MAKALELER

Çok Yaşa Komedi - İstanbul Devlet Tiyatrosu

2010.11.15 00:00
| | |
3295

Çağdaş dram sanatının kurucusu Çehov' un bütün insanlığa armağan ettiği kısa güldürülerini keyifle hatırlayalım

 


   . Gaziantep Devlet Tiyatrosundan "Çok Yaşa Komedi" Geçti...

 

    Çağdaş dram sanatının kurucusu Çehov' un bütün insanlığa armağan ettiği kısa güldürülerini keyifle hatırlayalım. Kuğunun Şarkısı' nı, Ayı' yı, Tütünün Zararları' nı ve Bir Evlenme Teklifi' ni "insanlık komedyası" nın rengarenk albümünden ödünç alalım. Hayatın ve insanoğlunun tuhaflığını Çehov' un eşsiz karakterlerinden izleyelim. Ölümünün 100. yılında onu, ölümsüz eserleriyle ve alabildiğine gülerek analım.
 
    Anton Cehov'un bu unutulmaz eserini İstanbul DT tiyatrosu Turne tiyatrosu Olarak Gaziantep'te sergiledi.

 


 
    Yanlız ; İstanbulda Oynanan ''Kuğunun Şarkısı' , Ayı' , Tütünün Zararları' nı ve Bir Evlenme Teklifi' "insanlık komedyası" gibi tiradların olmasına rağmen sadece Ayı,Tütünün zararları, ve Bir evlenme teklifinden oluşan 3 hikayeyi sergiledir.Yıllarını tiyatroya adamış bu usta isimler görevlerini layıkıyla yerine getirip seyircinin yüzünü güldürmeyi başarmışlardı.
 
    İstanbul devlet tiyatrosu kadrosunda bulunan Enver Başar'da(tiyatronline.com sahibi) Gaziantep'teydi. telefonla görüşmelerimiz sonrasında, Oyundan sonra yemek için sözleştik. Oyun çıkışı Araçla kaldıkları otele gittik. Yemege oturduğumuzda 3 kişilik oyunun teknik kadrosuyla toplam 10'a yakın kişi olduk. Zeynep erkekli hocam biraz rahatsız oldugu için erken ayrılmak zorunda kaldı.
 
    Zafer Algöz ve Galip Erdal hocalarımızın bir birinden ilginç inanılmaz anılarını hayretlerle dinledik. Konservatuar'a hazırlanan ögrencileri yakından ilgilendiren tiradlar hakkında konuştuk. ve DT'deki son gelişmeler hakkında bilgi aldık.
 
    Konuşmalar sonrasında Anladıkki Konservatuarı kazanmak , Devlet tiyatro kadrosuna girmekle mücadele bitmiyor. asıl mücadele Devlet tiyatrosuna girdikten sonra başlıyor. Yıllardır sahneye çıkmayıp devlet maaşı alan sanatçılarda Devlet çatısı altında ! Oyunlar yazarak sergilemek isteyen,Sahneye çıkmak isteyipte çıkarılmayarak sahne özlemi taşıyan ve bunu devletten isteyen sanatçılarda Devlet çatısı altında.
 
    Burda anladımki devlet her noktada olduğu gibi Tiyatroda'da herkesi şaşırtmayı ustalıkla biliyor. sanatçıların hiçmi suçu yok. tek suçlu devletmi ? Kesinlikle Hayır. Yıllardır. sahneye çıkmayan sanatçılardan tutunda, VİP Özellikleri olmadığı için Şehir dışında açılış ve konserlere katılmayan şarkıcılarmı ?
 
İhsan ATA : Devlet tiyatrosundaki sanatçıların Dizi ve sinema filimlerinde Oynamalarını nasıl buluyorsunuz ?
Zafer ALGÖZ ; Bunlara ihtiyaç vardır. ama bunlar olduğu sürece alternatifler çoğalıyor . ve sanatçılar sahneye çıkmak istemiyor.
İhsan ATA :Oyunların Gişe açısından ; bir çok kişinin ünlü görme düşüncesiyle Oyun izlemeye gelmesi konusunda ne dersiniz.
Zafer ALGÖZ : ''Bu doğrudur ama Tiyatronun önüne geçmemelidir.
İhsan ATA : Bir Oyunu sahneye koyarken Olmazsa olmazları nelerdir ?
Zafer ALGÖZ : Artık eskisi gibi klasik Oyunlardan uzaklaşıp Daha uygar daha evrensel mesajlar içeren Oyunlar oynanmalıdır. bu yüzden artık tiyatroda iki şeyim çok önemi vardır.
1. Işık
2. Oyunculuk

Dekor Olmadanda oynanır,kostümsüzde sahneye çıkılır,tek seyirci karşısındada oynarsın ama bunlar tiyatronun olmazsa olmazlarıdır.
Koskoca Jack Nicolson bile her filiminden 65 miyon eurolar alırken kendisini geliştirmek için Tiyatro yaptıgını ve bunun sayesinde yıllardır. ekmek yedigini biliyorken bizim sanatçılar neden böyle bir tutuma girerler anlamam.
Hatırlarsanız Leonardo Di Caprio titanik filmiyle gişe rekoru kırdı. ama telezviyon ve sinema dünyasında hep zirvede kalabilmesi için milyon dolarlarca para harcayıp tiyatro kurslarına yazıldı.
Bu Örnekleri çoğaltabiliriz.
Şu an hayranlıkla izlediginiz o dünyaca ünlü sanatçılarında mutfağıda tiyatrodur... eğer amaç ünlü olmak yada bu işten para kazanmak istiyorsanız. alt yapınız tiyatro olmalıdır. yoksa 1 kaset çıkararak ünlü olan şarkıcıların yada mankenlerin arkasında oynamaya mahkum kalırsınız.
 
    3.30 saatlik sohbetin ardından otelden ayrılırken sanatçılar ertesi günü yola çıkmak için odalarına ayrıldılar.
 
    İyiki varsın Çehov

Anahtar Kelimeler: çok yaşa komedi, istdt, istanbul devlet tiyatrosu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir