MAKALELER

Ben Bir Bahar Sabahı Öleceğim

2024.03.02 00:00
| | |
1302

İstiklal Caddesi'nde Aslı Han'ı bilirsiniz.O binanın alt katında kızıl saçları, incecik kaşları, kedileri...

Alper Kurbaloğlu'nun yazdığı, dramaturgluğunu Selin Köseoğlu'nun, ışık tasarımını Utku Kara, dekor kostüm tasarımını Hilal Polat'ın, yürütücü yapımcılığını Zeliha Gürsoy, hareket düzenini Salih Usta, müziklerini Mercan Dede, oyun fotoğraf çekimlerini Aydan Çınar,  Sanem Arslantürk, afiş tasarımını Rugül Serbest, ses ve efekt tasarımını Oğuz Kont, B. Barış Hamarat'ın, yapımcılığını Kozmopolitan Tiyatro ve reji asistanlığını Derya Sönmez'in  üstlendiği,  " Bay Samir " yalnız insanların, kırık hayatların, un ufak edilmiş umutların öyküsünü anlatıyor.

İstiklal Caddesi'nde Aslı Han'ı bilirsiniz.O binanın alt katında kızıl saçları, incecik kaşları, kedileri, genelde siyah renkli giysileri, bilekten atkılı ayakkabılarıyla, gerçek adını bilmediğim bir Matmazel vardı.

Minyondu.Dükkanı da küçücüktü zaten.Taraklar, kurdelalar, taçlar, taşlı taraklar, fermuar, düğmeler neler yoktu ki o dükkanda...oranın simgesi gibiydi.Geçenlerde yolum Aslı Han'a düşmüştü.Matmazel'in dükkanı kitapçı olmuş.Meğer iki yıl önce Matmazel...

" Bay Samir " i izlerken birden Matmazel'i hatırladım.Çünkü Harbiye'de Matmazel isimli bir manifaturacı dükkanı ve o dükkanın vitrininde neredeyse kırk senedir duran, plastikten imal edilmiş manken Sabit'in çevresinde geçiyordu Bay Samir'in anlattıkları.

( Bu arada " Samir " gece insanı, meyve veren bitki anlamına geliyormuş, bunu da oyun sonrası, Kerim Urun'dan öğrendim.)

Evet, Bay Samir mütevazı saadetleri olan, tüm hayatı işi, (kendisi Maliye'de vergi denetim memuruydu) ve doksan metre karelik evi arasında geçen, her devlet memuru gibi, iş seçme hakkı olmayan, namuslu, titiz, korkuları, kaygıları, hayal kırıklıkları ile hemhal olmuş biriydi.Tıpkı " Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım "ın Vicdani'si gibi...

Akşamlardan bir akşam mesai sonrası Taksim'den Şişli'ye doğru yürümeye başlamıştı yine...ve ne olduysa o zaman oldu !

" Ben bir bahar sabahı öleceğim.Pencerem açık olacak.Kuş sesleri gelecek." 

" Bay Samir " de Kerim Urun ve Gökhan Gürün'ün başarılı oyunculukları her türlü övgüyü fazlasıyla hak ediyor.Gökhan Gürün değişik karakterleri yaşar kılarken en ufak bir tekrara, abartıya düşmüyor.Kerim Urun Bay Samir'i oynamıyor, adeta yaşıyor.

" Bay Samir " izlenmesi gereken oyunlardan biri.Öneririm.

Anahtar Kelimeler: Ben Bir Bahar Sabahı Öleceğim, bay samir, Kozmopolitan Tiyatro0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir