Haber

Ege Tiyatrolar Birliği Dünya Tiyatrolar Günü Bildirgesi

Ege Tiyatrolar Birliği Dünya Tiyatrolar Günü Bildirgesi

2020.03.27 00:00
| |
0
|
23570


Sahne bu kadar ıssız olmamıştı hiçbir zaman.. Umudumuz hiç bu kadar sıcak, hasretimiz bu denli geçersiz, kaygılarımız böyle hüzünlü ve büyük olmamıştı.

Sahne bu kadar ıssız olmamıştı hiçbir zaman..

Umudumuz hiç bu kadar sıcak, hasretimiz bu denli geçersiz, kaygılarımız böyle hüzünlü ve büyük olmamıştı.

Varlığımızı sorguladığımız bu basık karantina günlerinde, geri döndüğümüzde hiçbir şeyin artık eskisi gibi olmayacağı gerçeği yedeğimizde...

 Covid19 savaşımındaki dünya bir yandan virüs salgınıyla mücadele ederken bir yandan da kapitalizm kendi çöküş günlüğüne notlar düşüyor, diğer yandan insan önce kendine sonra çevresine yabancılaşıyor yeniden; doğa kendini arındırıyor bizden.

 Döndüğümüzde gözlerimiz eskiye takılı kalmış olmamalı. Evrenin merkezinin biz olmadığımız gerçeği ile yüzleşmiş olarak geri dönen bireyler olmalıyız. Birimizin, bir diğerimizin, hepimizin eş değer olduğunu bilerek; acılarımızın girift, hayallerimizin bileşik, umutlarımızın bir diğerininkine yaslanarak büyüdüğünü ve böylelikle serpildiğini fark ederek, sanatla biçimlendiğimizi unutmadan dönmüş olmalıyız geleceğe. Hayata geri dönen bireyler olarak sanatın gerekliliğini -sanayiden azımsamadan- bi'kez daha fark edip, ona sım sıkı sarılıp karantina sonrası yaralarımızı onunla sarmalıyız. Belki yeni sezonda; yaslar esnasında gece klüpleriyle tiyatroları ayıracak düzeye bile gelebiliriz böylelikle ulusal olarak. Belki de tiyatronun bir üst yapı kurumu olduğunu bilerek, gerekliliğini sorgulamadığımız ve dahi popüler kültüre yem etmediğimiz zamanları buluruz birlikte.

 Distopik bir evresindeyiz ömrümüzün. Çokça, garip deneyim sahibi çağdaşlarımla birlikte, 'artık şaşırmayız' dedikçe daha çok şaşırdığımız bir evredeyiz. Şaşkınlık, acı, hüzün ve hasret  bir arada ve gerçek. Altı çizili şekilde ve şaşılacak kadar gerçek. İnsanlık bir başka kırılma noktasında kendiyle buluşuyor tekrar. Kendini arayıp, kendinden kaçarak bir diğeriyle buluşuyor avatarlar çağında. 

 Bir yeniden yapım aşamasında insan, bunun için en çok tiyatroya ihtiyacı var, tiyatronun da bir büyük değişime..

Tiyatroya uzandığımda ellerim kırılmıştı bugün, kırılmışlığım kendime diken.

  'Derdimiz', tasamız tiyatro,

          içinden bir savaş geçiyor.. 

               Umudum tiyatro;

                    içimde bir ulus çabalıyor!..

Bu bildiri bu sezon sahnede okunamayacak; ne yazık!

EGE TİYATROLAR BİRLİĞİ ADINA

Fatih PAŞALI

Anahtar Kelimeler: Ege Tiyatrolar Birliği, 27 mart dünya tiyatro günü, 27 Mart

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir