Haber

Devlet Tiyatroları  1 Ekim Pazar Günü Perdelerini Açıyor

Devlet Tiyatroları 1 Ekim Pazar Günü Perdelerini Açıyor

2017.09.19 00:00
| |
0
|
5196


-13’ü Yerli 18’i Yabancı Olmak Üzere Toplam 31 Oyun İlk Turda Prömiyer Yapacak

-Devlet Tiyatroları Sezona İddialı Oyunlarla Başlıyor
-13’ü Yerli 18’i Yabancı Olmak Üzere Toplam 31 Oyun İlk Turda Prömiyer Yapacak
-İstanbul'da Makedonya Ulusal Tiyatrosu Genel Müdürü Romeo-Juliet’i Sahneye Koyacak


-Bilet Fiyatlarında Güncellemeye Gidildi

Yeni tiyatro sezonunda ilk turda 31 yeni oyun ile seyircilerini selamlamaya hazırlanan Devlet Tiyatroları, 1 Ekim’den itibaren sanatseverlerin karşısına çıkacak.
Tüm zamanların yazarı William Shakespeare’in ‘Romeo ve Juliet’inden, Türk Edebiyatının usta kalemi Tarık Buğra’nın ‘Osmancık’ına, ünlü Rus yazar Lev Tolstoy’un ‘AnnaKarenina’sından, Turgut Özakman’ın ‘Bir Şehnaz Oyun’una, Türk öykü ve tiyatro yazarı Haldun Taner’in ‘Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’ndan, ünlü Amerikalı yazar John Steinbeck’in ‘Fareler ve İnsanlar’ına birçok oyun Devlet Tiyatrolarının bu sezon ilk turdaki yeni oyunlarından.

Perdelerin açılmasına sayılı günler kala prova çalışmalarını hızlandıran sanatçılar ise yeni sezonda düşündüren, düşündürürken eğlendiren renkli oyunlar sunacaklarını söylüyor.

Provalarda kostümsüz ve doğal halleriyle oldukça renkli görüntüler oluşturan sanatçılar, sezonun açılmasını ve seyircilerin sahneleri doldurmasını heyecanla beklediklerini belirtiyor.

Ankara Sahnelerinde 7 Yeni Oyun
Yeni sezonda, yerli ve yabancı yaklaşık 160 oyun sahneleyecek olan Devlet Tiyatroları, bu sezon 100’e yakın yerli eseri tiyatroseverlerle buluşturacak.
Devlet Tiyatrolarının ilk tur repertuarında en fazla yeni oyun ise Ankara’da sahnelenecek. Ankara Devlet Tiyatrosu 2017-2018 tiyatro sezonuna 7 yeni oyun ile başlayacak.
‘İkinci Katil’, ‘Osmancık’, ‘Şempanzeler’, ‘Yedi Kocalı Hürmüz’, ‘Muhteşem Diva’, ‘İhanet’ ve ‘AnnaKarenina’ Ankara sahnelerinde seyirciyle buluşacak yeni oyunlardan.
‘Yedi Kocalı Hürmüz’ Altındağ Tiyatrosunda, ‘Osmancık’ ve ‘Ana Karenina’ Cüneyt Gökçer Sahnesinde, ‘Muhteşem Diva’ ve ‘İhanet’ Küçük Tiyatroda, ‘Şempanzeler’ Şinasi Sahnesinde ve ‘İkinci Katil’ Akün Sahnesinde seyirci karşısına çıkacak.

‘Sonu Merakla Beklenen Oyun: Şempanzeler’
Ankara Devlet Tiyatrosunun bu yıl sahneye koyacağı yeni oyunlardan oldukça merak uyandıran SimonBlock’un yazdığı ‘Şempanzeler’ isimli oyun Devlet Tiyatrolarının güçlü sanatçılarını seyirciyle buluşturacak. Sinan Pekinton’unyönettiği oyun prömiyerini 10 Ekim’de yapacak.
Oyun, sıradan bir cumartesi günü evli bir çiftin evine gelen iki tane pazarlama elemanının, mutlu görünen aile yapısını iş dünyasının acımasızlığıyla nasıl bozduğunu gözler önüne seriyor.

Seyircinin oyunu izlerken empati yapmasını amaçladıklarını belirten Pekinton, bir çift oyunu izlediği zaman bizim evde de böyle olabiliyor duygusunu tattırmak istediklerini ifade etti.

Pekinton, son olarak oyunun ana cümlesini hatırlatarak ‘Hepimiz gerginiz çünkü ne olacağını bilmiyoruz’ dedi.

Zamanımıza Kadar Yazılmış En İyi Roman: ‘AnnaKarenina’
Ünlü Rus yazar Tolstoy’un klasikleşmiş eseri ‘AnnaKarenina’ Rusya’nın 1873-1877 yılları arasındaki döneminde yaşanan aşk hikayesini Rusya’nın tarihiyle eş zamanlı anlatıyor. Yönetmenliğini İpek Atagün Gezener’in yaptığı oyun 31 Ekim’de prömiyer yapacak.

Oyuna tam bir aşk hikayesi demenin yanlışlığına dikkat çeken Gezener, oyunun aşk hikayesi ekseninde Rusya’nın o dönemini çok iyi anlattığını söylüyor. Oyunu hareket tiyatrosu niteliğinde yapmaya çalıştıklarını da vurgulayan Gezener, ‘sonuçta bin sayfalık bir eser ve bunu tiyatro olarak oynamaya kalktığımızda çok uzun sürer. Biz de sanatçı arkadaşlarımızla oyunu daha hareketli hale getirdik’ dedi.

Oyun, 125 farklı yazarın belirlediği bir listede zamanımıza kadar yazılmış en iyi roman olarak görülüyor.

Ankara’nın Bir Diğer Oyunu ‘Osmancık’
Türk Edebiyatının usta kalemi Tarık Buğra’nın yazdığı ve prömiyerini 4 Ekim’de yapacak olan ‘Osmancık’ı Adnan Erbaş yönetiyor. Oyun, Osmanlının kuruluş dönemini ve Osman Gazi’nin Osmancık’tan -yani genç bir delikanlıdan- Şeyh Edebali’nin yönlendirmeleriyle cihana hükmeden bir devleti kuran bir düşünce adamına dönüşüm sürecini sahneye taşıyacak.


Yeni sezonun iddialı oyunlarından ‘Yedi Kocalı Hürmüz’ ise kişilerin ve olayların gülünç ve eğlendirici yönlerini ön plana çıkartacak. Türk mizahının önemli isimlerinden Sadık Şendil tarafından yazılan oyun 19 Ekim’de prömiyer yapacak.


Barış Erdek’in yönettiği ‘İkinci Katil’, Özen Yula’nın yönettiği ‘İhanet’ ile Funda Mete’nin yönettiği ‘Muhteşem Diva’ Ankara Devlet Tiyatrosunun bir diğer iddialı oyunlarından.
‘Muhteşem Diva’ prömiyerini 20 Ekim’de, ‘İhanet’ 10 Ekim’de yaparken ‘İkinci Katil’ oyununun prömiyer tarihi ise 3 Ekim.

İstanbul Devlet Tiyatrosu 5 Yeni Oyunla Sezona ‘Merhaba’ Diyecek
Yeni sezonda 5 yeni oyunla perde açacak olan İstanbul Devlet Tiyatrosu en çok yeni oyunun sahneleneceği ikinci şehir.
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik’in daveti üzerine İstanbul’a gelen Makedonya Ulusal Tiyatrosu Genel Müdürü DejanProjkovski de William Shakespeare’in ‘Romeo ve Juliet’ adlı oyununu 10 Ekim’de sahneye taşıyacak.

Karmakarışık bir kahkaha tufanı olan Ray Cooney’in yazdığı ve Haldun Dormen’in sahneye koyacağı ‘Karmakarışık’ 7 Kasım’da izleyenleri kahkahaya boğacak.
‘Bayrak’, ‘Günün Çorbası’ ve ‘Avrupa’ İstanbul seyircisiyle buluşacak yeni oyunlardan.

Bölgelerdeki Yeni Oyunlar
Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik’in yönettiği ‘Öfkeyle Bak Geriye’ ve ‘Sandalım Kıyıya Bağlı’ adlı oyunların İzmir’de prömiyerini yapacak olan Devlet Tiyatroları; Bursa’da ‘Köprüdeki Adam’ı, ‘Antrikot’u ve ‘Puntila Ağa ve Uşağı Matti’yi, Adana’da ‘Fareler ve İnsanlar’ı, Diyarbakır’da ‘İki Bavul Dolusu’nu, ‘Savaş Alanı Gibi Kadın’ı ve Bir Şehnaz Oyun’u, Konya’da ‘Elmadaki Barış’ı ve ‘Bit Yeniği’ni, Erzurum’da ‘Pinokyo’yu ve ‘Sersem Kocanın Kurnaz Karısı’nı, Van’da ‘NikahKağıdı’nı ve ‘Zambak Limanı’nı, Sivas’ta ‘Leyla ile Mecnun’u, Antalya’da ‘Deli Dumrul’u ve ‘Riviera’yıve Trabzon’da ‘Leblebici Horhor’u seyirciyle buluşturacak.

Bilet Fiyatlarında Güncellemeye Gidildi
2 Ocak 2010 tarihinden itibaren bugüne kadar oyunların bilet fiyatlarında artış yapmayan Devlet Tiyatroları, yeni sezonla birlikte temsil edilecek büyük oyunları, müzikal oyunlar ve çocuk oyunlarının bilet fiyatlarını yeniden belirledi.


1 Ekim’den itibaren geçerli olmak kaydıyla;

Büyük oyunlarında, (Ankara, İstanbul ve İzmir) tam 15 TL indirimli 9 TL,
Müzikal oyunlarda, (Ankara, İstanbul ve İzmir) tam 22.50 TL indirimli 13.50 TL
Çocuk oyunlarında, (Ankara, İstanbul ve İzmir) her yer 6 TL
Büyük oyunlarında, (Bursa, Adana ve Antalya) tam 12 TL indirimli 7.50 TL
Müzikal oyunlarda, (Bursa, Adana ve Antalya) tam 18 TL indirimli 12 TL
Çocuk oyunlarında, (Bursa, Adana ve Antalya) her yer 4.50 TL

Büyük oyunlarında (Trabzon, Diyarbakır, Erzurum, Konya, Sivas, Van, Gaziantep, Elazığ, Malatya, Samsun, Çorum, Zonguldak, Kahramanmaraş, Denizli ve Ordu) tam 7.50 TL indirimli 4.50 TL

Müzikal oyunlarda (Trabzon, Diyarbakır, Erzurum, Konya, Sivas, Van, Gaziantep, Elazığ, Malatya, Samsun, Çorum, Zonguldak, Kahramanmaraş, Denizli ve Ordu) tam 12 TL indirimli 7 TL

Çocuk oyunlarında (Trabzon, Diyarbakır, Erzurum, Konya, Sivas, Van, Gaziantep, Elazığ, Malatya, Samsun, Çorum, Zonguldak, Kahramanmaraş, Denizli ve Ordu) her yer 3 TL                                                                                                 
 
 

Anahtar Kelimeler: devlet tiyatroları, devlet tiyatrosu, istdt, ankdt, ankara devlet tiyatrosu, istanbul devlet tiyatrosu, izmir devlet tiyatrosu, adana devlet tiyatrosu, adana şehir tiyatroları

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir