MAKALELER

Hiçbir Şey Bilme. Her Şeyden Haberdar Ol...

2023.11.15 00:00
| | |
2452

Biz yenilikçi, araştırmacı, deneysel tiyatro yapmayı seçmiş bir ekibiz.

Caryl Churchill'in yazdığı, Zeynep Anacan'ın dilimize çevirdiği Ümit Aydoğdu'nun yönettiği " Sevgi ve Her Şey " adlı oyunun afiş tasarımını Kadir Kaya, müzik tasarımını Cem Aydoğdu, ışık tasarımını Utku Kara, yapımcılığını ise Ekip Kafile gerçekleştirmiş.

Cenk Dost Verdi, Erden Tunatekin, Kerem İnci, Seray Akülker, Yasemin Ertorun, Goncasen Çoban, Müzeyen Durgun yaşar kıldıkları karakterlerde başarılı, etkileyici yorumlara imza atmışlar.

Oyun öncesi Erden Tunatekin ile kısa bir konuşma yaptık :

" Biz yenilikçi, araştırmacı, deneysel tiyatro yapmayı seçmiş bir ekibiz.Sezon için altmışa yakın tekst okuduk...Bu oyunu bize yönetmenimiz Ümit Aydoğdu önerdi.Doğrusu söylemek gerekirse, ilk okuduğumuzda yedi bölüm, kırk dokuz sketch ve bir de final sketch'iyle toplam elli sketch'den oluşan, dramatik yapısı olmayan  bu oyunu sahneye taşımakla risk alacağımızı düşünmedik, diyemem.Ama kendimizi ifade edebileceğimiz, oyunculuk yaparken de öğrenmeyi, araştırmayı mümkün kılacak bir eserle karşı karşıya olduğumuzu gördük.Ümit Hoca'nın görevi nedeniyle, kırk iki gün boyunca Eskişehir'de çalıştık, sonra on gün İstanbul da kendimiz provalara devam ettik.Ümit Hoca da iki hafta bizimle çalıştı...ve perdemizi açtık."

Bilirsiniz, " Herşey bir insanı sevmekle başlar", demişti Sait Faik.Sevgi mi? Yoksa sevgi dışında her şey mi ? Vedalar, düş kırıklıkları, internet'e odaklı hayatlar, tercihler,  ayrılıklar, aykırılıklar, unutuşlar, hatırlayışlar, çözümsüz denklemlere dönen insan ilişkileri, silinmeyen öğretiler, isyanlar, rekabet ve sadece yalnızlık.Hiçbir şey bilmeyen ama her şeyden haberdar insanlara bir ağıt mı yoksa ?

Anahtar Kelimeler: Sevgi ve Her Şey, Ekip Kafile0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir