Haber

Adana Tiyatro Festivalinde Bu Hafta  (1-7 Nisan 2019)

Adana Tiyatro Festivalinde Bu Hafta (1-7 Nisan 2019)

2019.04.01 00:00
| |
0
|
5455


Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen 21. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali,

DEVLET TİYATROLARI-SABANCI ULUSLARARASI ADANA TİYATRO FESTİVALİ’NİN İKİNCİ HAFTASI GÜRCİSTAN’DAN “JULIUS CEASER”IN ÖZGÜN YORUMUYLA BAŞLIYOR


GÜRCİSTAN’DAN “JULIUS CEASER”, TÜRKİYE’DEN “YÜZLEŞME”, “İKİNCİ BAHAR”, “TEFTİŞÖR”, “ŞATONUN ALTINDA” VE “NİHAYET MAKAMI” OYUNLARI SAHNELENECEK

ANKARA DEVLET TİYATROSU’NUN “CİMRİ” OYUNU İSTANBUL’DA SAHNEDE OLACAK

FESTİVAL PROGRAMI ATÖLYE ÇALIŞMALARIYLA RENKLENECEK


Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen 21. Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, ikinci haftasında İstanbul ve Adana’da sahnelenecek oyunlarla devam ediyor. Gürcistan Rustaveli Tiyatrosu “Julius Ceaser”, Duru Tiyatro “Yüzleşme”, İstanbul Temaşa Tiyatrosu “İkinci Bahar” ve Tiyatro Adam “Teftişör” oyunları ile 1 – 8 Nisan 2019 tarihleri arasında Hacı Ömer Sabancı Kültür Merkezi’nde tiyatroseverlerle buluşacak.

Festival kapsamında açılışı gerçekleşen Sabancı Oda Tiyatrosu Fiziksel Tiyatro “Şatonun Altında” ve Altıdan Sonra Tiyatro “Nihayet Makamı” oyunlarıyla genç sanatçıları ağırlarken, Ankara Devlet Tiyatrosu ise “Cimri” ile İstanbul Sabancı Üniversitesi’nde olacak.

Bu yıl ilk kez festivale katılan Gürcistan Rustaveli Tiyatrosu, Shakespeare’in ünlü eseri “Julius Ceaser”ın özgün yorumuyla seyirciyle buluşuyor. Seyirciyi Roma dönemine bir yolculuğa çıkaran oyun, Roma’nın son büyük lideri olan Julius Caesar'ın bir komplo sonucu katledilmesini ve bunun ortaya çıkardığı sonuçları sahneye taşıyor.

Duru Tiyatro, “Yüzleşme” adlı oyunuyla çağdaş bir “Suç ve Ceza” hikayesi anlatıyor. İngiliz yazar Graham Farrow tarafından kaleme alınan, oldukça çarpıcı anların yaşandığı ve merakın hiç dinmediği oyun, bir çocuğun öldürülmesini ve o kayba neden olan failin toplum tarafından yıldızlaştırılmasını anlatıyor. İki başarılı oyuncunun dikkat çekici performansları sahne üzerinde yozlaşmanın hakim olduğu bir dünya kuruyor.

 

İstanbul Temaşa Tiyatrosu, Serkan Budak’ın yazıp yönettiği “İkinci Bahar” oyunu ile festival sahnesine aşk, romantizm ve komediyi taşıyor. Hayallerini çok çalışmak ve çok para kazanmak üzerine kuran bir genç kuşak ile solmuş çiçeklerin kendine özgü kokuları olduğunu geç de olsa fark etmiş olan diğer kuşağın çatışmasına odaklanan oyun, seyirciyi yaşamın anlamını sorgulamaya davet ediyor.

Gogol’un Müfettiş adlı eserinden uyarlanan ve Tiyatro Adam tarafından sahnelenen “Teftişör”, ulusların, dillerin ve kavramların birbirine karıştığı, belirsiz bir yer ve zamanda geçiyor. Tüm kürenin uyum sağladığı “Bulaşık Uluslar Meclisi” teftişi altında uyumsuz bir ülkede geçen oyun, tiyatroseverleri de bu distopik komedyanın parçası olmaya çağırıyor.

Ankara Devlet Tiyatrosu, her dönem geçerliliğini koruyan “Cimri” oyunuyla seyirci karşısına çıkıyor. Parayı bütün değerlerin üzerinde tutan, bu yüzden kendi insani özüne ve çevresine yabancılaşan insanın içine düştüğü çelişkileri, gülünç ve zavallı durumu komedi dilinden sahneye taşıyan oyun boyunca eleştirinin dozu hiç düşmüyor.

 

Sabancı Oda Tiyatrosu, iki genç ekibi ağırlayacak

Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’nin ikinci haftasında Sabancı Oda Tiyatrosu’nda yerli iki genç tiyatro topluluğu seyirciyle buluşacak.

Fiziksel Tiyatro Araştırmaları’nın Shakespeare’in Macbeth oyunundan uyarladığı “Şatonun Altında”, Macbeth’in hikayesini yüzlerce krallığa tanık olmuş iki çamaşırcı kadının gözünden yıkıcı, komik, karanlık ve çok eğlenceli bir dille anlatıyor. Altıdan Sonra Tiyatro ise “Nihayet Makamı” adlı oyunu ile seyirciyi işgal altındaki İstanbul’da anılar, hikayeler, insanlar, şiirler ve şarkılarla dolu bir dünyaya konuk ediyor.

 

5 farklı atölye sanatseverleri bekliyor

Tiyatronun her alanında atölye çalışmalarına ev sahipliği yapan Devlet Tiyatroları - Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali ikinci haftasında sanatseverleri 5 ayrı atölye çalışması ile buluşturuyor. Burcu Erdoğan “Dans Atölyesi”, Semin Süeda Çölcü “Opera Ve Şan Teknikleri”, Münir Canar “Geleneksel Türk Tiyatrosu Ve Orta Oyunu Tekniği”, Hazal Demet Yurdagül “İllüstrasyon Atölyesi” Ve Mustafa Bal “Senaryo Yazma Teknikleri” atölyeleri ile meraklılarını bekliyor.

Anahtar Kelimeler: adana tiyatro festivali

0 Yorum
Hmm! Bu içeriğe henüz yorum yapılmadı, sen yazmak ister misin?
Bekle! Yorum yazmak için üye olmalısın Üye isen burayı tıkla. Üye olmak için de burayı tıkla.

TİYATRONLİNE

E-Bülten Üyeliği Görüş Bildir