MAKALELER

Aşk Aptalı - Tatbikat Sahnesi

2017.01.06 00:00
| | |
5423

’’Aşk Aptalı’’ adlı oyunla başka bir şaşkınlık ,tedirginlik hatta gerilimi de başarılı oyuncularla Ankara Tatbikat Sahnesi yaşatmıştır...


"AŞK APTALI’" VE ANKARA TATBİKAT SAHNESİ’ NDE BAŞARILI BİR ÇALIŞMA!
 

 Başkent Ankara’ nın yoğun kar yağışı altında kaldığı zor günlerinde Sam Shepard ve ’’Aşk Aptalı’’ adlı oyunla başka bir şaşkınlık ,tedirginlik hatta gerilimi de başarılı oyuncularla Ankara Tatbikat Sahnesi yaşatmıştır.

Burcu Özberk ve Aytek Şayan ‘ın performanslarıyla seyircinin alkışlarını alan bu oyun, gerçekten oyunculuk anlamında da Başkent Ankara’ nın yüzünü güldürmeyi başardığı düşünülmüştür.

Aşk Aptalı (Fool for Love) ve Sam Shepard

Amerikalı oyun yazarı Sam Shepard oyunlarında gerçek, gerçeküstücülük anlamında dokunuşlarıyla birlikte takıntı ,özlem, tutku, dehşet ve gülümseten ama içinde zorluğu da barındırdığı için burukluğunu yüksek oranda hissettiren devamı kahkahaya dönmeyen kısa tebessümleri de daima sevmiştir. 

Alışılmışlığın dışında ,sessiz başkaldırının tınıları kısacası çağdaş yaşamın her katmanında sizi misafir etmeyi yazar bu oyunuyla da istemiştir.

Yaşadığı toplumun günahlarını örtmek yerine yüzleşmek ama estetik kaygılarını kaybetmemek özellikle aile yapısının şaşırtıcı yanlarından kaçmadan, çarpıtmadan gerçekçi yaklaşımını ortaya koymak için yazar burada da tercih hakkını kullanmıştır. 

Ülkemizde ’Aç Sınıfın Laneti’, ’Vahşi Batı’ adlı oyunları da yazarın çokça sahnelenmiştir.

Pulitzer ödüllü yazar ve oyuncu Sam Shepard 74 yaşında halen bütün gücüyle yazarlık, oyunculuk anlamında sinema ve tiyatro çalışmalarını doğduğu yer Illinois ‘den biraz uzakta Manhattan da sürdürmeyi tercih etmiştir. 

Aşk Aptalı (ATS) ve Oyuncular

Birbirini çok seven ve bu aşırı sevginin getirisi olan didişmenin ileri aşaması olan kavganın sözlü ve hareketsel ataklarını da beraberinde getirmiş bir kadın ile erkeğin ’’Aşk Aptalı‘‘ zorlu bir öyküsü olmuştur.

Burcu Özberk -May(Kadın), Aytek Şayan- Eddie(Erkek) oyunun iki güçlü baş kahramanı olarak May’in Eddie’den kaçarak saklandığı otel odasında buluşmalarıyla 15 yıllık bitmeyen aşkları yeniden oyunda başlamıştır.

"Aşk Aptalı" adlı oyun ATS seyirci olarak oturduğunuz andan itibaren Dün –Bugün, Geçmiş-Gelecek, Aşk-Sevgi, Aşk-İhanet, Gerçek ve Üstücülük üzerine çağdaş bir anlayışla detaylandırılmış öykü de, rahat soluk alıp –verme temposunda seyretme ihtimalinizin olmadığını kısa süreli sahibi olduğunuz koltuğunuzun hareketleriyle bile oyunda size hissettirilmiştir.

"Aşk Aptalı’nı" biraz daha açarsak alt dokuda tamamlanmamış bir aşkın yanık kokusunu içine sindirememiş aşık ama aslında iki üvey kardeşin öyküsünü yazar seyirciyle buluşturmuştur.
                                                                                    
May ve Eddie’nin 15 yıl gibi aslında çok genç yıllarına dayalı aşklarının oturmamış öyküsünün, devamlı olumsuz sinyal vermesinin ardında yatan hastalıklı asal gerçekleri olmuş ve onları hep huzursuz etmiştir.

Oyunda varlığını sürekli taze tutan şüphe, hırçınlık, terk etmek veya edilmek gibi duygular mevcut Aşk-Nefret ikilisinin iyileşemeyen taraflarının ana sinyallerini parlatmıştır. 
                                                                                                     
Oyunun son’u  konusunda veya  son’un devamlı değişikliği konusunda, öykünün aktarımına katılan diğer kişilerin Eddie ‘ye ait çıkmazların ve intihar olayına ait etiketlenmenin kontes üzerinden May da bitirilmesi zor’un biraz daha açıklayıcı yanını  seyirciye getirmiştir.

Burcu Özberk-May(Kadın); Oyun da aşkın getirdiği kıskanç ve hırçın tavırlarıyla performansına başarılı beden dilini de katarak doğal ,samimi oyunculuğuyla May rolünü üstlenen Burcu Özberk seyircinin alkışını zorlanmadan almıştır.

Oyuncu pürüzsüz güzelliğiyle birlikte doğru dil kullanımında da seyircinin ilgisini çekmiştir.

Burcu Özberk 75 dakikalık performansında gösterdiği oyunculuk başarısında her türlü süsten arınmış bir otel odasının durağan ortamında bir ışık olmuş, kostüm değiştirme gibi benzeri sahnelerde özellikle kendi ritminde gerçekleştirdiği ve yapaylıktan uzak duruşuyla başka heyecanların oluşmasına imkan tanımamış,  sahne ölçüsü içinde oyunculuğunu her iki bölümde de getirdiği tavır aralıkları ve geçişlerinde bir dantel gibi işlemiştir.

Aytek Şayan –Eddie(Erkek); Oyunun diğer başarılı performansı daha doğrusu bu başarının ortağı Aytek Şayan olmuştur.  

Şayan hissettirdiği enerjisiyle ,gücüyle düşürmediği performansı’yla oyunu tıpkı  bir saat’in akrep ve yelkovanı temposunda  Burcu Özberk’le kesintisiz devam etmesin aralıksız eşlik etmiştir.

Aytek Şayan'ın oyunda her şüphe ,her terk etme ve edilme esnası dönüşlerindeki ölçü, aksiyonel ve duygusal bağlamda kurduğu denge anlamında oyunun başarısını da fevkalade etkilemiştir.

Oyunda bu hastalıklı üvey kardeş yapısında May, Martin ve İhtiyar karmaşası içinde herkesin istediği mesajı  sonunda cebine almasına Eddie ‘nin İhtiyarla olan başarılı sahnesi de etkili olmuştur.

Özberk ve Şayan sahne üzerinde birbirine mükemmel denebilecek şekilde eşlik etmiş diğer oyun kişilerinin etkisi istenilen veya beklenenin daha da gerisinde kalmıştır.

Önemli mesaj 

Aile üzerine hem de ayrıntıları üzerine çağdaş toplumun görmezden gelmeye ve özellikle Amerikan toplumu üzerinden önemli dokunmalar karmaşası seyircisiyle oyun sonrası da dışarıya çıkmış yine seyirciyi düşündürmüş ve huzursuz etmiştir.
                                                  
Erdal Beşikçioğlu  -Ankara Tatbikat Sahnesi

Ankara Tatbikat Sahnesi (ATS) oyuncu, yönetmen Erdal Beşikçioğlu tarafından Ankara da (2015) yılında kurulmuştur. 

Alternatif Tiyatro Sahnesi olarak kendinden başka Elvin Beşikçioğlu ve Jason Hale isimlerinin de şimdilik yönetmenlik yaptığı bu sahne de ’’Aşk Aptalı’’ adlı oyunda yönetmen olarak Jason Hale imzası görülmüştür.

Tatbikat Sahnesi'nin Genel Sanat Yönetmeni sorumluluğunu üstlenen Beşikçioğlu "Bir Delinin Hatıra Defteri’’ Gogol oyunu ve Yerli televizyon dizisi’ Behzat Ç’ ile adını gerçek anlamda ülkemiz de duyurmuştur.

Ve önemli diğer notlar

Amerikalı yazar Sam Shepard oyunu "Aşk Aptalı" yine Amerikalı yönetmen Jason Hale tarafından yönetilmiştir. 

Yazarın yaşadıklarına  , gözlemlerine çok uzak olmayan yönetmenin başarısı ve ortak görüşü Beşikçioğlu’nun  ‘seyirciyi biraz rahatsız etme,biraz endişe,biraz gergin bir ortamda soluklanmasına’ ilişkin iksirinden yönetmeninde paylaştığı izlenimi doğal olarak bu oyunda da hissedilmiştir.

Melih Efe Çınar(Martin),Nusret Çetinel (İhtiyar-Baba)rolünde,Eray Eserol çeviri,  Onur Yüce müzik anlamında  oyuna katkıları olmuştur.

Sahne Tasarımı -Işık ve Kostüm çalışmalarında Özlem Gezgin, Mustafa Bal, İnci Kangal Özgür başarıları oyuna tamamen yansımıştır. 

Özellikle otel oda tasarımındaki yalın düşünce ,doğru ışıklandırma ve kostüm renk- biçim seçimi’yle uygulama için teknik ekibe seyircinin teşekkürü  olmuştur.

Emrullah Çakay, Yeliz Balım, Beril Pozan ile tüm emeği geçen gençlere bizim de teşekkürlerimizi iletmekle birlikte, önceden Ankaralı şimdilerde İstanbullu olan tüm seyirciler adına "Aşk Aptalı" Sam Shepard oyununu İstanbul seyircisine izletilmesi de ayrıca ilgili sahneden dileğimiz olmuştur.

Füsun Akmen Balkaya

 Ankara Tatbikat Sahnesi-Kavaklıdere

Ek: İstanbul Tatbikat Sahnesi de 2016 yılında Etiler / Nispetiye cad. Melodi Sokak'ta seyircisiyle buluşmuştur. 
 

Anahtar Kelimeler: ankara tatbikat sahnesi, aşk aptalı erdal beşikçioğlu0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir