MAKALELER

Ak Mantık İntikam

2021.10.01 00:00
| | |
3640

Yaz aylarında başlayan diziyi izleme kararı almamın sebebi naif konuların eşlikçisi olan çoğunlukla dizilerin görsel lezzeti...

Annem Güneş Sezai Akmen anısına …                            
 

AŞK MANTIK İNTİKAM        
 (Çağın Popüler Kültürü Olan  Dizi Üzerine Dokunuşlar ..) 

Yaz aylarında başlayan  diziyi izleme kararı almamın sebebi  naif konuların eşlikçisi olan çoğunlukla dizilerin  görsel lezzeti ,yorgunluk vermeyen sevimliliği  ve dinlendirici tarafından faydalanmak olmuş.Genel izleyici verilerine esas olan değerlendirme şekliyle  en masum yaz keyif  izlemesi tarafımdan asal olmuştur

TELEVİZYON VE DİZİ TARİHİ Televizyon denen sihirli kutuyla ülkemizde selamlaşma  tarihimiz 1969 yılı olduğu hatırlanırsa, yabancı dizilerin oyuncularıyla tanışıklığımız ,dostluğumuz oldukça yoğun şekilde geçmişte  uzun yıllara yayılmıştır.Türkiye’nin  ise çok uzak olmayan 1975’li yılları işaret eden yerli dizi tarihine baktığımızda geçen sürenin bu çalışmalara önemli ve olumlu gelişmeler getirdiği görülür.. Hepimizin evine davetsiz giren bu program ya da  çalışmalar yine istemediğimiz  zaman  kendi  oylamamız sonucu sessizce çekilerek yerini başka isimlerden oluşan  program-çalışmalara bırakmak zorunda kalmaya zorunludur. İnsan emeğini içinde barındıran çokça farklı iş gruplarının  kümelendiği zorlu şartları olan ve  sinema sanatına yakın ya da onun alt başlıklarında kendine yer bulan diziler , çoğunlukla tiyatro sanatının  oyuncularıyla soluk alabilen çağın tüketici yanını fazlasıyla üzerinde taşıyan  bu çalışmalar, toplum içinde  de fazlasıyla eleştirilere hedef olsada   varlığının kabul edildiği açık seçik ortaya çıkmıştır.

Ekonomik anlamda önemli olan dizi kavramının ötelenmesi mümkün olamayacağı gibi oyunculara tanınma ve şöhret kelimesinin karşılığını vermiştir. Yerli dizilere eleştirisel yaklaşım getirenlerin bu dizilerin müşterisi olduğu  anketlerce tespit edilmiş ve dizi popülerliğinden yitirilemeyen sürecin gençleri  etkilediği için üniversitelerde  veya özel kuruluşlarda kamera önü anadalları, kurs ve sertifika programlarının açılışı gözlenmiştir. Dizilerin sürükleyici,etkileyici,özendirici ve düşünmeyi  engelleyici etkileri her dönem  eleştiriyi getirmiştir.. Kültürel, tarihsel yakınlaşmalar ile  tüketim ekonomisiyle sanal olan özendirici yaşamların kişilerin hayal dünyasından çokça beslenmesi tehlikeli ama maalesef oluşumu önlenememiştir.. 

AŞK  MANTIK  İNTİKAM(CUNNING SINGLE LADY)  Haziran ayında başlayan ismi yukarıda anılan dizi bilindiği gibi uyarlamadır.Evlenip çeşitli olumsuzluklar yüzünden ayrılan genç çiftin farklı konumlarda tekrar karşılaşması sonrası  yeniden başlayan  aşklarının öyküsüdür. Oyuncuları  tarafından sevimli ve şık reklamları sosyal medyada ihmal edilmeyen  dizinin, kış dönemine devam kararı kanalınca alınması yine başarısı olmuştur.

BURCU ÖZBERK/Esra Erten H.Ü Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden  mezun olmuş.Dizide doğallığı,bedenini kullanışındaki rahatlığı ve özellikle diksiyon ,fonetik bilgisinin konuşmasına yansıyan ses rengi,tonu bakımından  kullanışı oyunculuk anlamında akademik çalışmasının diğer  motiflerini tamamlamasını sağlamıştır. Her dizinin bölümlerinde farklı , tutarlı ve anlamlı mimiklerinin yarattığı söz kadar değerli vurgularıyla birlikte sözsel anlamda özellikle  kendine özgü vurguları ile küçük hareketlerinin duygu geçişlerine verdiği  keyifli anlamlar dizide gerçekten başarıya giden yolda Burcu Özberk’in ayrıcalığı  için konservatuvar ve  sonrası sabrın ve çalışmanın sonucu olduğu inancımızı pekiştirmiştir

İLHAN ŞEN/  Ozan Korfalı Mühendislik ve mankenlik çalışmalarını  dizide oyunculukla buluşturduğunu  görüyoruz.Dizide karizmatik genç, başarılı iş insanı kimliğiyle görsel anlamda olumlu olan bu genç oyuncu, oyunculuk anlamında doğal olarak eksikliklerinin bilincinde ve tamamlayacağı  kanaatini bizde sahip olduğu alt kimliğiyle oluşturmuştur. Dizide  anlaşılmayan gergin,sert beden dili,mimiklerinde oluşan bizi tebessüm! ettiren zafiyet durumları ,sürekli duruş tekrarları ve yakın çekimlerde sahnesinden çok uzakta oluşuna destek veren partneriyle giremediği  göz teması ve mimikleri ve seyirciye genellikle  izlerken yormuş olması oyunculuk anlamında eksiklerin giderilmesini ama kaybetme anlamında da kendisine  isteğimizin olmadığını   iletmek isteriz..

BURAK YÖRÜK/ Çınar Yılmaz  dizide seyirciye sakin, yapıcı ,sabırlı ve öne çıkmayan yaramaz kimliğiyle doğru ulaşıyor.Boy dezavantajına rağmen bunu son derece beden dilinde yumuşak kullanmayı başarmış .Esra kimliğiyle geçişlerde doğru bileşenlerde olumsuz beklentisini bile olumlu serpiştirmelerle üstte vurguladığım  şekliyle başarılı olarak taşıyabilmiştir.

MELİSA DÖNGEL/ Çağla Yılmaz bütünüyle  güzellik kelimesinin hakkını vermiş olan oyuncu, oyunculuk anlamında  da gerçekten iyiyi hak etmiş. Kavga ,münakaşaya eşanlamda  düşündüğümüz sahnelerde ,dizide bulunduğu yere ya da taşıdığı ailesel ve işsel duruma uygun olmayan konuşma ve tavırlarda olumsuz kayışlarının ise  düzeltilmesi önerimiz olmuştur

ZEYNEP KANKONDE/Menekşe Erten ,GÜLAY KARACAOĞLU/Zümrüt Korfalı,SÜLEYMAN ATANISEV/Yalçın Erten dizinin izlemeye doyamadığımız sahnelerinin sahipleridir. Kendileriyle çalışma şansını elde eden veya izleme şansı bulanlara oyunculuk dersi anlamında üç sanatçıyı takip etmeleri  önerim oluşmuştur. Doğal,sıcacık kimliklerle doğru oyunculukların kolkola girdiği ailelerle diğer oyuncuların  birlikte sahne sayısının senaristlerce  çoğaltma temennimi burada yinelemek isterim.

M.KORHAN FIRAT /Ekrem Erten ağabey rolünde abartısız ,doğal ve yavaş halleriyle dizide yeni kimlik arayışında ekran empatisini fazlasıyla almış.

CEREN KOÇ/Elif Korfalı kızkardeş rolüne biraz daha renk getirmesi ve kendisini oyunculuk anlamında sıkıştırdığı yerden çıkartmasını dileriz.

SEVDA BAŞ/Zeyno,MEHMET YILMAZ/Musa bu ikili ekrana yansıttıkları enerjileriyle hem birbirleriyle hem de Esra ve Ozanlı sahnelerde dizinin sevimli sahnelerini oluşturmayı uyum içinde başarmışlardır.

Dizide emeği geçen diğer tüm oyuncuların ve çalışanların katkılarının ,bütünün başarısına  yardımcı olduğu kanaatiyle  kendilerine teşekkürlerimizin ulaşmasını temenni ederiz.

Füsun Akmen BALKAYA
Akademisyen-Eleştirmen/2021

Anahtar Kelimeler: aşk mantık intikam0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.
Diğer Yazıları

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir