MAKALELER

Annemden Kalan Gül Ağacı Masanın Üzerinde Çaydanlık Beyaz Bir İz Bıraktı

2024.02.17 00:00
| | |
1943

Küçükken annemin sen değil, bir başkası olduğunu düşünürdüm hep...

" Anneden kıza aktarılmayan ne var sence...Hayat bilgisi !

Ferdi Çetin'in yazdığı, Kayhan Berkin'in yönettiği, dramaturgluğunu Noyan Ayturan'ın gerçekleştirdiği "  Annemden Kalan Gül Ağacı Masanın Üzerinde Çaydanlık Beyaz Bir İz Bıraktı" adlı oyunda Gül Sağer kostüm, Ayşegül Sedef Ayter ışık, Sadi Güran afiş, Anıl Aslan ses ve efekt tasarımını üstlenmiş.Oyun fotoğraflarını Sanem Arslantürk, Aydan Çınar çekmiş.

" Annemden Kalan Gül Ağacı Masanın Üzerinde Çaydanlık Beyaz Bir İz Bıraktı " da Ayşe Lebriz Berkem, Nergis Öztürk, Kayhan Berkin, Okan Urun'un başarılı yorumları dikkati çekiyor.

" Küçükken annemin sen değil, bir başkası olduğunu düşünürdüm hep..."

Çok uzun yıllar önce, " Mutlu Günler" adlı oyunda, bugün bile belleğimde taptaze kalmış,  Willie'ye kattığı boyutla hatırladığım Ayşe Lebriz Berkem yine çok başarılı.Daha ilk antresiyle oyuna mührünü basıyor, diyebilirim.

Ayşe Lebriz Berkem ve Nergis Öztürk duygu geçişlerini son derece ustalıkla bir biçimde ortaya koymuşlar.Hüzne ses ve nefes vermişler sanki.

" Akciğer ", " 10 Saniye ", " Ölüm Hastalığı", " Düşperest "in ardından bu oyunda da Nergis Öztürk farklılığını ortaya koyuyor ve izleyiciden tam not alıyor. 

Seyirci salona girdiğinde, mekanın büyüsünü duyumsuyor ister istemez.Tekst birkaç yerde  didaktik bir üsluba yönelse de, etki gücünü hep koruyor.

" Annemden Kalan Gül Ağacı Masanın Üzerinde Çaydanlık Beyaz Bir İz Bıraktı" da tüm oyuncular canlandırdıkları karakterleri derinlemesine analiz etmekle kalmamış, adeta özdeşleşmişler.

" Yazdığım satırlar da, yüzümdeki çizgiler de kıvrılıp giden yılanlardır..."

Hayat bazen bir karadeliğe itekler bizi.Vişne Bahçesi'nin Uşak Firs'i gibi hissederiz kendimizi." Kelimelerin ağırlığı olduğunu fark ederiz " ansızın." Tek yapmamız gereken devam etmeye çalışmak" tır aslında.Peki ya kapanmamış, kapanmayacağı belli hesaplar ? Yaşanan bütün bu duygusal ve fiziksel "yıkımın resmini kim yapacak "tı ? Evet, kim ?

"Annemden Kalan Gül Ağacı Masanın Üzerinde Çaydanlık Beyaz Bir İz Bıraktı" yı izlemek, başlı başına keyifti.

Anahtar Kelimeler: Annemden Kalan Gül Ağacı Masanın Üzerinde Çaydanlı0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir