MAKALELER

Bayanlar Baylar Dario Moreno Öldü

2024.07.07 00:00
| | |
3575

Yapımcılığını Tiyatro Rudius'un üstlendiği "Bayanlar Baylar Dario Moreno" yu Kosta Kortidis yazmış, yönetmiş ve Dario karakterini başarıyla yorumlamış.

Yapımcılığını Tiyatro Rudius'un üstlendiği " Bayanlar Baylar Dario Moreno " yu Kosta Kortidis yazmış, yönetmiş ve Dario karakterini başarıyla yorumlamış.

Hüzün dilsiz, yalnızlık sessizdi terk edildiği yetimhanede.Hiçbir yerde, hiçbir kimse olmayacak, bunun için de sadece hayata tutunacaktı David.

" Sahne benim! Karar benim! Bu hayat benim ! Bundan evvel hep başkaları benim namıma
karar verdi! Artık tüm kararlarımı kendim vereceğim ! " 

9 Kasım 1938 Çarşamba akşamı sahneye çıktı...ilk şarkı.Alkışlar.

" Sevgilim İzmir! Sevgilim,  memleketim… hayatım boyunca önüme baktım ve güldüm. O akşam 9 Kasım akşamı  doğduğum yerde İzmir’de bundan böyle sahneden başka yerde olamayacağımı anladığım akşamdır. Hayatım boyunca geriye bakıp acılarıma bile gülümsemeyi  öğrenmiştim lakin 9 Kasım’dan sonraki gün ardıma bakıp hep ağladığım tarih olarak  kaldı… büyük kurtarıcı artık yoktu. Atatürk öldü… sanıyorum onunla birlikte Türk Milleti’nin bir parçası da öldü ! Atatürk’ü çok sevdim. O kadar çok ! İzmir kadar Türklük  kadar çok ! Ve büyük kurtarıcı bir kez daha bana yardım etti. Bir gün sonra sahneye çıkmaya karar versem belki de asla sahneye çıkamayacaktım ! Geriye bakınca ağladığım  tek tarih olarak kalacak 10 Kasım yaşadığım müddetçe ! 

3 Nisan 1921’de Aydın 
Germencik’te doğdum ! Sonra İzmir ! Orada ikinci kez doğdum ! Bütün çocukluğum  Mezarlık Başı mevkiinde geçti… Yahutane dedikleri evlerde büyüdüm. Büyümedim de büyümeye çalışıyordum diyelim… Yahutane müstakil evlerden bazen üç, bazen dört ailenin birlikte yaşadığı evlerdi… ev derken…tahta, kagir evler.Tahta kuruları eşlik eder size dört mevsim… ne ısınır ne serinler… nüfus kalabalık bazen yirmi bazen otuz kişi… kalabalıkları sevmem o zamanlardan kalan bir alışkanlık… sonra babamın ölümü… hala bir yerden keskin bir metal sesi duysam irkilirim… onu hiç yaşamadım. Bazen insan yaşamadıklarını dh çaha çok sever. Babam bir hatıradır bana…  ondandır ki tüm eksikliklerimi pürüzsüzce onun hatırasına yerleştirebiliyorum! Babam 
bir demiryolu işçisiydi… daha demir ağlarla örmeye başlamadığımız günlerin işçisi…  demiryollarımız İtalyan şirketlerin elindeydi o vakit! Ondan sonra İsmet Paşa ve Büyük 
Atatürk o hatları da millileştirdi… zavallı babam… kendi halinde bir işçi babam… ve bir  tabancadan çıkan; ani metalik bir ses ile yere yığılıp gitti bana sadece geriye hatırası 
kaldı! Raylarda nasıl yattığını bile hatırlamıyorum sadece bir hatıra inşa ettim onun üzerine… sonra kendime bir söz verdim… onu kendimde yaşatmaya karar verdim! Adını 
adım yaptım ! (...) Babamın adı Moreno idi..." 

Işığın içindeki belli belirsiz silüet büyüyordu...

Önünde uzayan zaman koridorunda dünya çapında başarılar, plaklar, şarkılar ve yalnız, bir başına debelenen bir adam olacaktı sadece.O, Dario Moreno'ydu.Bir yıldız...uçsuz bucaksız gök boşluklarında bir yıldız.

Kosta Kortidis Dario için şunları söylüyor : 

" O benim bir parçam. O benim, ben de o.Bir diğer ifadeyle, ben bu oyuna hayatımı koydum. Dario'yu oynamıyorum. İlk kez birini oynamıyorum. O benim çünkü." 

Doğru hatırlıyorsam Gustav Flaubert, kendisine Emma'nın gerçek kimliği sorulduğunda :" C'est moi Madam Bovary " dermiş.Yaratıcı deha ve kahraman arasındaki özdeşimin gücü, başka nasıl tanımlanabilir ki zaten ?

Kosta Kortidis, diyalektik bir yaklaşımla şöhret ve yalnızlık arasındaki iç çatışmaları oyunun odağına almış ve sağlam bir dramatik yapı oluşturmuş.Tekst akıcı dili, soluklu anlatım gücü, kurgusuyla da son derece başarılı.

Şarkı seçimleri son derece başarılı ve sahnede oluşturulan illüzyona eşlik edecek nitelikte.Hemen belirtmeliyim ki, Kosta Kortidis ' Dario Moreno'yu taklit etmiyor,' eserleri kendince yorumluyor...ama yorumlarken, karşımızda Dario Moreno'nun olduğunu duyumsatıyor.Özellikle " Deniz ve Mehtap ", " İstanbul'un Kızları ", " Niksar'ın Fidanları "na tüm salonun eşlik etmesi de bunun bir kanıtı olsa gerek.

" Bayanlar Baylar Dario Moreno " ( yoksa, Bayanlar Baylar Kosta Kortidis mi desem )  duygulandıran, düşündüren, şarkılarıyla bizi geçmiş senelere götüren, rejisi, oyunculukları, dekor, kostüm, ışık tasarımları, müziği ve koreografisiyle " İzlenmeye değiyor" dedirten, dört dörtlük bir yapım.Bu sözüm belki iddialı gelebilir ama Tiyatro Rudius gerçekten bir başyapıta imza atmış." Mythos, Epos, Logos, " diyelim.

Ve umarım, Kosta Kortidis " Dario " yorumuyla gelecek yıl tüm tiyatro ödül jürilerinin " En İyi Erkek Oyuncu " adayları arasında yerini alır.

Eve döndüm.Sıcak suyu açtım.Aynada oluşan buğuya, hiç düşünmeden aklıma gelen ilk sözcüğü yazdım:

          " D A R İ O ".

Pencereyi araladım, bir süre sonra yazı yok oldu.Ama her buhar oluştuğunda o beş harf yeniden belirecek, biliyorum.

Oyunun Künyesi : 

Kosta Kortidis’ten
Bayanlar Baylar Dario Moreno

Yazan/Yöneten: Kosta Kortidis

Oyuncular: Kosta Kortidis, Dilara Tabak, Akın Kaplan, Alper Arık, Özlem Alpözü, Hazal Akyürek, Alp Balkan, İlkay Özşen

Dekor Tasarımı: Batuhan Bozcaada

Kostüm Tasarımı: Ayşegül Kaplan Bağcık
Kostüm Uygulama: Zehra Ahmat

Koreografi: Arda Alpkıray

Müzik Direktörü: Altuğ Akınsel

Ses&Efekt Tasarımı ve Fotoğraflar: Gülay Oktar

Dış Sesler: Gülay Oktar, Yeşim Kopan, Oğuz Toydemir, İffet Diler, Füsun Ünsal, Tülay Tüzün, Gökhan Özer, Ömer Faruk Zora.

Afiş Tasarımı: Barış Çantay

Anahtar Kelimeler: Bayanlar Baylar Dario Moreno Öldü0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir