Festival

Adana Tiyatro Festivalinde Son Hafta  25 - 29 Nisan 2017

Adana Tiyatro Festivalinde Son Hafta 25 - 29 Nisan 2017

2017.04.19 00:00
| |
0
|
6099


Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, son haftasında birbirinden ilgi çekici oyunlar var...

DEVLET TİYATROLARI-SABANCI ULUSLARARASI ADANA TİYATRO FESTİVALİ SON HAFTASINDA ‘‘ANNA VE AMİRAL’, ‘‘VİŞNE BAHÇESİ’’ VE ‘‘ANTİGONE’’ İLE SEYİRCİYLE BULUŞACAK

ÇEHOV’UN KALEME ALDIĞI “VİŞNE BAHÇESİ” İSTANBUL VE ADANA’DA TİYATROSEVERLERLE BULUŞACAK

RUSYA’DAN FESTİVALE MİSAFİR EDİLEN ‘‘ANNA VE AMİRAL’’, TARİH SAHNESİNDEN BİR AŞK HİKAYESİNİ TİYATRO SAHNESİNE TAŞIYOR

BELGRAD ULUSAL TİYATROSU DÜNYA EDEBİYATININ İLK DİRENİŞ ÖRNEKLERİNDEN ‘‘ANTİGONE’’Yİ SERGİLEYECEK


Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle gerçekleştirilen Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, son haftasında birbirinden ilgi çekici oyun ve atölye çalışmalarıyla devam ediyor. 25 - 30 Nisan 2017 tarihleri arasında yabancı oyunları ağırlayacak festivalde, Rusya’dan Irkutsk Müzikal Tiyatrosu ‘‘Anna ve Amiral’’, Gürcistan’dan Eristavi Tiyatrosu ‘‘Vişne Bahçesi’’ ve Sırbistan’dan Belgrad Ulusal Tiyatrosu ‘‘Antigone’’ oyunları ile Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde seyirciyle buluşturacak.


Festivale Rusya’dan katılan Irkutsk Müzikal Tiyatrosu’nun sergilediği ‘‘Anna ve Amiral’’, gerçek bir hikayeyi konu ediniyor. Oyunda, Rus deniz subayı Aleksandr Kolçak ile sevgilisi Anna Timireva’nın yasak aşkı, ikilinin mektuplarına dayandırılarak anlatılıyor. Yaşamının büyük bir kısmını sürgünde geçiren Anna Timireva’nın anıları üzerinden baskı çağında kadınların hayatlarındaki zorluklara dikkat çekiliyor.

Eristavi Tiyatrosu’nun sahneye koyduğu ‘‘Vişne Bahçesi’’, hem İstanbul hem de Adana’da tiyatroseverlerle buluşuyor. Çehov’un 1904 yılında kaleme aldığı oyun, Rusya’nın yüzyıl başındaki değişimini gözler önüne seriyor. Komik ve trajik unsurları barındıran Vişne Bahçesi’nde değişim sıkıntısı, modern yaşama ayak uydurma çabası, gelecek kaygısı ve aşk gibi her dönem güncel kalan konular işleniyor.

Antik çağ oyun yazarı Sofokles’in üçlemesinin son oyunu olan ‘‘Antigone’’, karakterlerini Yunan mitolojisinden alıyor. Yaklaşık 2 bin 500 yıl önce kaleme alınan tragedya, Antigone isimli karakterin inançları ile devlet yasalarının çatışması sonucu devlet otoritesine başkaldırışını anlatıyor.


Atölye çalışmaları yetişkin ve çocukları aynı festivalde buluşturuyor


Festivali daha da eğlenceli hale getiren halka açık atölye çalışmaları beşinci haftada da devam ediyor.


İlhan Ateş öncülüğünde 25 ve 26 Nisan saat 13.00’da gerçekleştirilecek ‘‘Çocuklarla Mask Yapımı’’ atölye çalışması, tiyatroda kullanılan maske yapım tekniklerini öğrenmek isteyen 10 yaş grubu çocukları ağırlayacak.


Tuğçe Tuna’nın yönettiği ‘‘Fiziksel Tiyatro Atölyesi’’nde kinetik zeka ve koordinasyon çalışmalarına odaklanılıyor. 18 yaş üzeri katılımcılara yönelik atölye, 27 ve 28 Nisan saat 13.00’da gerçekleştirilecek.


Mahmut Hazım Kısakürek ise ‘‘Karagöz Atölyesi’’ ile 29 ve 30 Nisan saat 13.00’da çocuk ve yetişkinleri aynı atölye çalışmasında buluşturuyor. UNESCO tarafından tescillenen geleneksel gölge oyunu Karagöz ve Hacivat, bu atölye çalışmasıyla tekrar canlandırılacak.

 

25 Nis 2017 Salı20.00 Rusya / Irkutsk Müzikal Tiyatrosu Anna ve Amiral Adana, Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi

25 Nis 2017 Salı 20.00 Gürcistan / Eristavi Tiyatrosu Vişne Bahçesi İstanbul, Sabancı Üniversitesi

27 Nis 2017 Perşembe 20.00 Gürcistan / Eristavi Tiyatrosu Vişne Bahçesi Adana, Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi

29 Nis 2017 Cumartesi 20.00 Sırbistan / Belgrad Ulusal Tiyatrosu Antigone Adana, Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi

25 Nis 2017 Salı 13.00 Atölye Çalışması: Çocuklarla Mask Yapımı  İlhan Ateş Adana, Devlet Tiyatrosu Çalışma Stüdyosu

27 Nis 2017 Perşembe 13.00 Atölye Çalışması: Fiziksel Tiyatro Atölyesi  Tuğçe Tuna Adana, Devlet Tiyatrosu Çalışma Stüdyosu

28 Nis 2017 Cuma 13.00 29 Nis 2017 Cumartesi 13.00 Atölye Çalışması: Karagöz Atölyesi  Mahmut Hazım Kısakürek Adana, Devlet Tiyatrosu Çalışma Stüdyosu

Anahtar Kelimeler: adana devlet tiyatrosu, adana tiyatro festivali, adanadt

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir