MAKALELER

Hepimizin Bir "Aslında" sı Var...

2023.11.01 00:00
| | |
1228

Bis Tiyatro'nun ilk oyunu " Aslında " yı Pelin Koçak yazmış, Muharrem Uğurlu yönetmiş, ışık tasarımını İlker Toğay üstlenmiş.

 

Bis Tiyatro'nun ilk oyunu " Aslında " yı Pelin Koçak yazmış, Muharrem Uğurlu yönetmiş, ışık tasarımını İlker Toğay üstlenmiş.

" Aslında " oyununda Pelin Koçak, Taylan Yılmaz, Serap Üsküplü başarılı üç yoruma imza atmışlar.

" Aslında " izleyiciye söylenecek sözü olan bir oyun.

Her sığındığı kalpte daha da üzülen, arada kalmış, kıstırılmış, dokunamamış, sevgisini saklamış, sesini duyuramamış, gözlerinin içine düşen acıyı özenle gizlemiş, hüzünlü romantizm girdabında ( yoksa yarasalar tüneği mi desem ?) savrulmuş, kabuklaşmış eskilerin üstünden sıyrılamamış " aslında " sı bile ertelenmiş üç insanın can yakan öyküsüne tanık ve suç ortağı olduk.Hayattan daha absürt bir kurgunun olmadığını, düşündük ister istemez.

“ Ne kadar zor değil mi kendini duymak!

Söyleyince gerçek oluyor sanki.

Susarsan idare ediyorsun bir şekilde. ”

Muharrem Uğurlu'nun etkileyici rejisi hiç kuşkusuz, tekstle ve oyuncu performanslarıyla çok doğru biçimde kesişmiş.

Oyun sonrası " Aslında " yı sormak istedim.

 Serap Üsküplü:

" Aslında, bizim hikayemiz. Kadiköy'ün Moda'sında geçen  ya da Beşiktaş'ın Topağacı semtinde kim bilir ?  Kahramanları da bizden, tıpkı hikayesi gibi. İçindeyken seyirci olduğunuzu unutun istedik, hikayemize ortak olun ya da derdimize. Derdimiz dilimizin ucunda kalmış olan "aslında". Ne var  ki, söylemesi zor. Açıklaması zor.
Gelin görün, siz karar verin." 

Pelin Koçak :

" Aslında” hayattan sade bir kesit. Herkesin kendini birden içinde bulduğu veya bir gün mutlaka bulacağı bir hikaye. Kimsenin tek başına haklı olmadığını, her hikayenin aslında iki tarafı olduğunu biliriz. Arkasında durduğumuz seçimlere rağmen kurulan bağ ne kadar güçlüyse zamana o kadar direnebildiğini de.
Yasemin ve Özgür’ün pişmanlıklarını, hayal kırıklıklarını, çaresizliklerini ve her şeye rağmen kopmayan, kopamayan bağlarını bir yerlerden, bir zamanlardan mutlaka tanıyacaksınız...

Hatırlayacaksınız...

İzlerken seyirci olduğunuzu unutun istediğimiz ilk oyunumuz / hikayemizle; söylenemeyen, gösterilemeyen, yaşanamayan bütün "aslında"lar için, Tiyatro Bis Ekibi olarak evimiz Asmalı Sahne’de sizlerle buluşmayı bekliyoruz."

Anahtar Kelimeler: bis tiyatro, aslında0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir