Haber

Devlet Tiyatroları, Bursa 6’ncı ‘Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali’ Başlıyor

Devlet Tiyatroları, Bursa 6’ncı ‘Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali’ Başlıyor

2019.03.06 00:00
| |
0
|
6182


Devlet Tiyatroları (DT) tarafından düzenlenen ‘Bursa, Uluslararası Balkan Ülkeleri Tiyatro Festivali’, 8 Mart Cuma günü perdelerini açacak.

Bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen festival, 8-26 Mart tarihleri arasında Balkanların önemli tiyatro gruplarını ve Devlet Tiyatrosu yapımlarını Bursalı tiyatroseverlerle buluşturacak. Festival, 26 Mart Salı gününe kadar devam edecek.

Romanya’dan Lightwave Tiyatrosunun ‘Yansıma’ oyunu ile Ahmet Vefik Paşa Sahnesinde saat 20.00’de açılışının yapılacağı festival, Karadağ’dan ilk kez bir tiyatro grubunu ağırlamanın da heyecanını yaşayacak.
 

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt festivalle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Festivalin önümüzdeki yıllarda, bin yıllar öncesindeki tiyatro yapılarında yankılanan seslerle, ezgilerle birleşeceğini bilmek, festivalin başlangıcından bu yana heyecanımızı artırıyor” dedi. Kurt, Bursa’nın tarihsel dokusundan ve coğrafi özelliklerinden de bahsederek şöyle konuştu;
 

“Yalnızca Marmara’nın yeşil incisi değil; kent kültürü yaşayan, tarihsel arka planıyla bütünleşen bir şehirdir Bursa. Osmanlı’dan günümüze uzanan medeniyetin simgesidir. Hem Anadolulu olmanın hem de Balkanlara kadar giden o özel köprüyü içinde barındırmanın coşkusunu taşır. Aynı zamanda tiyatro sanatının bin yıllık mirası yine onda saklıdır. Sophokles’lerden, Euripides’lerden, Ahmet Vefik Paşa’ya kadar… Her birinin insanın erdemini yansılayan öyküleri tiyatro binalarından sokaklara taşar.”
 

Bursa Devlet Tiyatrosu Müdürü Arzu Tan Bayraktutan ise, Balkanların rengârenk, emsalsiz bir kültür mozaiği olduğunu belirterek, “Balkanlar… Her karışı farklı ve farklılıklardan güç alarak yükselen bir ruhun ortak adı… Bizim öz havzamız, ata yadigârı toprağımız… Burada, Bursa’da, binlerce soydaş, hısım, akraba; orada bir o kadar evladı fatihan… Nereden çıkılırsa çıkılsın yola, köprünün öte ucunda hasret, özlem, yüzyılların mirası, geçmişin aziz hatırası var. Ve bu köprü şimdilerde daha sağlam, daha güçlü. Çünkü harcında artık sanat var, tiyatro var” dedi.
 

Devlet Tiyatrolarından 4 oyunun sahneleneceği festivalde 9’u yabancı olmak üzere toplam 13 farklı oyun tiyatroseverlerin beğenisine sunulacak.
 

İstanbul, Ankara ve Bursa Devlet Tiyatrolarını bir araya getirecek etkinlik için Romanya, Bulgaristan, Makedonya, Karadağ, Arnavutluk, Yunanistan ve Kosova tiyatroları da Bursa’ya gelecek.
 

Balkan ülkelerinde tiyatro sanatına büyük katkılar sağlamış tiyatro topluluklarının öncelikli olarak yer aldığı festivalde Hayali Ufuk Durmaz da her akşam 19.45'te fuayede "Hacivat-Karagöz" gösterisi yapacak.
 

Bursa’nın ekonomik gelişimine koşut olarak tiyatro sanatının canlandırılması ile çağdaş tiyatronun bölge insanına sergilenmesini sağlayacak olan festival programıyla ilgili detaylı bilgiye www.devtiyatro.gov.tr adresinden ulaşılabiliyor.

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler: devlet tiyatrosu, cimri, bursa devlet tiyatrosu, Ahmet Vefik Paşa Sahnesi

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir