MAKALELER

Efeler Diyarından Tiyatroya Yansımalar

2024.07.03 00:00
| | |
4116

Aydın Amatör Tiyatrocular Derneği (AATD) kuruluşuyla Aydın tiyatro yaşamında heyecan oluşturdu.
Aydın Amatör Tiyatrocular Derneği (AATD) kuruluşuyla Aydın tiyatro yaşamında heyecan oluşturdu. Aydın Engin’in yazdığı, gösterim yaptığı dönemde büyük seyirci kitlelerine ulaşan “Devr-i Süleyman” oyunuyla perde dedi. Oyuna emek veren yönetmen Canan Kozan Poyraz ve tüm ekibi kutluyorum. Amatör tiyatro yapmanın zorlukları hepinizin malumu. AATD’nin gün geçtikçe daha iyiye yol alacağından hiç şüphem yok. Deneyimli isimlerle tiyatroya yeni katılanların uyumu arttıkça “Devr-i Süleyman” daha iyi bir oyun haline gelecektir. Oyunun Şükran Güngör-Yıldız Kenter Tiyatro Salonundaki gösterisini kalabalık bir seyirci topluluğuyla birlikte izledim. Gösterim sonunda Oya Baydar’ın tiyatroya gönderdiği mektup okundu. Duygusal ve toplumsal yoğunluğu olan mesaj geceye çok güzel bir anlam kattı. 
 
Aydın’da geçmişi uzun yıllara dayanan ve üniversite topluluğu olarak her zaman nitelikli işler peşinde koşan Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Oyuncuları’ndan bir süredir ses çıkmıyordu. Yeniden toparlandıklarına çok sevindim. Oyunlarını izleyemedim ama heyecanlı gençlerle tanıştık. Eğitmenlik hayatımda Tıp Fakültesi öğrencilerinin yeri hep ayrıdır. Tiyatro disiplini konusunda her zaman örnek öğrenci profili çizerler. ADÜ Tıp Oyuncuları’nın yolu açık olsun…
 
Aydın’ın en eski amatör tiyatro oluşumlarından Aykaryay Derneği Tiyatro grubu da Hüsnü Ertung’un yazıp yönettiği “Latmos’a Rahmet Geldi” oyununun ve diğer yeni oyunlarının gösterimine devam ediyor. 
 
Aydın Deneme Oyuncuları Sanat Tiyatrosu (DOST) “Çanak Çömlek Patladı” adlı oyunlarını 17 Mayıs akşamı Şükran Güngör – Yıldız Kenter Tiyatro Salonunda seyirciler buluşturdu. Okan Atalay’ın yürütücülüğünde çalışmalarını sürdüren DOST ekibi yıl boyunca çeşitli sanat atölyeleri de gerçekleştiriyor. 
 
Aydın Sanat Etkinlikleri Merkezi derneğine bağlı çalışmaları yürüten Asem Sanat Tiyatrosu sezon içinde Dimitri Psathas’ın kaleme aldığı “Yalancı Aranıyor” adlı oyunun gösterimini yaptı. Asem Sanat bu sezonu geçen yıllara göre daha sakin geçirdi. Dernek deposunu su basması ve birçok eşyanın ve tiyatronun kişisel tarihini oluşturan şeylerin kullanılamaz hale gelmesi hepimizi üzdü. Asem Sanat anka kuşu misali küllerinden doğacaktır. 
 
Aydın BŞB Şehir Tiyatrosu ve Efeler Belediyesi Şehir Tiyatrosu sezon boyunca oyunlarını seyircilerle buluşturmaya devam etti. Özellikle her iki belediyenin tiyatro atölyelerinde eğitim görenler kursiyer oyunlarında yer alma fırsatı buldular. Kentin sanat dinamosu olan bu iki kuruma kentteki tüm sanatseverlerin destek vermesi gerekiyor. 
 
Atatürkçü Düşünce Derneği Aydın Şubesi Nuket Akgönül’ün başkanlığında verimli çalışmalara imza atıyor. Dernek bünyesinde bir okuma grubu oluşturuldu. Ben de Avukat-Yazar Akın Yakan ile bu gurubun yöneticiliğini üstlendim. “Ruh Bağışı” öykü kitabımda okunan ve değerlendirmesi yapılan kitaplardan oldu. Değerli yorumları için hepsine teşekkür ediyorum. Yeni kitapların zamanı geldi…
 
ADD Aydın Şubesi okuma grubu dışında çeşitli kültür sanat insanları ile söyleşi programları düzenliyor. Birçok demokratik kitle örgütüne örnek olabilecek çalışmaların aratarak sürmesini diliyorum. 
 
Not: Yaşamını çevre mücadelesine ve çevre koruması ile ilgili toplumsal çalışmalara adayan, Şehir Plancıları Odası İzmir kurucu başkanı Ahmet Tuncay Karaçorlu bu dünyadan göçtü. Kendisiyle son olarak geçen yılki Sardes Tiyatro Şenliğinde bir araya gelmiştik. Çevre konulu bir fotoğraf sergisi açmış ve yazdığı şiirleri okuyarak bizlerle paylaşmıştı. Ailesine ve dostlarına sabır diliyorum.

Anahtar Kelimeler: Aydın Amatör Tiyatrocular Derneği0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir