmaya karar verir. Zira oyuncu, 
''Masanın Altında'' oyununun baş karakteri köyünden tanımadığı bir ülkenin büyük bir 
şehrine göç etmek durumunda kalmış Dragomir’i kendine benzetmektedir. Oyuncu 
teatral hünerlerini kullanarak kendi hayalindeki ''Masanın Altında'' oyununu seyircilere 
anlatmaya çabalarken, oyunla ve hayatla kurduğu takıntılı ilişkiyi de açık eder.

 

21 Mart 20:30 “Jean-Paul Marat” – Praxsis Perform 65 dk
Oynayan: Ayşegül Sünnetçioğlu,  Uyarlayan Yöneten: Ant Aksan Yazan: Peter Weiss
Peter Weiss'ın "Jean-Paul Marat'nın Takip Edilip Öldürülmesinin, Charenton Akıl Hastanesi'nde Marquis De Sade Yönetiminde Hastalar Tarafından Canlandırılması" isimli oyunundan uyarlanan "Jean-Paul Marat", tek kişilik müzikal bir performans. 
Oyun Charenton akıl hastanesinde Napoleon döneminde geçmektedir. Akıl hastaları ile gerçekten oyunlar sahnelemiş olan Marquis de Sade, oyunun hem en önemli figürlerinden biri hem de oyunun yönetmenidir. Oyunun öyküsü Fransız devriminin radikal önderlerinden Jean-Paul Marat’nın küvetinde bıçaklanarak öldürülmesinin canlandırılmasıdır. Bu basit canlandırma sayesinde iki müthiş tarihsel karakter olan Marat ile Sade’ın karşılaşmalarına tanık oluruz.  

22 Mart 20:30 “Çirkin” – TiyatroEvi 75 dk
Oynayan: Hamit Demir Uyarlayan-Yöneten: Semih Çelenk Yazan: Michel Del Castillo
Oyun Hakkında
Öteki olmak, dışlanmak, aşağılanmak, hor görülmek...Yalnızlaşmak...
Çirkin aslında bir, sevgi hikayesidir. Çirkin aslında bir “iyi olma” hikayesidir...
Toplumsal önyargılar altında kalmış, doğuştan çirkin ama iyi bir çocuğun, yaşamda “kendi
olma” hikayesi.Ne denli çabalarsanız çabalayın, önyargıları aşabilir misiniz? Yoksa önyargılar, sizi ve
hayatınızın tamamını belirleyecek midir? Peki ya sanat hayatımızın neresindedir. Sanat nedir? Toplumdışı bırakılmış birey, duyuramadığı sesini, sanatın diliyle duyurabilecek midir?
Günümüz insanlığının önemli sorunlarından biridir, “kendi olmak”. Çirkin’de, usta İspanyol yazar Michel del Castillo’nun kaleminden, bir toplumdışı bireyin yaşamına ve iyi olma çabasına tanıklık ediyoruz. Prof. Dr. Semih Çelenk’in kaleminden tiyatroya uyarlanan ve sahneye konan
oyunda, İzmir kökenli usta oyuncu Hamit Demir rol alıyor. Yine İzmirli müzisyen Mert Demir gitarıyla eşlik ediyor.

Anahtar Kelimeler: tek kişilik oyunlar, tek kişilik oyunlar festivali, izmir

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir